Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Račianska ulica, pre autá aj pre ľudí

  • 29. 10. 2018
  • Tlačiť

Či už ako vodič osobného automobilu, alebo cestujúci v mestskej hromadnej doprave, je veľmi pravdepodobné, že ste sa v hlavnom meste presúvali po Račianskej ulici. Poznáme ju predovšetkým ako rušnú bratislavskú radiálu, ktorá začína na Račianskom mýte a spolu s električkovou traťou vedie až do mestskej časti Rača. Podľa tejto, v minulosti samostatnej obce, dostala svoje meno.

Račianska ulica; Zdroj: Novostavby

Račianska ulica tzv. Februárka; Zdroj: Novostavby

Vzhľadom na dĺžku celej komunikácie sa mení aj charakter okolitej zástavby a funkčná náplň zón. Plochy občianskej vybavenosti sa striedajú s priemyselnými, pričom významný podiel patrí samozrejme bývaniu. Ako príklad z minulosti môžeme uviesť sídlisko nachádzajúce sa hneď vedľa Parku Račianske mýto, nazývané aj „Februárka”, realizované v rokoch 1958 až 1961, ktoré je často uvádzané ako jedno z najlepších obytných komplexov vtedajšieho obdobia. Dôvody pre vysoké hodnotenie predstavujú najmä pekné zasadenie do mestského prostredia, množstvo zelene a umiestnenie oživujúcich pavilónov s občianskou vybavenosťou  v rámci sídliska.

Račianska ulica; Zdroj: Novostavby

Ahoj Park; Zdroj: Novostavby.sk

V našich mysliach máme Račiansku ulicu uloženú hlavne ako frekventovanú dopravnú komunikáciu, menej si ju spájame s možnosťou príjemnej prechádzky. Komplexy ako „Februárka” vďaka svojim kvalitám síce podporujú peší pohyb a interakciu v území, vo všeobecnosti im však chýba prepojenie s ostatnými. Celistvosť prostredia narúšajú aj nevyužívané areály, roky opustená stanica Bratislava filiálka s nefunkčným koľajiskom predstavuje bariéru v pohybe a znižuje hodnotu celého územia. Verejné priestory sú najčastejšie riešené formou lokálnych počinov a k ich stvárneniu dnes tiež prispievajú nové rezidenčné projekty, viaceré vznikajúce aj na pôvodných priemyselných plochách.

Ahoj Park; Zdroj: Novostavby.sk

Malé Krasňany; Zdroj: Novostavby.sk

Všimnúť sme si mohli napr. Malé Krasňany a Urban Residence developera Lucron, Ahoj Park od Ahoj Development, Rezidencie Pri Mýte od Penta Real Estate a Bytový dom Račianska spoločnosti WERKS s.r.o. Vedľa posledného uvedeného obytného domu sa pripravuje prestavba bývalej tlačiarne Svornosť s názvom Lofty Kominárska od rovnakého developera. Postupne ich predstavíme v ďalších článkoch, pričom väčšiu pozornosť budeme venovať aj stvárneniu vonkajších plôch okolo bytových domov a ich príspevku k „mestskosti“.

Malé Krasňany; Zdroj: Novostavby.sk

Urban Residence; Zdroj: Novostavby.sk

Naplnenie potenciálu, vytvoriť ulicu príťažlivú pre ľudí, v budúcnosti snáď i bulvár, je v prípade Račianskej pochopiteľne otázkou komplexného plánu dopravy a výstavby. Cieľom by malo byť, aby si tu svoje miesto popri dopravných prostriedkoch našli aj ľudia. Opäť netreba zabúdať na dôležitosť verejných priestorov a prvého nadzemného podlažia budov. Keďže ich prirodzene najviac vnímame, investícia do kvalitného riešenia má naozaj veľký význam. Spomínané projekty už v súčasnosti rozličnou mierou formujú okolie a dopĺňajú pestrú mozaiku mestského prostredia popri Račianskej ulici.

Rezidencie pri Mýte a Urban Residence; Zdroj: Novostavby.sk

Bytový dom Račianska a Lofty Kominárska; Zdroj: Novostavby.sk

Prečítajte si tiež:

Polyfunkčný dom Premiére

Bývanie v centre diania – Rezidencia Blumental

Nový Ružinov ponúka aj miesto pre relax

Zdroj: Novostavby.sk

 


  • 29. 10. 2018
  • Tlačiť

Diskusia