Novostavby.sk

5 najčastejších chýb pri výbere sprchovej vaničky

  • 29. 06. 2022
  • Tlačiť

Zariaďujete novú kúpeľňu a chcete si do nej umiestniť sprchový kút? Potom vás teda čaká veľa vyberania, a to vrátane sprchovej vaničky. Poďme sa dnes spolu pozrieť na päť najčastejších chýb, ktorých sa zákazníci pri nákupe dopúšťajú. Čo je teda potrebné postrážiť?

Najlepšie všetko dohromady

Zákazníci si často chcú zostaviť sprchový kút z jednotlivých komponentov sami. Ale nie nadarmo sa hovorí dvakrát meraj a raz rež. Až prekvapivo často sa stáva, že vanička k ostatným častiam sprchového kúta nesedí ako designovo, tak aj svojimi rozmermi. Najlepšie je preto vyberať z ponuky kompletných sprchových boxov, poprípade produktov od jedného výrobcu. Vzniknú tak elegantné variácie rôznych farieb, ktoré sa v kúpeľni budú vynímať.

Trocha ergonómie

Žiadny kúpeľňový prvok by svojou veľkosťou nemal zaberať toľko miesta, aby prekážal voľnému pohybu v kúpeľni. Sprchové vaničky sú ponúkané obvykle v rozmeroch 80 x 80 cm, 90 x 90 cm a 100 x 100 cm, ale aj 80 x 100 cm a 80 x 120 cm. Pre atypické kúpeľne je možné samozrejme nájsť aj ďalšie riešenie. Tak ako tak by medzi sebou sanitárne zariadenie malo mať rozstupy minimálne 25 cm. V priestorných kúpeľniach sa väčšinou týmito problémami zaoberať nemusíte, naopak, dokonca si môžete dopriať výnimočne rozmerné sprchové vaničky, ktoré sú ozajstnou známkou luxusu. V takých prípadoch sa priestor pre sprchovanie stane samostatnou zónou kúpeľne a môže byť doplnený niekoľkými rôznymi sprchovými hlavicami či masážnym panelom.

Kto bude sprchový kút používať?

Veľmi dôležité je ujasniť si, kto bude sprchový kút využívať. Stáva sa totiž, že zákazníci urobia svoj výber bez rozmyslu a následne nie sú s vaničkou spokojní. Konkrétne s jej výškou. Mladé rodiny s deťmi isto uvítajú hlbšiu vaničku, do ktorej si ich ratolesti budú môcť sadnúť a nahradia si tak vaňu. V takom prípade odporúčame hĺbku vaničky aspoň 28 cm. Starší ľudia či osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu by zase mali uvažovať nad kúpou čo najnižšej vaničky, z ktorej sa im bude ľahko vystupovať a odpadne riziko zakopnutia. Samozrejmosťou by mal byť povrch s protišmykovou ochranou či protišmykovou podložkou.

Materiál, ktorý sa len tak neopotrebuje!

Na trhu sa najbežnejšie stretnete s akrylovými či smaltovými vaničkami. V prvom prípade ide o materiál, ktorý je ľahký, pevný, cenovo dostupný, má výborné tepelne izolačné vlastnosti, vie dobre stlmiť zvuk dopadajúcej vody a dlhodobo si drží svoju farbu. Mínusom je fakt, že sa pri neopatrnom zachádzaní ľahko poškriabe. Je teda potrebné vyhnúť sa všetkým hrubým čistiacim pastám. Pre milovníkov domácich miláčikov akryl teda príliš neodporúčame. Pazúriky by mohli povrch ľahko poškodiť.

To sa nemôže stať v prípade smaltu, ktorý je prakticky nezničiteľný, navyše si drží farebnú stálosť, je hladký a taktiež cenovo dostupný. Vyberajte však z vaničiek s hrúbkou aspoň 3,5 milimetra. Ďalej sa na trhu môžete stretnúť s vaničkami z liateho mramoru či keramiky. Oba tieto materiály vyzerajú krásne, vyznačujú sa nadpriemernou odolnosťou, ale sú ťažké a cenovo menej dostupné. Novinkou sú vaničky z SMC materiálu. Ide o tvrdený polymér, ktorý sa chváli vynikajúcou pevnosťou, odolnosťou aj ľahkosťou a pohybuje sa v strednej cenovej kategórii.

Neurobte chybu a zvoľte vhodný materiál, ktorý vám vydrží desiatky rokov!

Aby v kúpeľni nebola potopa…

V neposlednom rade si dajte pozor na to, aby odtokový otvor v sprchovej vaničke nebol príliš malý – zvlášť, ak máte u sprchy masážnu hlavicu a pracujete so silnejším prúdom vody. Kombinácia výkonnejšej sprchy s menej výkonnejším odtokovým otvorom končí potopou, v lepšom prípade dlhším státím vody.

Zdroj: Santino.sk

Zdroj foto: Shutterstock

PR článok


  • 29. 06. 2022
  • Tlačiť