Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Polyfunkčný dom Premiére

  • 25. 10. 2018
  • Tlačiť

Stavebná činnosť sa málokedy stretáva s plným pochopením obyvateľov žijúcich v susedstve. Pochopiteľne, zvýšená hlučnosť, prašnosť a dopravná záťaž neprispievajú k pohode a predstave o ideálnom bývaní. Zároveň prichádza častokrát k výrazným, nie vždy pozitívne vnímaným zmenám prostredia.

Zdroj: Novostavby.sk

Pohľad z Beskydskej ulice; Zdroj: Novostavby.sk

Jedným z projektov, ktorý dlhé obdobie vzbudzuje mnoho emócií sú Byty Premiére na Šancovej ulici, situované v Pamiatkovej zóne Bratislava - centrálnej mestskej oblasti. Výstavba začala už v roku 2002. Po dlhej prestávke, viacerých kauzách ohľadom počtu podlaží a zmenách developerských spoločností, pokračujú stavebné práce dodnes. Aktuálne je developerom projektu spoločnosť FINEP a výšková časť rezidenčného objektu dosiahla finálnych 23 podlaží.

Zdroj: Novostavby.sk

Stavba sa nachádza naozaj v rôznorodom území. Rýchla Šancová, kľudnejšia Beskydská. Historicky významné budovy verzus novostavby. Zástavba formovaná do blokov s vnútornými dvormi, ale aj odlišný spôsob rozloženia objektov, reprezentovaný napríklad kolóniou nazývanou „Zehnhaus” pozostávajúcou z 10 bytových domov. Samostatne stojace objekty rozložené pozdĺž oboch strán Palárikovej ulice sú obklopené bohatou zeleňou. Kolónia patrí medzi národné kultúrne pamiatky, rovnako ako budova združenia YMCA stojaca na rohu Karpatskej. Spolu dotvárajú špecifickú lokálnu atmosféru.

Zdroj: Novostavby.sk

Byty Premiére pozostávajú z troch častí, dvoch 5-podlažných a výškovej, 23-podlažnej. Všetky 3 majú vybudované 3 podzemné podlažia. Vzhľadom na svoju konštrukčnú výšku objekt ďaleko presahuje ostatné budovy a je tým pádom viditeľný z viacerých smerov v širokom okolí. Dokazujú to pohľady smerom na Slavín z Račianskeho mýta i z celej Šancovej ulice v oboch smeroch. Postupujúce konštrukčné práce môžeme sledovať aj z Parku Račianske mýto. Neprekvapí teda, že priestory hlavne na vyšších podlažiach môžu poskytovať skutočne pôsobivé výhľady ako uvádza stránka developera.

Zdroj: Novostavby.sk

V porovnaní s blízkymi novostavbami bola zvolená úplne odlišná stratégia. Vila Ľadová na Ľadovej, či skoro susediace Byty na Beskydskej ulici 10 vo veľkej miere vychádzajú z existujúcej zástavby, pričom ju hmotovo dopĺňajú. Byty Premiére naopak predstavujú dominantný prvok a svojimi mohutnými rozmermi výrazne zasahujú do charakteru oblasti Račianskeho mýta. Obzvlášť silno pôsobí kontrast s budovou YMCA.

Zdroj: Novostavby.sk

Zvyšný pozemok trojuholníkového tvaru na rohu Šancovej a Beskydskej plánuje developer tiež zastavať polyfunkčným objektom „Endlicher house” s 5-timi nadzemnými a 3-mi podzemnými podlažiami. Popri občianskej vybavenosti sa v ňom budú nachádzať jednotky prechodného ubytovania. Oba projekty majú byť prepojené. Parter celého komplexu, v budúcnosti obsadený obchodnými prevádzkami, snáď pomôže spríjemniť peší pohyb po hektickej Šancovej, otázna je však šírka chodníka pozdĺž budovy. Pri projekte týchto rozmerov je určite na mieste veľkorysejší spôsob riešenia vonkajších priestorov.

Zdroj: Novostavby.sk

Prečítajte si tiež:

Bývanie v centre diania – Rezidencia Blumental

Nový Ružinov ponúka aj miesto pre relax

Nový Ružinov – moderné mestské bývanie

Zdroj: Novostavby.sk


  • 25. 10. 2018
  • Tlačiť

Diskusia