Novostavby.sk

Hotel v Dolnom Kubíne mení BL, s. r. o. na nadčasovú bytovku

  • 14. 06. 2022
  • Tlačiť

Do portfólia košického architektonického štúdia Atrium by malo približne o rok pribudnúť ďalšie zrealizované dielo. Komorný rezidenčný projekt Zelená lipa navrhlo toto úspešné, už viackrát ocenené, zoskupenie pre spoločnosť BL, s. r. o.. Riešenie využíva nosné konštrukcie staršieho hotela a zaujme najmä veľmi príjemnou, nadčasovou architektúrou.

Zelena_lipa
Zelená lipa; Zdroj: BL, s.r.o.

Výstavba prebieha na okraji sídliska medzi ulicami Bysterecká a Okružná v mestskej časti Veľký Bysterec, ktorá fungovala ako samostatná obec a k okresnému mestu bola pripojená v roku 1949. Podľa prieskumov developera patrí predmetná lokalita k najvyhľadávanejším v Dolnom Kubíne.

Okolie poskytuje rozmanitú vybavenosť, v blízkosti sa nachádza aj premostenie pre peších ponad rieku Orava a cyklochodník, pričom v stále dobrej dostupnosti leží rekreačná oblasť Gäceľ. Hneď vedľa leží rozľahlá trávnatá plocha pre hry. 

Nadčasová architektúra

Vzhľadom na svoj odlišný dizajn bude projekt Zelená Lipa osviežením až prekvapením v susedstve panelovej zástavby. 

V rámci tvorivého procesu pracoval riešiteľský tím pod vedením architekta Michala Buráka s pôvodnou stavbou hotela U zelenej lipy, ktorý stál na mieste realizácie. Zachovávajú základy plus všetky nosné konštrukcie železobétonového skeletu, vrátane stropov a železobetónového dvojramenného schodiska. Budova dosiahne 4 nadzemné a 1 čiastočne do zeme zapustené podlažie. Popri plánovaných 21 bytov je na vstupnom poschodí objektu vyhradený atraktívny presklený priestor pre zriadenie obchodnej prevádzky. 

Zelena_lipa
Zelená lipa; Zdroj: BL, s.r.o.

Výsledok by mal byť pomerne presvedčivý a efektný. Na vizualizáciách a realistickom 3D modeli môžeme odsledovať jednoduché hmotové riešenie, na ktorom sa dobre uplatní jednoznačné členenie fasád, vhodne zdôraznené osvedčeným výberom materiálov. Pásy tehličkového obkladu rámujú polia s veľkorysými preskleniami a lodžiami doplnené perforovaným plechom.

Zelena_lipa
Zelená lipa - 3D model; Zdroj: BL, s.r.o.

Zelena_lipa
Zelená lipa - 3D model; Zdroj: BL, s.r.o.

Zelena_lipa
Zelená lipa - 3D model; Zdroj: BL, s.r.o.

 

Zaujímavý štandard v cene

V ponuke bývania možno stále neštandardne dominujú trojizbové byty, nasledujú dvojizbové a garsónky, v predaji bol i jeden so štyrmi obytnými miestnosťami. Väčšina bytov disponuje lodžiami, pričom obyvatelia najnižšieho podlažia budú mať prístup do predzáhradok a dve najvrchnejšie jednotky potešia peknými terasami. 

Cena zahŕňa príjemný štandard, ktorý nezaprie dohľad architekta. Pozostáva z motoricky ovládaného exteriérového tienenia pre veľkoformátové hliníkové okná, kompozitných podláh, bezfalcových interiérových dverí, bezpečnostných vstupných dverí do bytu, keramických obkladov a dlažby, sanity a rebríkových radiátorov v hygienických zariadeniach. 

Vďaka realizácií podlahového kúrenia získa Zelená lipa i zaujímavé prvenstvo, keďže tento systém vykurovania bude v bytovom dome na území Dolného Kubína použitý prvýkrát.

Zelena_lipa
Zelená lipa; Zdroj: BL, s.r.o.

Zelena_lipa
Zelená lipa; Zdroj: BL, s.r.o.

Zelena_lipa
Zelená lipa; Zdroj: BL, s.r.o.

 

Zelené riešenia

Developer uvádza, že Zelená lipa nebude mať zelenú len v názve, vznikne bezúdržbová vegetačná strecha, okolie objektu bude zrevitalizované a upravené profesionálnou výsadbou, pribudnú vsaky zadržiavajúce dažďovú vodu a zanikne aktuálne vyústenie do kanalizácie. Súčasťou novovybudovaných parkovacích kapacít s počtom 30 státí bude infraštrukúra pre elektromobilitu.

Právoplatné stavebné povolenie získal developer vo februári tohto roku. V polovici mája bolo stavenisko odovzdané generálnemu zhotoviteľovi, spoločnosti BTB GROUP s.r.o. a realizácia sa rozbehla, začali búracie práce v interiéri bývalého hotela. Ukončenie výstavby sa predpokladá na jeseň 2023.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Štvrť drevodomov vznikne na kopci nad kaštieľom

„Inteligentné“ chaty Katlov Homes medzi dvomi vodnými plochami

Vkusné domy pri Žiline umožňujú zriadiť efektný „home office“

 

Zdroj: Novostavby.sk

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 14. 06. 2022
  • Tlačiť