Novostavby.sk

Ako bude prezentovaná jedna z najstarších bratislavských pamiatok

  • 26. 05. 2022
  • Tlačiť

Vodná veža bude odprezentovaná podľa návrhu pomerne známeho slovenského štúdia SUPERATELIÉR. Vzácna pamiatka tak oživí vznikajúcu štvrť Vydrica od spoločnosti VYDRICA DEVELOPMENT situovanú v lukratívnej lokalite pod Bratislavským hradom, ktorej výstavba bola túto jar konečne naplno odštartovaná.

Vodná_veža
Vodná veža-prezentácia v štvrti Vydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT

 

Prepojenie starého a nového

Na budúcu podobu jednej z najstarších pamiatok (niektoré časti sa datujú do 2.-11. storočia nášho letopočtu) v majetku magistrátu a jej areálu bola vypísaná architektonická súťaž.  

Podľa odbornej poroty sa stal jednoznačným víťazom SUPERATELIÉR, ktorý sa v rámci prvých troch priečok umiestnil už vo viacerých súťažiach. Po zhodnotení prác 7 slovenských a českých ateliérov presvedčilo najlepšie prepojenie historických objektov s bezprostredným okolím a tiež s formujúcou sa zástavbou rozporuplne vnímaného projektu Vydrica v podhradí. 

Zmysluplné začlenenie do mestskej štruktúry bolo samozrejme hlavným cieľom plánovanej revitalizácie. 

„Areál a okolie Vodnej veže boli ešte donedávna skôr solitér uprostred nie veľmi udržiavaného okolia, čo dlhodobo degradovalo jej historický význam. Novou výstavbou má Vodná veža jedinečnú šancu sa opätovne začleniť do urbanistického kontextu a dostať na miesto, ktoré jej právom prináleží. Jeho centrálna poloha uprostred novej urbanizácie ho predurčuje na významovo ústredný bod v celom území. Zároveň bude veľkou výzvou pre architektov, aby jej prepojením s novovznikajúcou sieťou uličných a verejných priestorov nevytvorili fyzickú a mentálnu bariéru v novodobom urbanizme, ale pomocou novodobých prostriedkov vytvorili historickú a urbanistickú záplatu, ktorá prepojí históriu s budúcnosťou a prírodnú krajinu s urbanizovaným prostredím,“ vysvetľuje člen a zároveň riaditeľ Sekcie verejných priestorov MIB Roman Žitňanský. 

Vodná_veža
Vodná veža-prezentácia v štvrti Vydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT

 

Riešenie podnecuje zvedavosť

Návrh oslovil nielen svojou estetikou, ale aj vytušeným potenciálom, napríklad v podobe žiaducej, efektívnejšej propagácie historického dedičstva. U návštevníkov i miestnych obyvateľov by mal podnietiť zvedavosť, chuť objavovať a vyvolať pozitívne emócie.

Vďaka novému riešeniu, bude možné vnímať Vodnú vežu z odlišných uhlov. Autori prirodzene pracovali s terénom, ktorý podporuje rôznorodosť vnemov. Ústredným motívom sa pritom stáva kruh, ktorého tvar vyznačuje hlavnú trasu, čiastočne vo forme lávky, vedúcu okolo historického objektu.

„Navrhované riešenie predstavuje symbolický odkaz ako žiť a koexistovať s pamiatkou, ale zároveň si celý priestor zachováva ľudskú mierku. Pamiatka tu predstavuje ústrednú kvalitu, ku ktorej sa celý priestor vzťahuje. Obkolesenie dominantným prvkom vytvára množstvo zákutí, ktoré spolu s kvalitne zvládnutými trasami, priechodmi a lávkami prirodzene lákajú človeka preskúmať celý priestor,“ hovorí k celkovému konceptu predseda poroty, architekt a člen Českej komory architektov doc. Ing. arch. Jiří Buček. 

Vodná_veža
Vodná veža-prezentácia v štvrti Vydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT

Vodná_veža
Vodná veža-prezentácia v štvrti Vydrica; Zdroj: VYDRICA DEVELOPMENT

 

Objem pôvodnej pamiatky bude sprostredkovaný atraktívnym spôsobom, podobne ako pri zahraničných prezentáciách, náznakovo pomocou zváraných oceľových sietí. Víťazné riešenie z portfólia SUPERATELIÉRu priblíži verejnosti výstava na Rudnayovom námestí trvajúca od 23. mája do 19. júna 2022. 

Dôležité miesto by sa teda v dohľadnej budúcnosti mohlo stať atraktívnym dejiskom rôznych kultúrnych podujatí.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Prémiové mezonety s pôsobivými výhľadmi na Devínsku Kobylu

Goldstein Residence vznikne v malebnej lokalite kúsok za Žilinou

V týchto projektoch bývate v blízkosti kúpeľných zariadení

 

Zdroj: Novostavby.sk, VYDRICA DEVELOPMENT, a.s.

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 26. 05. 2022
  • Tlačiť