Novostavby.sk

„Inteligentné“ chaty Katlov Homes medzi dvomi vodnými plochami

  • 02. 06. 2022
  • Tlačiť

Katlov homes, malé dovolenkové zariadenie v susedných Čechách, ponúka ubytovanie v štýlových chatách vybavených súčasnými technológiami. Oslovuje najmä fanúšikov rybolovu a rodiny s deťmi. Koncept je naozaj sympatický a má takpovediac hlavu a pätu, k čomu výrazne dopomohlo zloženie tvorivého rodinného tímu. 

Katlov_Homes

„KAPR“ - Areál pre rodinu; Zdroj: Katlov Lakes s.r.o.

 

Nápad rodinného tímu

Konateľka spoločnosti Katlov Lakes s.r.o. Tereza Asterová, manžel architekt Petr Aster a jej brat, viacnásobne ocenený športový rybár, Jakub Vágner sformovali myšlienku počas jedného pekného obeda. Vyplynula z debaty o ďalšom smerovaní areálu Katlov a tiež z potreby presunúť aktivity Jakubovho projektu „Návrat přírody do škol" na jedno miesto a vyhnúť sa tak častému cestovaniu. 

Vznikol koncept s pracovným názvom KAPR - Katlov, areál pre rodinu. Komorný súbor mal pôvodne pozostávať z 8 chát a 2 spoločenských objektov pre výchovné a vzdelávacie akcie, ktoré by bolo možné prenajať i pre súkromné účely. Plány však skomplikovala pandémia. Počas tohto obdobia nebolo dovolené získať finančné prostriedky na budovy spoločenského charakteru a preto bola zatiaľ postavená prvá fáza zahŕňajúca 4 ubytovacie zariadenia. 

Katlov_Homes
„KAPR“ - Areál pre rodinu; Zdroj: Katlov Lakes s.r.o.

Katlov_Homes
„KAPR“ - Areál pre rodinu; Zdroj: Katlov Lakes s.r.o.

Katlov_Homes
„KAPR“ - Areál pre rodinu; Zdroj: Katlov Lakes s.r.o.

 

Medzi dvomi vodnými plochami

Štvorica chatiek z Katlov Homes bola umiestnená vo výhodnej polohe, v bezprostrednom kontakte s prírodnými atrakciami oblasti, a to medzi dvomi vodnými plochami s rybárskymi stanoviskami, rybníkom Pohan s dvojmetrovými sumcami a jazerom Katlov, obomi patriacimi do súkromného vlastníctva dobrodruha a cestovateľa Jakuba Vágnera.

Do pokojnej krajiny pribudla príjemná architektúra, Peter Aster uplatnil primerané merítko, navrhol jednoduché hmoty, kvádre s tradičnou sedlovou strechou osviežené súčasnými prvkami v podobe veľkorysých presklení. S exteriérom ladí aj pomerne trendy dizajn vnútorných priestorov, o ktorý sa postaral rovnaký architekt. K vyváženému efektu prispela jednotná materiálová a farebná paleta.

Katlov_Homes
Katlov Homes; Zdroj: Katlov Lakes s.r.o.

 

Technické riešenia

Objekty sú vymurované z YTONG 375 (lambda), a keďže partnerom projektu je firma XELLA, použité boli i ďalšie výrobky z ich sortimentu, napríklad vnútorné a fasádne omietky. Pohľadovú vrstvu fasády tvorí obľúbený drevený obklad so vzduchovou medzerou, vytvorený z vertikálne ukladaných smrekových dosiek kotvených na drevenom rošte. 

K zaujímavostiam stavby môžeme zaradiť spriahnuté konštrukcie krovu a stropu. Ing. arch. Peter Aster, architekt a grafik projektu vysvetľuje:

„Stropná konštrukcia je tvorená pomocou prefabrikovaných stropov od firmy Goldbeck - ide o predpätý dutinový stropný panel, který sme zvolili pre rýchlosť výstavby a tiež preto, že konštrukcia krovu je s touto konštrukciou spriahnutá so statického dôvodu. Jednotlivé krokvy sú pomocou oceľových jäklových profilov prepojených do dutín stropného panelu a v tejto dutine sa nachádza štvorica výztuží, ktoré obe strany domu prepájajú a tým celá konštrukcia krovu drží. Krov je totiž celý pochôdzny bez akýchkoľvek klieštin. Tento prvok nám vlastne nahradzuje väzný trám.“

Katlov_Homes
Katlov Homes; Zdroj: Katlov Lakes s.r.o.

Na realizácií sa tiež podieľala, aj finančne, firma VEOLIA, ktorá pomohla spracovať projekt ÚV a ČOV. Voda získaná z vlastnej studne z hĺbky viac ako 50 m sa napĺňa do dvoch zásobníkov, ďalej sa upravuje a následne distribuuje medzi chaty. Použitá a splašková voda sa po vyčistení v čističke odpadových vôd vracajú späť do prírody, v tomto prípade do rybníka.

Pohodu v interiéri zabezpečuje tepelné čerpadlo, ktoré vyhrieva systém podlahového vykurovania.

Katlov_Homes
Katlov Homes; Zdroj: Katlov Lakes s.r.o.

Katlov_Homes
Katlov Homes; Zdroj: Katlov Lakes s.r.o.

 

Inteligentná domácnosť

Spravovať areál na diaľku, z Prahy, umožňujú inteligentné inštalácie od spoločnosti LOXONE, ktorými sú, respektíve budú vybavené všechny budovy (chaty, čistiareň a úpravovňa vody). Senzory teploty, vlhkosti, pohybu a dymu dovoľujú zistiť stav ubytovacích zariadení, prípadné prekúrenie miestnosti či nezhasnuté osvetlenie.

Zároveň, keďže v letných mesiacoch má studňa menšiu výdatnosť, je v pláne doplniť senzory aj do nádrží s pitnou vodou a v prípade potreby zrealizovať automatickú objednávku cisterny.

Check-in zaisťuje rezervačný systém PREVIO s online recepčným pomenovaným Alfred, ktorý pred príjazdom získa informácie o klientoch prostredníctvom SMS. Svoju batožinu si hostia vykladajú pri ubytovaní, autá sa následne odparkujú o približne 100 m ďalej a výhľady do krajiny nie sú obmedzované. Upratovanie prebieha až po odjazde, aby nedochádzalo k rušeniu počas pobytu, pričom služby správcu sú k dispozícií 24 hodín denne. 

Katlov_Homes
Katlov Homes; Zdroj: Katlov Lakes s.r.o.

Katlov_Homes
Katlov Homes; Zdroj: Katlov Lakes s.r.o.

 

Príroda láka nielen rybárov

Chatky z Katlov Homes situované v kľudnom prostredí súkromného rybárskeho revíru pochopiteľne priťahujú najmä nadšencov rybolovu, tí však nie sú zďaleka jedinou cieľovou skupinu. 

Areál Katlov leží v Stredočeskom kraji v zaujímavom okrese Kutnohorsko v blízkosti malej obce Červené Janovice. Kutná Hora so svojimi pamiatkami zapísanými do Zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO ponúka rôzne rekreačné aktivity a je vzdialená len 14 km. Lokalitou navyše vedú rôzne turistické chodníky a cyklotrasy.

Spoločnosť Katlov Lakes s.r.o. sa teda zameriava aj na rodiny s deťmi, školské a predškolské zariadenia či skupiny kamarátov. Okolie majú v budúcnosti spestriť detské ihriská a vzhľadom na charakter krajiny i napríklad herné „stromové” prvky.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

V Miloslavove ukončia v lete projekty Alžbetin Majer a Elisabeth garden

YIT Slovakia chce transformovať územie pri Viedenskej ceste, návrh hľadá v súťaži

Domy s vysokými stropmi a výhľadmi na Vysoké Tatry

 

Zdroj: Novostavby.sk, Petr Aster

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 02. 06. 2022
  • Tlačiť