Novostavby.sk

Na Račianskej ulici pribudol park riešený pre rôzne skupiny užívateľov

  • 19. 04. 2022
  • Tlačiť

Okolie Račianskej ulice sa dlhšiu dobu mení, priemyselné areály sú postupne vytláčané atraktívnejšími funkciami podporujúcimi mestský charakter územia pozdĺž tejto frekventovanej komunikácie. Pribúdajú rezidencie, pri tvorbe ktorých sa nezabudlo ani exteriér a v súčasnosti môžeme vidieť viaceré vydarené vnútrobloky. 

Urban_residence
Park pri Urban Residence; Zdroj: Lucron

 

Nový park

Pozitívne napríklad pôsobí spracovanie verejných priestorov už dávnejšie ukončeného projektu Pri Mýte, k najčerstvejším revitalizovaným plochám hneď v susedstve však patrí viacúčelový park odovzdaný do užívania spoločnosťou Lucron a MČ Bratislava - Nové Mesto na konci marca. Jeho realizáciou bola zároveň zavŕšená 4 roky trvajúca výstavba súboru Urban Residence, ktorá do bratislavského Nového Mesta priniesla trojicu obytných stavieb so 437 bytmi, živým obchodným parterom dosažiteľným z frekventovanej ulice a zaujímavým, ľahko extravagantným dvorom so zatrávneným zvlneným terénom

Najnovšia sprístupnená časť v podobe parku od autorov z brnianskeho ateliéru Divo pokračuje v kultivácií okolia a ďalej rozširuje možnosti trávenia voľného času v príjemne riešenom v areáli. Na rozlohe 2 000 m² vznikol priestor pre aktivity rôznorodej skladby užívateľov, koncipovaný bol, treba zdôrazniť, so zreteľom na dostatočnú inkluzívnosť, napríklad i pre deti so špeciálnymi potrebami.

„V mestách parkov nikdy nie je dosť a ja mám radosť, že dnes môžeme sprístupniť ďalšie príjemné miesto pre Bratislavčanky a Bratislavčanov,“ uviedol starosta MČ Bratislava – Nové Mesto Rudolf Kusý. „Nový park v Novom Meste je zónou, ktorá má potenciál spájať obyvateľov z nedávno vybudovaných projektov aj pôvodných obyvateľov tohto územia. Toto je podľa nás spôsob, ako majú štvrte v meste ožívať,“ dodal starosta. 

 

Urban_residence
Park pri Urban Residence; Zdroj: Lucron

Urban_residence
Park pri Urban Residence; Zdroj: Lucron

Urban_residence
Park pri Urban Residence; Zdroj: Lucron

 

Aj pre deti so znevýhodnením

Územie bolo rozdelené do niekoľkých funkčných zón, ktoré sa navzájom prelínajú a mali by poskytnúť dostatok podnetov pre všetkých členov komunity i širšej verejnosti. V rámci riešených plôch boli osadené lavičky, kombinácie stolov s lavičkami a kreslá, pingpongový stôl, trampolína, či domček pre najmenšie deti. Potešujúca je bezpochyby skutočnosť, že boli inštalované aj herné prvky dovoľujúce bezpečné užívanie pre deti s pohybovými obmedzeniami, špeciálne hojdačky, kolotoče a pieskovisko.

Majiteľov psov istotne potešia dva nové výbehy, pre malé a veľké psy, k výbave patria smetné nádoby a napájadlá. Celok dopĺňa výsadba 41 kusov vzrastlých stromov.

Ako uviedol Zoltán Müller zo spoločnosti Lucron: „K návrhu sme pristupovali v duchu koncepcie smart mesta, preto je náš park ohľaduplný k životnému prostrediu, a zároveň inkluzívny pre všetkých svojich návštevníkov. Pomocou vybavenia parku chceme vytvoriť priateľské prostredie, v ktorom budú spolu vychádzať rodiny s deťmi, psičkári, či zdravotne znevýhodnení, jednoducho ľudia rôzneho veku a zamerania.“

Urban_residence
Park pri Urban Residence; Zdroj: Lucron

Urban_residence
Park pri Urban Residence; Zdroj: Lucron

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Na Expo Dubai 2020 sme predviedli i mobilný mikrodom

Nové byty v Dolnom Kubíne lákajú peknými výhľadmi

JTRE ukončil projekt v Nitre, poskytnúť má pokojné bývanie v komunite

 

Zdroj: Novostavby.sk, Lucron

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 19. 04. 2022
  • Tlačiť