Novostavby.sk

Nové umelecké dielo na dunajské nábrežie prinesie súťaž

  • 15. 03. 2022
  • Tlačiť

Talentovaní jedinci majú šancu vidieť výsledky svojho úsilia aj priamo na dunajskom nábreží v Bratislave. Štvrť Eurovea city chce týmto spôsobom povzniesť Spoločnosť J&T REAL ESTATE (JTRE). Pre umelcov zo Slovenska a Čiech vyhlásila verejnú súťaž na originálne umelecké dielo, ktoré bude osadené na jej novom námestí pod prvým slovenským mrakodrapom.

Eurovea_umelecke_dielo
Eurovea City; Zdroj: JTRE

 

Nová mestská štvrť

JTRE patrí medzi developerov, ktorých aktivity zásadným spôsobom premieňajú tvár hlavného mesta v oblasti prezývanej tiež „downtown“. K výrazným realizáciám sa nepochybne zaraďuje spomínaná Eurovea City. Rozrastá sa na území mestských častí Staré Mesto a Ružinov a zaujme aj v kontexte plánov počítajúcich so stavbou Nového Lida na náprotivnom, pravom brehu rieky.

Súčasťou formujúcej sa polyfunkčnej štruktúry je obľúbený obchodný, obytný a administratívny komplex Eurovea, popularitu si získal najmä vďaka blízkosti historického centra a príjemným exteriérovým plochách v kontakte s Dunajom. Tie nebudú chýbať ani v rozšírení projektu, už dávnejšie bol avizovaný dôraz na kvalitné riešenie verejných priestorov, ktorých atraktivitu má rozhodne podporiť i vodný element. Promenáda na východnej strane povedie až po most Apollo. 

Eurovea_umelecke_dielo
Eurovea 2; Zdroj: JTRE

 

Umenie na nábreží

Plánované umelecké dielo môžeme chápať ako určitú tradíciu v portfóliu developera, zaujímavé artefakty totiž oživujú priestranstvá aj ďalších nábrežných projektov, Zuckermandlu a River Parku, mnohí si z tejto lokality istotne vybavia Mýtickú loď od Jaroslava Rónu odhalenú v roku 2010.

 

Výsledok aktuálnej súťaže, ktorý bude stáť pred vstupom do rozšírenej časti nákupného centra Eurovea 2, by mal fungovať ako dôležitý symbol novej tváre Bratislavy. 

Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE vysvetľuje: „Dielo by malo reflektovať charakter novovznikajúcej štvrte Eurovea City, jej polohu a prepojenie s Dunajom. Veríme, že sa stane novým vyhľadávaným symbolom moderného centra mesta aj celej Bratislavy.“ 

Zároveň uvádza, že by nemalo ísť o nedotknuteľný objekt, naopak, za žiaduci sa považuje súčasný prístup využívajúci interaktivitu, napríklad pohyblivé prvky, spojenie s digitálnym umením alebo svetelným dizajnom.

Eurovea_umelecke_dielo
Eurovea 2; Zdroj: JTRE

 

Dielo bude odhalené v roku 2023

Záujemcovia sa môžu prihlásiť do začiatku apríla a návrhy musia vypracovať a zaslať do dvoch mesiacov, termín je do 1.6.2021.

Odbornú porotu tvorí Zuzana Pacáková (odborný konzultant súťaže), PhDr. Vladimír Beskid (kurátor a kritik súčasného umenia), Prof. Jiří David (akademický maliar), Ľuboš Kaštan (projektový manažér Eurovea 2, s.r.o.) a Daniel Suchý (hovorca J&T Real Estate, a.s.). Vyhodnocovať sa bude v júni, pričom finálne potvrdenie víťazného diela zadávateľom prebehne do 30.6.2021. 

Umelec má na realizáciu čas do 28.2.2023. Hotová socha sa verejnosti predstaví po ukončení Eurovea 2 v roku 2023. Pre víťaza bola pripravená odmena 10-tisíc eur a 280-tisíc eur na vyhotovenie a realizáciu diela so všetkými súvisiacimi nákladmi a licenciami. Na druhé miesto bolo vyčlenených 3 000 eur a na tretie 2 000 eur.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Atraktívnejšie využitie „brownfieldu“ v centre Košíc

Rozsiahly košický projekt pridáva 6. etapu a v nej viaceré inovácie

Práca a bývanie na jednom mieste, projekty, ktoré túto možnosť ponúkajú

 

Zdroj: Novostavby.sk, JTRE

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 15. 03. 2022
  • Tlačiť