Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Račianske mýto mení svoju tvár

  • 02. 10. 2018
  • Tlačiť

Posledné roky prebieha v Bratislave intenzívna výstavba, ktorá podstatným spôsobom pretvára výraz viacerých jej časti. Výnimkou nie je ani Račianske mýto s priľahlým územím, oblasť známa svojou bohatou históriou, ktorá za svoju existenciu podstúpila viacero zmien. V minulosti sa tu napríklad nachádzal Blumentál tvz. Kvetná dolina, predmestská osada vtedy rozrastajúcej sa Bratislavy.

Račianske mýto v roku 2000; Zdroj: TASR

Račianske mýto dnes; Zdroj: Novostavby.sk

Dnes je Račianske mýto známe ako frekventovaná križovatka, spojnica ulíc Račianska, Šancová, Legionárska, Mýtna a Radlinského, lokalizovaná medzi mestskými časťami Staré Mesto a Nové Mesto. Pre niektorých predstavuje len tranzitné územie na ceste do práce, či za inými povinnosťami, pre veľkú časť obyvateľov hlavného mesta je však Račianske mýto a jeho okolie miestom, kde jednoducho bývajú a trávia voľné chvíle. Za bránami bytových domov sa nachádza akoby iný svet. Relatívny kľud zelených dvorov poskytuje aj v tejto dobe príjemný kontrast k ruchu dopravných tepien. Priestorom, kde môžete relaxovať obklopení zeleňou je tiež Park Račianske mýto s fontánou a originálnymi sochárskymi dielami.

Zdroj: Novostavby.sk

Mestský park je pri propagácií developerských projektov zároveň často uvádzaným benefitom bývania na Račianskom mýte. Zelená plocha vytvára protipól k hustnúcej štruktúre zástavby. V centrálnej časti mesta poskytuje možnosť obklopiť sa vegetáciou, pričom prechádzka okolo fontány so záhonmi ruží pôsobí aj počas dusného dňa osviežujúco. Zjavná je však potreba komplexnej revitalizácie a pokus vysporiadať sa s už pomaly nedostatočnou rozlohou parku, aspoň pomocou investície do kvality. Obnova je nutná aj vzhľadom na zvyšujúci sa počet obyvateľov v území.

Tak ako v dávnejšej minulosti, aj za posledné roky sledujeme v oblasti Račianskeho mýta výraznú stavebnú činnosť, ktorá značne mení priestor a jeho charakter. Zbúraná bola napríklad väčšina objektov z významného areálu pivovaru Stein, odstránený bol zvyšný múr bývalej tabakovej továrne na Radlinského ulici. Pohľad z Račianskej ulice smerom do starého mesta zase, aj vďaka novej výstavbe, ponúka všehochuť architektúry rôznorodej tvarmi i materiálovým prevedením.

Radlinského ulica; Zdroj: Novostavby.sk

Developerské projekty v okolí Račianského mýta

Dobré dopravné napojenie, dostupnosť do centra mesta aj bez použitia dopravného prostriedku, zelené dvory spolu s parkom a určite aj zaujímavá história sú dôvodmi, prečo je táto lokalita obľúbená a stále vyhľadávaná. Projekty zacielené na bývanie tu v súčasnosti realizuje viacero developerov. V štádiu výstavby sa nachádzajú napríklad Vila Ľadová spoločnosti VI Group, Rezidencia Blumental od developera CORWIN, STEIN2 od YIT, PROXENTA residence od skupiny PROXENTA, Byty Premiére od FINEP a Bytový dom na Beskydskej ulici 10 od spoločnosti Schöndorf.

Proxenta residence; Zdroj: Novostavby.sk

S pribúdajúcim množstvom bytov samozrejme narastá aj počet rezidentov a potreba mať k dispozícií kvalitné vonkajšie priestory. Novostavby ako Rezidencia Blumental, STEIN2, Vila Ľadová atď. vytvárajú formovaním zástavby vnútorné, zelené dvory a zabezpečujú tak určitý komfort pre obyvateľov v inak hektickom prostredí. Zároveň môžeme organizáciu nových súborov chápať ako nadviazanie na tradície v tejto oblasti a záujem lepšie zapadnúť do existujúceho prostredia za použitia architektonických riešení zodpovedajúcich súčasnej estetike.

Vila Ľadová; Zdroj: Novostavby.sk

Vila Ľadová; Zdroj: Novostavby.sk

Rezidencia Blumental a projekt STEIN2 navyše vyrastajú na pozemkoch bývalých priemyselných areálov, čím prichádza k zmenám nielen v estetike, ale aj vo funkcii daných území. Mení sa spôsob ich užívania. Do parterov nových budov sú umiestňované prevádzky ako kaviarne, obchody a ďalšie služby, ktoré majú potenciál ľudí udržať, pričom spríjemňujú a podporujú peší pohyb po okolí.

Na rohu ulíc Mýtna a Radlinského prebieha výstavba 13-poschodovej budovy Proxenta Residence, ktorá svojím umiestnením a hmotovým riešením zásadným spôsobom ovplyvňuje vzhľad celého Račianskeho mýta. Podobne výrazná hmota vzniká aj na Šancovej ulici, kde sa 23-poschodový objekt Bytov Premiére týči nad budovou YMCY.

Byty Premiére; Zdroj: Novostavby.sk

Budova YMCY, komplex pavlačových obytných budov Unitas na Šancovej a  Legiodomy spolu s kvasiarňou pivovaru Stein na Legionárskej ulici patria rovnako ako ďalšie budovy v tejto oblasti medzi národné kultúrne pamiatky. Nové stavebné počiny teda vznikajú v zaujímavom a historicky hodnotnom susedstve, pričom projekt STEIN2 v rámci areálu pracuje s objektom kvasiarne pivovaru Stein.

STEIN2; Zdroj: Novostavby.sk

Račianske mýto; Zdroj: Novostavby.sk

Račianske mýto dostáva novú tvár. Pri niektorých novostavbách vidíme snahu do istej miery rešpektovať existujúce prostredie a pritom poskytnúť príťažlivé architektonické riešenie. Druhá časť sa rozhodla vytvoriť výrazné hmotové počiny, ktoré nielen pozitívne ovplyvňujú charakter zástavby a menia výškové pomery v území. Kladne možno naopak hodnotiť renovácie zanedbaných častí a obsadzovanie parteru prevádzkami cielenými pre ľudí, čo predstavuje jeden z  predpokladov pre „živé” mesto.

Prečítajte si tiež:

Nitriansky rezidenčný projekt Tabáň sa začína stavať

Moderné bývanie v centre Bratislavy s fasádou v historickom štýle

Sky Park od Zahy Hadid – svetová architektúra v centre Bratislavy

 

Zdroj: Novostavby.sk

Foto: Novostavby.sk, TASR

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 02. 10. 2018
  • Tlačiť

Diskusia