Novostavby.sk

Práca a bývanie na jednom mieste, projekty, ktoré túto možnosť ponúkajú

  • 24. 02. 2022
  • Tlačiť

Sústrediť prácu a bývanie na jednej adrese sa stáva populárne, a to nielen vzhľadom na zložitú pandemickú situáciu. Súvislosti môžeme hľadať i v dnešných tendenciách pri plánovaní miest, pri ktorých sa aj na Slovensku výrazne uplatňuje smerovanie k vytváraniu polyfunkčných a teda živých, do rôznej miery sebestačných štruktúr.

Jedným z rozhodujúcich faktorov vplývajúcich na spokojný život je čas potrebný na dochádzanie na pracovisko. Priestory s odlišnou funkčnou náplňou, priamo určené pre vykonávanie pracovných aktivít majiteľov či nájomníkov, boli primiešané do viacerých rezidenčných projektov a s pojmami „work&live” či „coworking” sa stretávame čoraz bežnejšie. Zároveň ide o veľmi trendy spôsob ako svoju ponuku na trhu s nehnuteľnosťami zatraktívniť.

 

 

Príťažlivý „work&living“

Možnosť podnikať priamo v mieste bydliska ponúka napríklad obytný súbor Opál Jarovce od spoločnosti Ismont situovaný v rozvíjajúcej sa bratislavskej mestskej časti Jarovce. Okrem „štandardných“ obchodných priestorov prináša v rámci konceptu „work&living“( kombinácie práce a bývania ) špeciálne byty spojené s vlastnou prevádzkou, s presklenou stenou orientovanou výhodne do ulice.

Opál_Jarovce
Opál Jarovce; Zdroj: Ismont

Opál_Jarovce
Opál Jarovce; Zdroj: Ismont

Opál_Jarovce
Opál Jarovce; Zdroj: Ismont

 

Práca priamo pri dome

Komfort prináša i sympaticky ľudská Manufaktúra od Imagine Development s.r.o. v obci Bernolákovo. Miesto realizácie, na ktorom sa prelínajú vrstvy strojárenského podniku a zázemia pamiatkovo chráneného kaštieľa doplní pestrá štruktúra navrhovaná s úmyslom poskytnúť podmienky vhodné pre rozvoj komunity.

Pre pracovné účely poslúžia priestory v komorných bytových domov či staršej priemyselnej hale a dochádzkovou vzdialenosťou pár metrov láka átriový dom s prislúchajúcim objektom pre umiestnenie prevádzky, navrhnutý v duchu kombinácie „Work&Live“.

Manufaktúra
Manufaktúra; Zdroj: Imagine Development s.r.o.

Manufaktúra
Manufaktúra; Zdroj: Imagine Development s.r.o.

Manufaktúra
Manufaktúra; Zdroj: Imagine Development s.r.o.

 

Priestor pre „home office“

Obdobne pomenovaný koncept zakomponovala do svojho pôvodne administratívneho komplexu Prístavná 1 vkladaného do vzrušujúcej, postupne sa transformujúcej oblasti Mlynských Nív aj spoločnosť RV Development 2. V súlade s výzvami dnešnej doby v podobe ne/dobrovoľného „home officu“ bola časť pôdorysných plôch zmenená na byty a ateliéry, ktoré v niektorých prípadoch susedia s jednotkami vyhradenými pre zriadenie vlastnej kancelárie.

Prístavná_1
Prístavná 1; Zdroj: RV Development 2

Prístavná_1
Prístavná 1; Zdroj: RV Development 2

 

„Coworking“ na sídlisku

Efektívnejšie oddelenie pracovného a rodinného života dovolí tiež martinský projekt PINIA od investora BEPRIM s.r.o.. Rezidenčná stavba budovaná uprostred typickej panelovej zástavby sídliska Priekopa zaujme neobvyklým vybavením. Na prízemí jedného z dvojice bytových domov nájdu obyvatelia recepciu, klubovňu a užitočný „coworking“

PINIA
PINIA; Zdroj: BEPRIM s.r.o.

PINIA
PINIA; Zdroj: BEPRIM s.r.o.

 

Zacielené na mladých

Najmä očakávanej klientele sa prispôsobil stále sa rozširujúci rozsiahly ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia. Jedna z posledných ohlásených etáp Magnólia 1 bola ladená pre potreby mladých ľudí a inšpiruje sa trendom kolektívne užívaných priestorov. Popri spoločnej práčovni tu vznikne tiež vyššie spomínaný „coworking“, nahrádzajúci klubovne realizované v predchádzajúcich fázach obytného súboru.

Nuppu
Nuppu - Magnólia 1; Zdroj: YIT Slovakia

Nuppu
Nuppu; Zdroj: YIT Slovakia

 

Možnosti novej štvrte

Ambície postaviť nezávislú štvrť prejavil Lucron už pri úvodnom predstavení projektu Nesto, plánovanom na juhu Petržalky. Povesti nocľahárne, ako sa zvykne táto mestská časť označovať, sa chce rozhodne vzdialiť.

Popri rôznych formách bývania a občianskej vybavenosti, ponúkne aj niekoľko typov pracovísk, ktoré zohľadnia individuálne potrieby obyvateľov. Na záujemcov budú čakať štandardné aj flexibilné kancelárie, malorozmerné (small-scale) kancelárie, prípadne hybridné priestory spolu s miestnosťami na vzdelávanie a e-business.

Nesto
Nesto; Zdroj: Lucron

Nesto
Nesto; Zdroj: Lucron

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Veľký ružinovský projekt napreduje, hotové sú už 2 vily s peknými terasami

Chatky na svahu v Makove oživia zabudnuté pôžitky

Nové bývanie v kúpeľnom meste, v kontakte s prírodnou krajinou

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 24. 02. 2022
  • Tlačiť