Novostavby.sk

Nadštandardné bývanie v dohľade kúpeľného ostrova, lokalita lákala pred storočím aj podnikateľa Wintera

  • 16. 12. 2021
  • Tlačiť

Rodina Winterovcov je známa najmä v Piešťanoch, o ktorých zveľadenie a slávu sa zaslúžila mnohými krokmi rozvíjajúcimi miestnu kúpeľnú tradíciu. Energiu vkladala aj do kultivácie širšieho okolia, rozsiahla výstavba pomerne luxusného charakteru mala byť sústredená do susednej obce Banka, ale pre náročnosť nakoniec uskutočnená nebola. Ambiciózny plán sa však do určitej miery podarí oživiť, a to v podobe projektu Beethovenova alej od spoločnosti Beethoven´s alley s.r.o..

Beethovenova_alej
Beethovenova alej - bytový dom; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

 

Lokalita láka už dlhé roky

Lokalita na západnom výbežku Považského Inovca prezývanom Červená veža oslovila tiež známeho podnikateľa Ľudovíta Wintera a dvoch piešťanských lekárov Dr. Ladislava Schmidta a Dr. Eduarda Weisza. Ich zámer liečebného komplexu zahŕňal napríklad hotel Bellevue, kaviareň, kasíno, poštu, divadlo, etnologické múzeum, kino, Štefánikov pomník a pri Obtokovom ramene Váhu pod Červenou vežou termálne plážové kúpalisko, pričom nový areál mala s neďalekým kúpeľným ostrovom spájať dokonca lanovka. 

Beethovenova_alej
Beethovenova alej; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

Beethovenova_alej
Beethovenova alej - 1. etapa; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

 

Dôraz na zeleň

V úmysle udržať ráz oblasti, turisticky populárnej vďaka prírodným a historickým kvalitám, už dnešný návrh prirodzene nedosahuje veľkoleposť pôvodnej verzie. Každopádne, obytný rezort ponúkne i pre dnešnú dobu zatiaľ stále nadštandardné vybavenie a developer ho spolu s okolitým prostredím chce ďalej zatraktívniť vysokým podielom zelene. Počíta sa s revitalizáciou dožívajúcich drevín miestneho lesoparku a tiež ikonickej javorovej Beethovenovej aleje, ktorou sa inšpiroval názov projektu.

Beethovenova_alej
Beethovenova alej; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

Beethovenova_alej
Beethovenova alej; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

 

Domy i byty

Hlavný vstup k miestu realizácie bude od obce Banka, smer Nitra/Topoľčany. V dobrej vzdialenosti do 1 kilometra sa nachádza rozličná vybavenosť, vyhlásený kúpeľný ostrov a brehy Váhu. Prvá etapa výstavby uložená v juhozápadnej časti svažitého územia pozostáva z 5 typov 29 rodinných domov a 15 zaujímavých, kaskádovo organizovaných štvorpodlažných bytoviek obsahujúcich po 13 bytov. Nehnuteľnosti sa odovzdávajú v stave “holodom/holobyt” alebo štandard. Do nasledujúcej etapy patrí ešte 5 bytových domov. 

Na návrhu sa podieľali architekti Ing. arch. Marcel Zachar, Ing.arch. Eva Rohoňová a Ing. arch., Ing. Juraj Jelenovič. O vytvorenie  “Wow efektu” sa podľa dostupných vizualizácií postarajú veľkorysé presklenia a pôsobivo priestranné terasy, ktoré vzhľadom na vyvýšenú polohu lokality sprostredkujú pekné výhľady do krajiny.

Beethovenova_alej
Beethovenova alej - rodinný dom 1; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

Beethovenova_alej
Beethovenova alej - rodinný dom 2; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

Beethovenova_alej
Beethovenova alej - rodinný dom 3; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

Beethovenova_alej
Beethovenova alej - rodinný dom 4; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

Beethovenova_alej
Beethovenova alej - rodinný dom 5; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

 

Atraktívne vybavenie areálu

Súčasťou rezortu sa stanú bežné prevádzky ako potraviny a kaderníctvo, pre komfort rezidentov a aj návštevníkov bude v súlade s ekluzívnejším ladením Beethovenovej aleje vybudovaná recepcia, bazén s reštauráciou, wellness, fitness, ihriská, parky a súkromná materská škôlka. V areáli bude fungovať strážna služba, záhradník, upratovanie, správa nehnuteľností a správa nájmu nehnuteľností. Developer rozmýšľa nad výstavbou vyhliadkovej veže, podobná stavba, Červená veža, v oblasti stála a bola vyhľadávaným vychádzkovým cieľom.

Beethovenova_alej
Beethovenova alej - recepcia; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

Beethovenova_alej
Beethovenova alej - recepcia; Zdroj: Beethoven´s alley s.r.o.

 

Zelené riešenia

S ohľadom na aktuálne trendy vo výstavbe boli do konceptu zakomponované viaceré aj tzv. „zelené“ riešenia. Domy boli dizajnované tak, aby počas letných mesiacov nebolo nutné používať klimatizáciu. Ukončené budú obľúbenými zelenými strechami, pričom pri výbere stavebných materiálov sa prihliadalo na čo najnižšiu záťaž životného prostredia. Na všetky objekty sa umiestnia fotovoltaické články, zároveň sa vykoná príprava pre elektronabíjačky pre automobily a bicykle. V území sa bude zachytávať zrážková voda, na tento účel je určené jazierko a pri rezidenciách tiež 9 kubíkové podzemné nádrže, z ktorých poslúži na polievanie záhrad.

Na červenej veži bude vytvorený rozhodne zaujímavý rezidenčný rezort vhodný aj pre náročnejšiu klientelu. Základom je bezpochyby pekná lokalita s rekreačnými možnosťami, ktorú chce developer ďalej kultivovať. Nadštandardný charakter projektu podstatným spôsobom utvárajú užitočné služby. Na stavenisku projektu Beethovenova alej bola zrealizovaná kanalizácia, teplovod a prebieha ukončenie elektrických vedení. Budovanie prvej etapy by mohla byť zavŕšené koncom roka 2023. 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Bytovky na bežnom sídlisku prekvapia priestormi pre prácu i zábavu

Čo vzniká za trnavskými hradbami?

Pri stavbe školskej jedálne v Trnave použili drevené panely

 

Zdroj: Novostavby.sk

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 16. 12. 2021
  • Tlačiť