Novostavby.sk

Čo vzniká za trnavskými hradbami?

  • 07. 12. 2021
  • Tlačiť

Historické centrá sa vďaka svojim špecifickým kvalitám prirodzene považujú za atraktívne rezidenčné lokality, opätovne sa im dostáva zvýšená a rozhodne zaslúžená pozornosť. Zaujímavú atmosféru si udržalo tiež kompaktné trnavské jadro. Uchrániť ju pomohol unikátny tehlový fortifikačný systém dochovaný vo výnimočnom rozsahu, jeho múry dodnes pomerne jednoznačne dokladujú niekdajšiu veľkoleposť najstaršieho kráľovského mesta na Slovensku.

Rezidencia_Porta
Rezidencia Porta; Zdroj: Novostavby.sk

 

Ako sme už v niekoľkých článkoch spomínali, zástavbu medzi hradbami, ktoré viacmenej kopírujú obrysy Mestskej pamiatkovej rezervácie Trnava, začali osviežovať rôznorodé stavebné aktivity. Nové, nielen rezidenčné projekty privádzajú cenný život, sprístupňovaním pôvodne uzatvorených, zanedbaných lokalít sa mesto atraktívne rozširuje. Nižšie uvádzame výber z aktuálnych novostavieb.

Návrh projektu Rezidencia Ulička od autorov z Osusky Architekti, s.r.o. developovaný spoločnosťou púpava development, s.r.o. reaguje na jeho zaujímavé umiestnenie. Vzniká priamo za severnou hranicou mestskej pamiatkovej rezervácie v dotyku s opevnením, na Zelenom kríčku, dôležitej zastávke mestských a mimomestských autobusov.

Okrem obytných a obchodných priestorov prichádza s pekným nápadom. Z rušného priestranstva prevedie do „odlišného sveta” za hradby, na Františkánsku ulicu novovybudovaná ulička, v mieste bývalej hradobnej priekopy prezentovaná ako lávka.

Rezidencia_Ulička
Rezidencia Ulička; Zdroj: Novostavby.sk

Rezidencia_Ulicka
Rezidencia Ulička; Zdroj: Novostavby.sk

Rezidencia_Ulicka
Rezidencia Ulička; Zdroj: Novostavby.sk

Tento developer sa v Trnave zviditeľnil aj tromi ďalšími a už sprevádzkovanými rezidenčnými realizáciami na Halenárskej ulici. Súčasťou Halenárskej 5 od projektanta Petra Hanzlíčka a Halenárskej 14 sú atraktívne, zrekonštruované národné kultúrne pamiatky, v dvorových častiach doplnené dostavbami so súčasným tvaroslovím.

Posledný z trojice Rezidencia Porta je novostavba, popri neobvyklej farebnej palete ozvláštnená fasádou prízemia uličnej hmoty kopírujúcej pôvodný objekt. Príťažlivejšiu podobu Halenárskej ulice, v nedávnej minulosti prešla výraznejšou prestavbou, využívajú všetky tri projekty a ich parter bol vyčlenený pre rozličné prevádzky.

Halenarska_5
Halenárska 5; Zdroj: Novostavby.sk

halenárska_14
Halenárska 14; Zdroj: Novostavby.sk

halenárska_14
Halenárska 14; Zdroj: Novostavby.sk

Rezidencia_Porta
Rezidencia Porta; Zdroj: Novostavby.sk

Púpava development s.r.o. stavia rovnako na vedľajšej, šarmantnej Kapitulskej ulici dotvorenej menším parčíkom. Rezidencia Kapitulská je prezentovaná ako exkluzívne bývanie, pre záujemcov bolo pripravených len 9 bytov a pochopiteľne, v súlade s významom lokality, i 3 nebytové priestory.

V ponuke nájdeme aj niekoľko mezonetov, ktoré sa často zvyknú zaraďovať medzi luxusnejsie nehnuteľnosti. Opäť ide o kombináciu rekonštrukcie do ulice orientovaného objektu a novostavby vo dvore.

Rezidencia_Kapitulska
Rezidencia Kapitulská; Zdroj: Novostavby.sk

Rezidencia_kapitulska
Rezidencia Kapitulská; Zdroj: púpava development, s.r.o.

rezidencia_kapitulska
Rezidencia Kapitulská; Zdroj: púpava development, s.r.o.

Podobne nadštandardné bytové jednotky má priniesť Capitula Nova od LR Property Management s.r.o. situovaná na náprotivnej strane ulice. Obnova pamiatkovo chráneného objektu pri východnom obvode hradieb počíta s vybudovaním 5 obchodno-kancelárskych jednotiek a 7 bytov, pričom troj- a štvorizbové dosahujú cez 100 m².

Capitula_Nova
Capitula Nova; Zdroj: Novostavby.sk

Capitula_Nova
Capitula Nova; Zdroj: Novostavby.sk

Capitula_Nova
Capitula Nova; Zdroj: LR Property Management s.r.o.

Capitula_Nova
Capitula Nova; Zdroj: LR Property Management s.r.o.

Dlhodobo zanedbaný pozemok v severnej časti centra vyplnil rozsiahly obytný komplex City Residence investora AK Immobilien s.r.o.. Návrh od adamec & adamec, s.r.o. odráža zaradenie a význam ohraničujúcich komunikácií a podstatným dielom formuje priestor pešej Hradobnej uličky, keďže definuje jej celú severnú stranu. Nadväzuje na strešnú krajinu v susedstve, podkrovia otočené do Štefánikovej ulice napríklad presvetľujú strešné okná, pohľad do Františkánskej ulice už odlišujú vikiere a lodžie. 

City_Residence
City Residence; Zdroj: Novostavby.sk

City_Residence
City Residence - Hradobná ulička; Zdroj: Novostavby.sk

City_Residence
City Residence; Zdroj: Novostavby.sk

City_Residence
City Residence; Zdroj: Novostavby.sk

 

Do architektonickej všehochute Paulínskej ulice pribudla Rezidencia Paulínska investora PRAEDIUM SK, s.r.o.. Do Medzery v zástavbe postavil príjemný rezidenčný objekt s aktívnym parterom, ktorý obstál aj v podmienkach rôznorodej okolitej zástavby a stal sa zároveň prvým väčším objekt s obytnou funkciou na tejto komunikácií. Paulínsku prepája s rovnobežnou, formujúcou sa ulicou Antona Malatinského.

rezidencia_paulinska
Rezidencia Paulínska; Zdroj: Novostavby.sk

Trnavské jadro sa teda prirodzene vyvíja, kroky posledných rokov smerujú k vytvoreniu pre život príjemného a tiež reprezentatívneho miesta obkoleseného vzácnymi tehlovými hradbami.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Rodinné bývanie „na kopci“ nad Banskou Bystricou

Prácu z domu uľahčí účelné riešenie projektu Prístavná 1

Prestavba kancelárií v lukratívnej bratislavskej lokalite prinesie nové apartmány

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 07. 12. 2021
  • Tlačiť