Novostavby.sk

Bývanie v dosahu lesov Devínskej Kobyly prinesie Stockerka

  • 12. 11. 2021
  • Tlačiť

Investičná skupina Proxenta pracuje na bratislavskom projekte, ktorý na rozdiel od väčšinovej časti jej developerského portfólia nevzniká priamo v centre. Stockerka má podporiť rozvoj na severozápade hlavného mesta, vyrastie v Devínskej Novej Vsi, kam prinesie bývanie a vybavenosť. Výstavba by mohla začať budúci rok, práve prebieha územné konanie.

stockerka
Stockerka; Zdroj: Proxenta

Zeleň v dosahu

V rámci uvedenej mestskej časti bude nový súbor osadený na juhovýchodný okraj zastavaného územia, do blízkosti sídliska tvoriaceho veľký podiel existujúcej štruktúry. Jeho os tvorí Eisnerova ulica a práve na ňu sa neskôr pripojí i miesto realizácie, aktuálne s nekultivovanou zeleňou a možnými zvyškami po záhradkárskych objektoch. V priamom susedstve boli postavené predajne Lidl a Tesco, na charakter lokality však podstatne vplýva okolitá zeleň lesov Devínskej Kobyly.

V neveľkej vzájomnej vzdialenosti od budúceho staveniska Stockerky sa na výstavbu pripravujú ďalšie dva výraznejšie rezidenčné projekty. Hneď vedľa na východnej strane Altum od BS Real Estate a.s. a v dohľade, smerom na sever postaví Lucron štvrť Rakyta.

stockerka
Stockerka; Zdroj: Proxenta

 

Minulosť miesta v názve

Aj pri tejto realizácií chce developer pokračovať vo svojich zvyklostiach. „Chceme, aby naše projekty boli v symbióze s lokalitou, v ktorej vznikajú. A to po všetkých stránkach, nielen po tej architektonickej. Pri hľadaní názvu pre naše projekty preto čerpáme z histórie danej lokality a snažíme sa na ňu nadviazať. Aj takýmto spôsobom vyjadrujeme rešpekt k tradíciám, ale aj k samotnej lokalite a jej obyvateľom,“ uviedla Monika Balgová, Riaditeľka marketingu a PR skupiny Proxenta.

Pre Proxentu ide už o štvrtú stavebnú aktivitu, ktorá sa prostredníctvom názvu snaží naladiť na ducha lokality. Podobne ako v prípade projektov Weinhauer, Kesselbauer a Tabáň sa jasný odkaz nachádza rovno v názve. Oblasť je známa v súvislosti s ťažbou vápenca, pričom najväčší kameňolom, Štokeravská vápenka, patril spolu s niekoľkými ďalšími pobočke Stockerauských akciových vápeniek v Rakúsku. Územie kameňolomu dnes spadá pod prírodnú rezerváciu Štokeravská vápenka so štvrtým stupňom ochrany.  

stockerka
Stockerka; Zdroj: Proxenta


Byty i vybavenosť

Stockerka bola predstavená dávnejšie ešte pod označením „Pod Srdcom”. Dokumentáciu pre proces posudzovania vplyvov na životné prostredie vypracoval architektonický ateliér MARKROP, materiály pre vydanie územného rozhodnutia nachystal ATELIER 3M. Projekt prešiel zmenami v záujme vyhovieť požiadavkám úradov a obyvateľov z okolia. V novej verzii sa počíta so zriadením materskej školy, úpravami prešla podlažnosť dvoch objektov a dizajn stavieb.

stockerka
Stockerka; Zdroj: Proxenta

S ohľadom na pokročilejší stupeň rozpracovanosti prezentujú aktuálne vizualizácie už detailnejší náhľad architektúry, zjavná je z nich snaha o navodenie určitej dynamiky. Vzniknúť by mali štyri bytové domy s 275 bytmi a apartmánmi a jeden objekt s plochami pre občiansku vybavenosť.

Pre obyvateľov bol naplánovaný atraktívny verejný priestor s novým parkom, oddychovými zónami s lavičkami, grilom a tiež multifunkčným ihriskom. Ako významný bonus sa prirodzene uvádza neďaleký les so všetkými dostupnými zážitkami.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Bytové domy s veľkorysými vnútroblokmi, blízko rieky i centra

Rodinne orientovaná štvrť v Záhorskej Bystrici sa rozrastá

K zmene charakteru ulice Mlynské Nivy prispeje The Mill

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 12. 11. 2021
  • Tlačiť