Novostavby.sk

Vila v Žiline bude príťažlivá a zároveň zapadne do lokality

  • 28. 10. 2021
  • Tlačiť

Vzhľadom na rôznorodosť stavebných prejavov v našich sídlach často nebýva jednoduché navrhnúť dom, ktorý do existujúcej štruktúry prispeje dobrou úrovňou architektúry a zároveň v nej neprimeraným spôsobom nevyčnieva. Mestská vila od projekčno-stavebnej spoločnosti IDEÁLNE DOMY, s.r.o. by mala uvedeným kritériám vyhovieť, postavená bude v Žiline, v mestskej časti Trnové.

vila_trnove
Mestská vila; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

 

Zasadenie do lokality

Nejde o jediný počin z dielne developera, ktorý takpovediac spolupracuje s okolím. V minulosti bola na našom blogu predstavená štvorica sympatických domov so sedlovou strechou, situovaná pri lese v obci Lietava.

Nová mestská vila s úžitkovou plochou 121 m² vznikne na svažitom pozemku s rozlohou 301 m² pri ceste Dolná Trnovská, ako posledná z rady objektov na východnej strane komunikácie. V blízkej zástavbe sa nachádzajú mnohé robustné, samostatne stojace rodinné domy ukončené plochým alebo šikmým prestrešením. V pešej dostupnosti nájdeme niekoľko obchodov a pár metrov od miesta realizácie aj autobusovú zastávku.

vila_trnove
Mestská vila - pozemok; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

vila_trnove
Mestská vila - pozemok; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

 

Architekti zohľadnili okolie

Prírodná krajina v lokalite zostáva výrazná, sprostredkovať sa ju pochopiteľne snaží i vydarený architektonický návrh, ktorý developer tentokrát zveril štúdiu OFFICE110. Bývanie, určené ideálne pre štvorčlennú rodinu, bolo rozložené do troch úrovní. 

Hmotové riešenie s mohutnými „kvádrami” v susedstve zbytočne nebojuje, autori však využívajú terénne podmienky a stavba, z časti vsadená - skrytá do svahu, sa pri pohľade z ulice javí pomerne nenápadná. Celok odľahčujú aj zreteľným ustúpením najvyššieho podlažia. Do prostredia zapadajú tiež kompozične vyladené fasády pokryté omietkou s rôznou zrnitosťou, väčšina otvorov poskytuje výhľady do zelene a smeruje výhodne na juh a východ, severné múry sú perforované len minimálne.

vila_trnove
Mestská vila; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

vila_trnove
Mestská vila; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

Kontakt s exteriérom

Na nástupnom podlaží projektu sú okrem zádveria, technickej miestnosti a kúpelne umiestnené dve detské izby. Hlavný spoločenský priestor spájajúci kuchyňu, jedáleň a obývaciu miestnosť leží na najnižšej úrovni v kontakte s exteriérom, vytvorený bude východ na záhradnú terasu. V súlade s honosnejším zadaním je náplň vrchného poschodia, ktoré patrí celé rodičom, a to ich spálni s priamym vstupom do kúpeľne a na terasu. Plocha pre dve prekryté parkovacie miesta bola vyhradená pred vchodom do vily.

Projekt mestskej vily sa zatiaľ pripravuje, dokumentácia pre územné rozhodnutie je v procese schvaľovania, vydanie právoplatného stavebného povolenia sa očakáva na jar 2022. Podľa aktuálnych plánov by mal byť objekt v štádiu holodom ukončený do konca budúceho roka. 

vila_trnove
Mestská vila; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Bývanie s nejasnou hranicou medzi interiérom a exteriérom

Juh Petržalky rozvíja nový projekt, nebude fungovať len ako noclaháreň

Cenu za architektúru získala aj originálna základná škola v Banskej Štiavnici

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 28. 10. 2021
  • Tlačiť