Novostavby.sk

Juh Petržalky rozvíja nový projekt, nebude fungovať len ako noclaháreň

  • 19. 10. 2021
  • Tlačiť

Rozvoj juhu Petržalky bude pokračovať za výrazného prispenia novej štvrte Nesto od spoločnosti Lucron. Projekt sa chce vzdialiť od negatívnych obrazov spojených s touto rozľahlou a stále kontroverzne vnímanou mestskou časťou Bratislavy. V porovnaní s existujúcim a vo veľkej miere monofunkčne riešeným územím má v súlade s dnešnými trendmi vzniknúť atraktívnejšia, sebestačnejšia štruktúra.

nesto
Nesto Juh + Nesto Sever; Zdroj: Lucron

 

Začiatok výstavby ohlásilo na mieste realizácie dňa 14.10.2021 slávnostné poklepanie základného kameňa, na ktorom sa zúčastnili 1. námestníčka primátora Bratislavy Tatiana Kratochvílová, starosta mestskej časti Bratislava-Petržalka Ján Hrčka, predseda predstavenstva Lucron Zoltán Müller, za generálneho zhotoviteľa stavby L-Construction jej riaditeľ Alojz Šroba, Tomáš Závodský za Železnice Slovenskej republiky, za projekčný ateliér SIEBERT + TALAŠ jeho spoluzakladateľ a spoluvlastník Roman Talaš a development manažér projektu Michal Brúsil.

nesto
Poklepanie základného kameňa; Zdroj: Novostavby.sk

 

Územie s históriou

Stavenisko v blízkosti rakúskych hraníc napojené na južný koniec Kopčianskej ulice sa môže pochváliť zaujímavou históriou. Oblasťou napríklad viedla železná opona a dodnes sa tu nachádzajú viaceré obranné vojenské objekty, ktoré ako dôležitú súčasť histórie plánuje developer zachovať a ďalej zveľadiť. 

Vo výslednej podobe zaberie Nesto plochu okolo 47 hektárov a poskytne bývanie pre približne 15 000 ľudí. Podľa aktuálnych plánov sa prví obyvatelia dosťahujú v roku 2024.

 

Nesto Sever

Komplexný urbanisticko-architektonický návrh na časť Nesto Sever ešte prinesie súťaž vyhlásená v septembri, do popredia sa opäť dostáva požiadavka udržateľnosti.

Oslovené boli zahraničné a slovenské ateliéry, pričom pri výbere zohrali úlohu kompetencie a skúsenosti s územím podobnej veľkosti. Súťažné návrhy vyhodnotí 9-členná porota s medzinárodným zložením, v ktorej budú prítomní aj zástupcovia mesta. 

nesto
Prebudovaný úsek Kopčianskej ulice; Zdroj: Novostavby.sk

 

Nesto Juh

Zahájená bola 1. etapa časti Nesto Juh s tromi bytovými domami a 160 bytmi. Vznikne neďaleko developerom prebudovaného, 850 metrov dlhého úseku Kopčianskej ulice s novou cyklotrasou a zastávkami MHD. Neskôr pribudne administratíva, byty na prenájom, medicentrum, gastro a obchodné prevádzky, supermarket a škôlka. Cieľ vytvoriť kvalitné prostredie so živým mestským charakterom podporuje pripravované námestie veľkosťou vhodné pre organizáciu rozličných podujatí.

nesto
Nesto Juh; Zdroj: Lucron

nesto
Nesto Juh; Zdroj: Lucron

 

20 minútové susedstvo

Projekt má predstavovať zhmotnenie myšlienky „mestskej časti krátkych vzdialeností“. V tzv. 20 minútovom susedstve (obsiahnuteľnom chôdzou) obyvatelia nájdu potrebnú vybavenosť pokrývajúcu zdravotné a školské zariadenia, pracovné príležitosti, ale aj upravený verejný priestor určený pre rôzne generácie s komunitnými záhradami, detskými ihriskami, športoviskami a zeleňou. Developer už dávnejšie vysadil 600 vzrastlých stromov, 1 600 kríkov a bylinkové záhony. 

V štvrti sa počíta najmä s peším pohybom, vjazdy do garáží sa umiestňujú po okrajoch územia, k zelenším a uprednostňovaným dopravným alternatívam patria elektrobicykle alebo „car sharing“. Dostupnosť do centra mesta zabezpečí MHD alebo cyklotrasa vedúca až do centra Bratislavy, v hre sú dokonca snahy o zrealizovanie železničnej zastávky.

nesto
Nesto Juh; Zdroj: Lucron

nesto
Nesto Juh; Zdroj: Lucron

 

Koncept co-living

Rezidencie budú pozostávať z viacerých foriem, zahŕňajú krátkodobé a dlhodobé bývanie, tradičné byty v mestských blokoch, viladomy, rodinné domy a v našej krajine zatiaľ značne neobvyklý koncept co-living. Ten je určený pre záujemcov o užšie susedské kontakty sprostredkované spoločným užívaním priestorov ako kuchyne, terasy s grilmi, pracovne, dielne, práčovne alebo fitness centrá.

Pre seniorov boli naplánované byty s dispozíciami a ergonomickým vybavením, ktoré sa prispôsobuje ich špeciálnym potrebám, k ďalším výhodám sa zaraďuje dostupnosť zdravotníckeho personálu a asistenčných služieb.

nesto
Nesto Juh; Zdroj: Lucron

Zelené riešenia

Prístup priateľský k životnému prostrediu budú v Nesto reprezentovať opatrenia zamerané na adaptáciu štvrte na klimatické zmeny, napríklad hospodárenie s vodou, jej zadržiavanie v oblasti v dažďových záhradách a používanie vodopriepustných materiálov. Výrazný podiel energie by mal zároveň pochádzať z obnoviteľných zdrojov, na každej budove sa majú osadiť solárne panely.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Cenu za architektúru získala aj originálna základná škola v Banskej Štiavnici

Rezidencie v monumentálnej stavbe pri centre Popradu

Nové bývanie vzniká na hradnom kopci v zóne Machnáč

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 19. 10. 2021
  • Tlačiť