Novostavby.sk

Dnes sa otvorilo centrum Nivy, nová autobusová stanica bude v prevádzke nonstop

  • 30. 09. 2021
  • Tlačiť

Od dnešného dňa je pre verejnosť otvorené multifunkčné centrum Nivy. Rozlohou pôsobivý projekt spoločnosti HB Reavis môžeme bez zbytočného preháňania zaradiť k tým očakávanejším v Bratislave. Okrem nákupného centra, pobytovej strechy a rozbiehajúcej sa celoročnej tržnice bola konečne sprevádzkovaná aj potrebná autobusová stanica, prístupná 24 hodín denne.

nivy
Nivy a Nivy Tower; Zdroj: Novostavby.sk

 

Atraktívny koncept

Nivy patria do mestskej štvrte Nové Nivy, ktorá podstatným spôsobom prispieva k pretváraniu stavebne aktívnej oblasti Mlynských nív, kde sa už dlhšiu dobu formuje nové centrum hlavného mesta. Jej dokončenou, výraznou súčasťou sa stal vežiak Nivy Tower vysoký 125 metrov, aktuálne najvyššia budova na Slovensku. 

Ako je v súčasnosti bežné, koncept multifunkčného centra sa zameriava na poskytovanie množstva rôznorodých zážitkov, ktoré majú pochopiteľne, prilákať a udržať návštevníkov.

 

Pohodlnejšie cestovanie autobusom

V priestoroch autobusovej stanice, nahrádzajúcej pôvodnú dopravnú stavbu, sa na 1. podzemnom podlaží nachádza 36 nástupísk, 7 výstupísk a 86 stojísk pre autobusy, všetko dosažiteľné bezbariérovo. Pre uľahčenie cestovania, zlepšenie orientácie a prehľadu o spojoch bola osadená LED stena, deväť LCD TV panelov a samoobslužné dotykové kiosky.

K tomuto účelu prispejú tiež informačné pulty, úschovňa batožiny, miestnosti na prebaľovanie a dojčenie či zóna s lavičkami s 80 miestami na sedenie a bezplatnú Wi-Fi sieť. Na rovnakej úrovni bol situovaný supermarket Lidl, showroome Alza.sk, potraviny Malina, Anker a 101 Drogerie.

nivy
Nivy; Zdroj: Novostavby.sk

nivy
Nivy + Nivy Tower; Zdroj: Novostavby.sk

 

Slovenský dizajn

Vytvorených bolo 70 000 m² predajných plôch, na ktorých sa niektoré značky predstavia po prvýkrát (napr. Zara Home). Popri už známych zahraničných značkách Peek&Cloppenburg, Lindex, New Yorker, Calzedonia, Intimissimi, Fjällräven, Björn Borg, Levi's alebo Humanic uvidíme v prevádzke SOM Store výsledky práce slovenských dizajnérov (Boris Hanečka, Michaela Ľuptáková) a medzi nimi aj produkty značky Catherine Mulier.

Návštevníkom poslúžia pobočky bánk a operátorov, Pošta, papiernictva, servis elektroniky, Alza.sk so „showroomom“ a podzemným AlzaDrive, kníhkupectvo Martinus a kaderníctvo. Potešia lokálne potraviny YEME s bezlepkovou pekárňou, svoje miesto tu dokonca našla i pobočka polície. 

Tržnica Nivy sa bude formovať postupne, v závislosti od epidemiologickej situácie. Atraktívnu ponuku má tvoriť spojenie kvalitných lokálnych produktov s už tradičným „food courtom“, kaviarňami, reštauráciami a obchodmi zacielenými na čerstvé potraviny. 

nivy
Nivy; Zdroj: Novostavby.sk

nivy
Nivy; Zdroj: Novostavby.sk

 

Strecha plná aktivít

Možno nečakané spestrenie uprostred mestskej zástavby prináša strešná konštrukcia komplexu, pre ktorú bolo pripravené príťažlivé využitie. Aktivity v multifunkčnom centre pokračujú ďalej do exteriéru, na pobytovej streche nájdeme vegetačné plochy v rozlohe 4 222 m² so 134 vzrastlými stromami a ďalšími rastlinami, bežecký okruh dlhý 550 metrov, 2 workoutové cvičiská, grilovaciu zónu, komunitnú záhradu, oddychové miesta vybavené USB nabíjačkami a v neposlednom rade 2 kreatívne detské ihriská, jedno inšpirované slnečnou sústavou. 

nivy
Nivy a vjazd do podzemného kruhového objazdu; Zdroj: Novostavby.sk

 

Nová cykloveža

K zaujímavostiam stavby sa zaraďuje vybudovanie prvého podzemného kruhového objazdu na Slovensku, hlavnej vstupnej brány do parkoviska v suteréne umiestnenej na bulvári Mlynské nivy. Parkovacie kapacity vo výsledku dosiahli 2 150 miest, z nich polovica je prístupná z komunikácie Mlynské nivy a od VÚB banky.

Pre chodcov boli navrhnuté tri vstupy, jeden pri Nivy Tower otvorený nepretržite, ďalšie z ulice Mlynské nivy pri VÚB a z Páričkovej ulice, pre cyklistov bola pripravená prvá plne automatizovaná cykloveža v Bratislave, navyše chránená bezpečnostným systémom.

nivy
Nivy Tower - fasády; Zdroj: Novostavby.sk

nivy
Nivy - fasády; Zdroj: Novostavby.sk

 

Štvrť sa formuje

V kontraste k živému, zážitkovému vnútornému priestoru prináša exteriér obmedzenejšie množstvo podnetov. Súčasnému vkusu ulahodia fasády celkom pekným výberom materiálov a miestami aj uplatnením oblého tvarovania, efektne pôsobí i nočné osvetlenie. Pred svojím okolím vyslovene mestského charakteru, sa však rozsiahly komplex prekvapivo do veľkej miery uzatvára. Každopádne, realizácia projektu Nivy pomáha „upratať“ transformujúcu sa mestskú štruktúru v oblasti a nové centrum Bratislavy sa stalo opäť prehľadnejšie a užívateľsky príjemnejšie. 

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Nadštandardné bývanie Pod Bôrikom sa čoskoro začne kolaudovať

Bytové domy s veľkorysými vnútroblokmi, blízko rieky i centra

Rodinne orientovaná štvrť v Záhorskej Bystrici sa rozrastá

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 30. 09. 2021
  • Tlačiť