Novostavby.sk

Projekt v novom centre Bratislavy neupúta výškou, ale neobvyklým tvarom

  • 04. 11. 2021
  • Tlačiť

Polyfunkčná štruktúra, ktorá sa formuje na pôvodne priemyselnom bratislavskom predmestí v okolí Mlynských Nív, je predmetom pozornosti po dlhšie obdobie. Podľa mnohých ide o súčasť vcelku dobrodružnej cesty smerujúcej k premene hlavného mesta na súčasnú sebavedomú metropolu, oblasť sa zvykne označovať ako „downtown“ alebo nové centrum Bratislavy.

metropolis
Metropolis; Zdroj: Mint Investments

 

Výrazný, neobvyklý objekt

Obzvlášť zaujímavo sa javí situácia v staromestskom kosodĺžniku vymedzenom ulicami Mlynské Nivy, Landererova, Karadžičova a Košická. Do rôznorodej kompozície pozostávajúcej aj z výškových budov pribudne pozoruhodná stavba. O titul najvyššej budovy sa uchádzať rozhodne nesnaží. Autori zo City Work Architects však prekvapili, a to netypickým hmotovým konceptom.

Na nárožie Bottovej a Chalupkovej ulice osádzajú dve veže so 16- a 18- poschodiami štylizované tak, aby pripomínali písmeno M. Pomerne monumentálne hmoty sa budú prezentovať fasádami s opakujúcim sa, jednotiacim rastrom výrazových prostriedkov a decentnou farebnosťou.

Projekt od spoločnosti Mint Investments bol pomenovaný Metropolis, pôvodne známy pod označením Rezidencia Bottova, a do transformujúceho sa územia prinesie najmä nové byty. V susedstve už dominuje prvá etapa polyfunkčného komplexu Sky Park s obnovenou Jurkovičovou teplárňou, pri južnej hrane pozemku vidíme rezidenčný objekt Apollo Residence

metropolis
Metropolis; Zdroj: Mint Investments

metropolis
Metropolis; Zdroj: Mint Investments

 

Bývanie nadštandardného charakteru

Zámer developera, ponúknuť mestské bývanie vo vysokom štandarde, zohľadňuje očakávaný vývoj v lokalite, ktorá si s rastúcimi novostavbami postupne zlepšuje reputáciu. 

Pre klientov bol zostavený výber 298 bytov a apartmánov, od úsporných jednoizbových začínajúcich na výmere 39 m² až veľkorysejšie päťizbové s rozlohou 259 m², doplnené o predzáhradky, balkóny, prípadne pôsobivé terasy dosahujúce od 2,6 po 179 m² a poskytujúce výhľady do širokého okolia. 

metropolis
Metropolis; Zdroj: Mint Investments

metropolis
Metropolis; Zdroj: Mint Investments

 

Stavia japonská firma

Pohoda v interiéri Metropolisu zodpovedajúca dnešným kritériám bude zabezpečená podlahovým vykurovaním, stropným chladením a centrálne riadeným inteligentným systémom rekuperácie. Na prízemí s podlubím a prvom poschodí sa budú aj vzhľadom na mestský charakter prostredia nachádzať prenajímateľné plochy. Parkovacie kapacity budú vytvorené na troch podzemných podlažiach.

Prípravné práce sa na stavenisku projektu rozbehli na začiatku mája. V úvode septembra oznámil developer víťaza tendra na generálneho dodávateľa stavby. Vyhrala japonská spoločnosť Takenaka Europe GmbH, ktorá sa svoje portfólio snaží rozšíriť aj o rezidenčnú výstavbu. Okrem ceny boli pre Mint Investments rozhodujúce skúsenosti i prínos v podobe návrhu efektívnejších alternatív niektorých pôvodne plánovaných rozpočtových položiek.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Bytové domy s veľkorysými vnútroblokmi, blízko rieky i centra

Rodinne orientovaná štvrť v Záhorskej Bystrici sa rozrastá

K zmene charakteru ulice Mlynské Nivy prispeje The Mill

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 04. 11. 2021
  • Tlačiť