Novostavby.sk

Nevyužitá plocha na Šancovej ožije novou náplňou, stavať bude Proxenta

  • 21. 09. 2021
  • Tlačiť

Investičná skupina Proxenta posilňuje svoje developerské pozície v centrálnych polohách Bratislavy. Po objektoch okolo Námestia 1. mája zahŕňajúcich Weinhauer, Rezidenciu Kesselbauer, pripravovanú Vilu Bielu a prestavbu staršej administratívy na apartmánový komplex pomenovaný BLoKK, rozšíri svoje portfólio o ďalšiu staromestskú realizáciu.

sancova
Polyfunkčný objekt Šancová; Zdroj: Proxenta

 

Zaujímavé susedstvo

Developer získal projekt polyfunkčnej budovy, ktorá bude situovaná v stabilizovanom území spadajúcom pod mestskú časť Staré Mesto, na Šancovej ulici neďaleko železničnej stanice Bratislava hlavná stanica. Blok s predmetným pozemkom ohraničujú aj ulice Jelenia a Palárikova, hneď v susedstve vynikajú národné kultúrne pamiatky, známy súbor 10 tehlových bytových domov Kolónie Zehnhaus a rovnako tehlami obložená YMCA.

sancova
Polyfunkčný objekt Šancová; Zdroj: Proxenta

 

Mestotvorný prvok

Návrh reaguje na prostredie, rušné a nepopierateľne mestského charakteru. Prejavuje sa v ňom snaha dopovedať existujúcu urbanistickú štruktúru a uzatvoriť územie, definuje uličnú čiaru na aktuálne neveľmi atraktívne využitom mieste. Pomocou namiešanej skladby funkčnej náplne by navyše malo prísť k vytvoreniu dostatočne príťažlivých podnetov spomaľujúcich pohyb vedľa dôležitej dopravnej tepny.

Polyfunkčná náplň

Doteraz dostupné vizualizácie zobrazujú pomerne elegantnú budovu dosahujúcu 8 podlaží, ktoré ustupujú v závislosti od vzdialenosti k susediacej zástavbe. K mnohým obytným priestorom tak môžu prislúchať pôsobivé terasy so zaujímavými výhľadmi.

Kompaktnosť celku zo strany ulice zaisťuje fasáda s presvedčivým, pravidelným rastrom. Parter s celkovou rozlohou 1 801 m²,  v tejto lokalite pochopiteľne vyhradený pre obchodné prevádzky, spríjemní plánované podlubie a do vnútrobloku orientované terasy doplnené novou výsadbou. 

sancova
Polyfunkčný objekt Šancová; Zdroj: Proxenta

sancova
Polyfunkčný objekt Šancová; Zdroj: Proxenta

Plochu na prvom poschodí o výmere 2 026 m² zaplnia kancelárie, na nasledujúce sa umiestňujú rezidencie. Polyfunkčný objekt bude disponovať parkovacími kapacitami v počte 218 miest, z toho 7 kusov bude situovaných vonku na teréne, ostatné sa zriadia v garáži na dvoch podzemných podlažiach.

Projekt sa momentálne nachádza v procese pre vydanie územného rozhodnutia. V prípade úspešného ukončenia realizácie môžeme predpokladať, že na Šancovej pribudne budova mestotvorného charakteru, ktorá oživí ďalšiu zanedbanú plochu.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Bytové domy s veľkorysými vnútroblokmi, blízko rieky i centra

Rodinne orientovaná štvrť v Záhorskej Bystrici sa rozrastá

K zmene charakteru ulice Mlynské Nivy prispeje The Mill

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 21. 09. 2021
  • Tlačiť