Novostavby.sk

K zmene charakteru ulice Mlynské Nivy prispeje The Mill

  • 09. 09. 2021
  • Tlačiť

Počas rastu sídel sa industriálne areály pôvodne odsúvané do ich okrajových častí, prirodzene dostávajú do lukratívnejších polôh. Po svete máme možnosť sledovať množstvo nápaditých revitalizácií týchto zväčša už nefunkčných území, ktoré je snaha predstaviť ako atraktívne súčasti mestskej štruktúry, nezriedka nesúce zjavné odkazy na svoju minulosť. 

The_Mill_vizualizacia
The Mill - vizualizácia; Zdroj: Immocap

 

Ulica Mlynské Nivy mení charakter

V Bratislave sa prechod od industriálneho predmestia k širšiemu polyfunkčnému centru pomerne výrazne prejavuje v oblasti Mlynských nív.

Zaujímavé transformácie postupne menia i charakter rovnomennej komunikácie Mlynské Nivy. Snáď s podobnou živelnosťou s akou v minulosti pribúdali priemyselné podniky, dnes okolo takmer 3 kilometrovej ulice rastú administratívne a rezidenčné súbory

Premenu očakáva tiež stavenisko v blízkosti miesta, kde kedysi stála povrazáreň a parný mlyn. Projekt The Mill tu pri kruhovom objazde s Plynárenskou zrealizuje spoločnosť Immocap, developer troch neďaleko situovaných „biznis centier“ známych pod označením Bratislava Business Center BBC III, IV a V. 

The_Mill_vizualizacia
The Mill - vizualizácia; Zdroj: Immocap

 

The Mill od D K L N

Podoba novej administratívnej budovy sa hľadala v medzinárodnej architektonickej súťaži, v ktorej zvíťazil ateliér D K L N disponujúci skúsenosťami so stavbami príbuzných merítok, dotiahnutými aj do štádia výstavby. Podpísal sa napríklad pod polyfunkčný komplex PROMENADA LIVING PARK v Nitre (na našom blogu sme ho spomínali v súvislosti s atraktívnym umiestnením pri vodnom toku) a nákupné centrum Eperia v Prešove. 

Hmotové riešenie The Mill pozostáva z dvoch častí, ktoré sa v pôdoryse premietajú do tvaru písmena „T“. Vyššia nadobudne 16 a nižšia 12 nadzemných podlaží, pričom spolu ponúknu prenajímateľné kancelárske plochy o výmere 25 000 m², ďalších 700 m² bude patriť obchodom a službám. V podzemí budú vybudované 4 podlažia slúžiace pre parkovacie kapacity s počtom 400 miest.

The_Mill_vizualizacia
The Mill - vizualizácia; Zdroj: Immocap

 

Certifikát LEED Gold

Dostupné vizualizácie predstavili jednoduchú architektúru s umierneným použitím výrazových prostriedkov, s fasádou oživenou čistými a efektnými prvkami. Inšpiráciou pre projekt sa podľa developera stala samotná lokalita, návrh zároveň reaguje na súčasné trendy a aj nároky spojené s aktuálnou situáciou. Po ukončení by mal The Mill spĺňať podmienky pre udelenie „zeleného“ certifikátu LEED Gold.

Martin Šramko, CEO Immocap približuje: „Koncepcia projektu The Mill vychádza z atraktívnej lokality Mlynských Nív, teda novovznikajúceho biznisového bulváru v úzkom spojení s centrom mesta, ktorého chce byť The Mill pevnou súčasťou. Do lokality prináša najvyšší štandard pre kancelárske priestory vrátane zázemia pre cyklodopravu, energeticky úspornú prevádzku, ale aj sériu anti-covidových opatrení. Štandardy priestorov budeme do veľkej miery prispôsobovať individuálnym potrebám hlavného tenanta, ktorým je veľká nadnárodná spoločnosť.“

The_Mill_stavenisko
The Mill - stavenisko; Zdroj: Immocap

The_Mill_stavenisko
The Mill - stavenisko; Zdroj: Immocap

The_Mill_stavenisko
The Mill - stavenisko; Zdroj: Immocap

Prípravné práce na projekte boli zahájené ešte vo februári, a to asanáciou stavby priemyselných skladov. Začiatok realizácie sa predpokladá na jeseň s odhadovaným termínom ukončenia pripadajúcim na rok 2023. Aktuálne sa čaká na udelenie stavebného povolenia.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

 

V obľúbenom Miloslavove môžete bývať priamo pri parku

Dva nápadité bytové komplexy v súťaži o prestížne ocenenie

Keď sa uplatní citlivejší prístup pri stavbe rekreačnej nehnuteľnosti

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 09. 09. 2021
  • Tlačiť