Novostavby.sk

Dva nápadité bytové komplexy v súťaži o prestížne ocenenie

  • 31. 08. 2021
  • Tlačiť

Povedomie o kvalitnej architektúre zvyšuje už po dve desaťročia ocenenie CE ZA AR (cena za architektúru). Podobne ako v minulosti je i 20. ročník dôkazom, že podnetné diela s obytnou funkciou nenájdeme len medzi rodinnými domami. Nominácie v kategórii bytové domy sú tento rok dve, pričom v porovnaní s vlaňajším, čisto bratislavským, výberom uvidíme aj iný okraj Slovenska.

 

Bytové domy Kamence, 1. etapa,

Kysucké Nové Mesto 

autori: Ateliér SLLA - Michal Sulo, Miriam Lišková, krajinní architekti - Ján Augustín, Iveta Augustínová

kamence
Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA

Ide o prvú etapu projektu s názvom Kamence, ktorá predstavuje zaujímavý príklad, ako sa dá vysporiadať s realizáciou novej štvrte vsadenej do pomerne atraktívnej lokality, susediacej s dvomi charakterovo zreteľne rozdielnymi oblasťami.

Návrh sa snaží zachovať kontakty medzi existujúcou stabilizovanou obytnou zástavbou v blízkosti centra a riekou Kysuca s jej prírodným okolím. Voľne stojace objekty plánovanej štruktúry sa preto organizujú do pásov, s komunikáciami a upravenými zelenými plochami, smerujúcich od mesta k vodnému toku. 

Úvodná, už ukončená fáza Kameniec pozostáva z troch bytových domov. Upútajú aj napriek uplatneniu malého množstva výrazových prostriedkov a decentnej farebnosti, základom sú nepravidelne rozohrané hmoty a nápadne vysunuté balkónové konštrukcie. Milým doplnkom sa stávajú umelecké diela použité na rôznych miestach v rámci súboru a detské ihriská s originálnymi prvkami.

kamence

Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA

kamence
Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA

kamence
Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA

 

 

Domy Roličky, Bratislava 

autori: cakov+partners

roličky
Roličky; Zdroj: Novostavby.sk

Bratislavskú lokalitu Vtáčnik umiestnenú na úpätí Malých Karpát charakterizuje výstavba určená pre náročnejšiu klientelu, ktorá sa snaží nadviazať na úspech žiadanej, susednej časti Koliba.

Bytový komplex Roličky, spolu s ďalšími tu vznikajúcimi realizáciami, prináša na pomery dnešných rezidenčných projektov nadštandardné bývanie s výhľadmi na hlavné mesto, ktoré vzhľadom na pribúdajúcu zástavbu nebývajú vždy zaručené ani na podobne situovaných pozemkoch. V 9 trojpodlažných objektoch s podzemnými garážami boli navrhnuté po tri veľkometrážne byty, každý osadený na vlastnom podlaží.

Sebavedomá architektúra stavia na robustných hmotách zjednotených obľúbeným tehličkovým obkladom. Výsledný dojem podporujú aj veľkorysé fasády. Hlavné, juhovýchodná a severozápadná, s lodžiami a veľkými preskleniami, bočné, riešené veľmi striedmo s úmyslom zaistiť luxus v podobe primeranej úrovne súkromia, tento prístup bol zvolený i pri rozmiestňovaní átrií a terás.

roličky

Roličky; Zdroj: Tomáš Manina

roličky

Roličky; Zdroj: Tomáš Manina

roličky
Roličky; Zdroj: Novostavby.sk

 

Výsledky na začiatku októbra

Kto budú laureáti 20. ročníka ocenenia Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR 2021 sa dozvieme na začiatku októbra. Ceny sa odovzdávajú v 6 kategóriách, okrem „Bytových domov“, sem patria „Rodinné domy“, „Interiér“, „Exteriér“ „Fenomény architektúry“ a „Občianske a priemyselné stavby“.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Bývanie v príjemnej vilovej štvrti, v objekte s takmer 100-ročnou históriou

Zóna v kúpeľnom meste prekvapí, inovatívnymi cestami aj efektnou architektúrou

Štvrť, ktorá môže dať Bratislave veľa, sa začne stavať tento rok

 

Zdroj: Novostavby.sk

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 31. 08. 2021
  • Tlačiť