Novostavby.sk

Modulárne rekreačné drevodomy na piesčitom brehu Dunaja

  • 24. 08. 2021
  • Tlačiť

Dovolenka na Slovensku sa zvykne spájať s pobytom v horských oblastiach, zaujímavé spestrenie však predstavujú aj južné časti našej krajiny. V projekte Danubia park sa môžu záujemcovia rekreovať priamo na nábreží Dunaja, vo vlastnom modulovom drevodome od spoločnosti emter s.r.o.. 

Koncept zaujme environmentalistickým prístupom. V popredí stojí minimalizmus a poteší svižná doba výroby na mieru vyhotovenej jednotky. Trvať by mala do 4 mesiacov.

danubia_park_pozemky
Danubia park - pozemky; Zdroj: danubiapark.eu

 

Rekreácia na piesočnatej pláži

Pás siedmych pozemkov s výmerami od 130 do 230 m² je umiestnený pri atraktívnej piesočnatej dunajskej pláži v obci Kravany nad Dunajom, ktorá sa vzhľadom na existujúce pamiatky prezýva dedina kaštieľov. S maďarským mestom Lábatlan situovaným na protiľahlom brehu ju prepája kompa. 

Moduly z recyklovateľných materiálov

Rôzne, nazvime to, alternatívne formy bývania s úspornými výmerami, ako napríklad adaptácie starých kontajnerov, či projekty menších modulárnych stavieb sa stávajú čoraz populárnejšie, aj v súvislosti so šírením a uplatňovaním minimalistických princípov v rozličných oblastiach života. Pri mobilných jednotkách naplánovaných v Danubia park sa popri kompaktných rozmeroch zdôrazňuje najmä tzv. „zelený“ aspekt. Skladajú sa z recyklovateľných materiálov (konštrukcia, izolácie, obloženie) a vzhľadom na nastavený postup realizácie sa minimalizuje vznik odpadu.

danubia_park_pohlad
Danubia park; Zdroj: danubiapark.eu

danubia_park
Danubia park; Zdroj: danubiapark.eu

 

Výroba minimalizujúca vznik odpadov

Efektívnosť procesu vyhotovenia i samotného zostavenia objektu na určenom mieste zabezpečuje softvér riadiaci drevospracujúci stroj, ktorý potrebné prvky opracuje s presnosťou na 1 mm. Práca na stavenisku je následne pomerne rýchla a precízna, hotový modul sa postaví na betónové pätky alebo zemné skrutky. 

Nosný systém tvorí drevená rámová konštrukcia z KVH profilov (konstruktionsvollholz), súčasťou stien sú OSB dosky vyrobené bez formaldehydu a izolácia hrúbky 280 mm z drevovláknitých dosiek a fúkanej celulózy, osadené budú drevené výplne s trojsklom.

Na vnútorný povrch stien sa používa napríklad bio doska, materiálovému ladeniu zodpovedá vonkajšia vrstva fasády z upraveného dreva s 30-ročnou životnosťou. Moduly ukončuje vegetačná strecha, jeden z prostriedkov pre udržanie dobrej tepelnej pohody v interiéri.

danubiapark_modul
Danubia park; Zdroj: danubiapark.eu

 

Účelná pracovná bunka

Šetriť životné prostredie a tiež finančné prostriedky pomáhajú okrem premysleného konštrukčného riešenia i technológie, patrí medzi ne napríklad recyklácia „sivej vody”, zariadenia a spotrebiče rozumne hospodáriace s vodou a vetranie s rekuperáciou tepla a vlhkosti.

Podobu svojho domu si môžu zákazníci prispôsobiť podľa vlastných požiadaviek, na mieru sa dá dotiahnuť aj dizajn vnútorného priestoru. Drevodomy nefungujú len ako rekreačná nehnuteľnosť, slúžiť môžu pre celoročné bývanie, alebo ako špecializovaná bunka umiestnená v záhrade vhodná pre pokojné vykonávanie pracovných činností.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Obľúbený ružinovský projekt sa prispôsobuje, pridáva etapu určenú najmä pre mladých ľudí

Rodinný rezort s atrakciami, drevené moduly i luxusný hotel, Liptov zaujme široký ohruh klientov

Bývanie v príjemnej vilovej štvrti, v objekte s takmer 100-ročnou históriou

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 24. 08. 2021
  • Tlačiť