Novostavby.sk

Medzi mestom a riekou rastie pekná štvrť, 1. etapa kysuckého projektu získala prestížne ocenenie

  • 26. 10. 2021
  • Tlačiť

K rozvoju Kysuckého Nového Mesta výrazne prispieva projekt Kamence. V jeho návrhu sa prezentuje snaha o zohľadnenie vyšších cieľov, ktoré si výstavba na území s podobnou rozlohou a tiež zaujímavou polohou rozhodne vyžaduje. Vyzvanú architektonickú súťaž vyhral v roku 2017 ateliér SLLA a developer Istrofinal, a.s. aktuálne buduje už druhú etapu. Prvá, ukončená, bola ocenená Cenou Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR 2021.

kamence_2_vizualizacia
Kamence 2. etapa; Zdroj: Istrofinal, a.s.

 

Atraktívna lokalita

Rezidenčná štvrť vzniká v atraktívnej lokalite, v pohodlnej dostupnosti do neďalekého centra. Z jednej strany ju ohraničuje stabilizovaná mestská štruktúra v susedstve reprezentovaná obytnou zástavbou s rôznou podlažnosťou a z tej druhej rieka Kysuca s príjemným, pomerne nenarušeným prírodným prostredím. 

Koncept sa zameriava na fungovanie projektu v rámci širšieho okolia, vytvára s ním vzťahy. Voľne stojace objekty s rozličnou výškou a pôdorysným tvarom sú ukladané do pásov s komunikáciami, ktoré nadväzujú na existujúcu uličnú sieť a smerujú k vodnému toku. Nové hmoty sa tak nestávajú bariérou v pohybe medzi sídlom a nábrežím, formujú sa koridory s cestami, zeleňou a vybavenosťou. Dobrá miera súkromia pre rezidentov, samozrejme s ohľadom na charakter urbanizmu, by v priestore vnútroblokov mala byť udržaná. 

kamence
Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA

kamence
Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA

kamence
Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA

kamence
Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA

 

Etapa 2. opäť od SLLA

V riešenom území bola minulé leto skolaudovaná 1. časť, momentálne prebieha pokračovanie a Kamence sa smerom na juh rozrastú o ďalšie tri bytové domy. Na architektonickom návrhu sa opäť podieľal ateliér SLLA. Tvorivosť pri práci s hmotami prvej trojice objektov vystriedala skôr uhľadenosť a pravidelnosť, uvidíme však príbuzne decentné materiálové riešenie aj spôsob členenia okien.

Do druhej etapy bývania patrí celkovo 79 bytov, pričom najväčší podiel tvoria stále vyhľadávané jedno- a dvojizbové, k dispozícii však budú i rozľahlejšie troj- či štvorizbové jednotky. Ku každému prislúcha exteriérová plocha v podobe balkónu, obyvatelia prízemia budú využívať predzáhradky a najvyššie položené jednotky oslovia komfortnými terasami.

Klienti preberajú svoje nehnuteľnosti vyhotovené v štandarde zahŕňajúcom bezpečnostné vstupné dvere, interiérové dvere, podlahové povrchy, obklady, sanitu a batérie. Potrebné parkovacie kapacity sú rozmiestnené pri bytových domoch na teréne a rovnako v garážach.

kamence_2_vizualizacia
Kamence 2. etapa; Zdroj: Istrofinal, a.s.

kamence_2_vizualizacia
Kamence 2. etapa; Zdroj: Istrofinal, a.s.

 

Súčasťou projektu sú umelecké diela

Pri dokončenej etape zaujali milé umelecké aktivity, za ktorými stojí niekoľko autorov. Svoju nápaditosť tu zvečnili Ivica Markovičová, Marek Ormandík, Veronika Cvinčeková, Oto Hudec a Mišo Ormoš. Na osviežujúce použitie umeleckých diel sme upozornili aj pri obytnom súbore Dúbravy v bratislavskej Dúbravke.

Vnútrobloky ďalej spestria sadové úpravy a počíta sa s komunitnými záhradami, v súčasnosti je už vybudované detské ihrisko a vysadené boli okrasné čerešne, jablone i jasene. Prebieha realizácia hrubej stavby všetkých domov z druhej etapy projektu.

kamence
Kamence 2 - výstavba - júl; Zdroj: Istrofinal, a.s.

kamence
Kamence 2 - výstavba - júl; Zdroj: Istrofinal, a.s.

kamence_1_umenie
Kamence 1. etapa; Zdroj: Istrofinal, a.s.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Bývanie s nejasnou hranicou medzi interiérom a exteriérom

Juh Petržalky rozvíja nový projekt, nebude fungovať len ako noclaháreň

Cenu za architektúru získala aj originálna základná škola v Banskej Štiavnici

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 26. 10. 2021
  • Tlačiť