Novostavby.sk

Konverzie industriálu sú „in“, oslovil interiér Smaltovne

  • 17. 06. 2021
  • Tlačiť

Konverzie industriálu sú rozhodne v kurze, priestory s osobitými parametrami podnecujú invenčné riešenia, ktoré priťahujú pozornosť. Jeden zo zaujímavých príkladov adaptácie priemyselnej stavby pre súčasnú dobu bol nedávno ocenený titulom ABSOLÚTNY VÍŤAZ v súťaži OFFICE ROKA 2020, organizovanej realitno-poradenskou spoločnosťou CBRE. 

Porotu presvedčilo pracovné prostredie firmy Mobil online vytvorené v bývalej Smaltovni v Lučenci. Víťazi ostatných kategórií sú uvedení rovnako nižšie v článku, pričom cenu získala aj ďalšia konvezia výraznej stavby v ťažiskovej lokalite hlavného mesta.

MOBILE_ONLINE
Priestory Mobile online; Zdroj: CBRE

 

Kategórie súťaže a víťazi

 

ABSOLÚTNY VÍŤAZ OFFICE ROKA 2020

Mobil Online

„Budúcnosťou práce, prichádzajúcimi modelmi pracovného prostredia a jeho dizajnom sa zaoberáme viac ako 15 rokov. Na globálnej, ale aj lokálnej úrovni vidíme potrebu transformácie prostredia napríklad na typ „fluid workspace“ alebo na priestory podobné viac „klubovni“ ako typickým kanceláriám. Pandémia túto zmenu  urýchlila,“ uviedol Tomáš Pecek, riaditeľ oddelenia architektúry a projektového manažmentu CBRE Slovensko pri vyhlásení výsledkov a ďalej dodal: „Absolútny víťaz OFFICE ROKA 2020 reprezentuje i absolútny vrchol tejto premeny. Z historickej chátrajúcej industriálnej budovy vznikli funkčné priestory so špecifickou atmosférou.“

 

Chátrajúca Smaltovňa sa stala opäť fungujúcou a z hľadiska kontinuity dôležitou súčasťou mestskej štruktúry. Ateliér GutGut, autor úspešnej obnovy, už zopár starších objektov oživil, stojí napríklad za návrhom pripravovanej prestavby tlačiarní Svornosť na Račianskom Mýte. 

Pri Smaltovni, podobne ako pri ďalších konverziách, necháva vo výsledku pracovať originálny charakter stavby. Vyniká zachovaný nosný systém, jeho materiály a najmä samotný priestor, ktorý sa pomocou vykonaných zásahov ešte viac otvoril. Tento dojem nenarúša ani vertikálne členenie interiéru vytvorené z ľahkých priehľadných konštrukcií, oživených hravými „momentami“ v podobe červených rámov. Pochôdzne rošty a oceľové schodiská identifikujeme jednoznačne ako nové, pekne dopĺňajú pôvodné tehlové múry a drevené prvky pôsobivého krovu.

MOBILE_ONLINE

Priestory Mobile online; Zdroj: GutGut

MOBILE_ONLINE
Priestory Mobile online; Zdroj: GutGut

MOBILE_ONLINE
Priestory Mobile online; Zdroj: GutGut

MOBILE_ONLINE
Priestory Mobile online; Zdroj: GutGut

MOBILE_ONLINE
Priestory Mobile online; Zdroj: GutGut

 

 

KATEGÓRIA ZDRAVÁ KANCELÁRIA

BDO

Priestory na atraktívne upravenom dunajskom nábreží v nákupnom centre Eurovea poskytujú dostatok svetla a prístup na terasu so zeleňou. Architekti z ARDELINE podporili pozitívne danosti interiéru použitím príjemných odtieňov a hravých motívov, zamestnancom sú k dispozícií viaceré možnosti sedenia. Koncept si získal sympatie aj opätovným využitím prvkov a nábytku z pôvodných kancelárií BDO.

„Priestory spoločnosti BDO poskytujú zamestnancom vzdušnosť a svetelnosť aj vďaka prepojeniu s exteriérom vo veľmi lichotivej časti mesta, či možnosť alternatívneho sedenia. Pozitívne hodnotím dôraz na udržateľnosť pri zariaďovaní priestorov,“ uviedla porotkyňa Viera Tomčíková, HR manager, WebSupport.

BDO

Priestory BDO; Zdroj: CBRE

 

KATEGÓRIA KANCELÁRIA AKO DNA FIRMY

EFFECTIVITY 

Za víťazným projektom stoja architekti z WINWIN. Kancelárie vznikli prerobením troch bytových jednotiek, ktoré nájdeme v budove Paláca Motešických v bratislavskom Starom Meste. DNA firmy majú vyjadrovať prvky vyrobené na základe želaní zamestnancov a spoločnosti. Pojítkom medzi jednotlivými priestormi sú svetlomodré konštrukcie použité v rámci rôzneho interiérového zariadenia.

„Firma, ktorá sa odhodlá umiestniť svoje kancelárie do historického objektu v Starom meste, síce získava benefity výnimočnej lokality, ale často býva zviazaná predurčenou dispozíciou. V prípade EFFECTIVITY však, okrem posilnenia vlastnej identity, vidíme priestorové riešenie bez kompromisov. Priestory sú veľkorysé a svetlé, umožňujú vytváranie pracovísk logicky a harmonicky. Oceňujem tiež ľahký, svieži a zapamätateľný dizajn interiérových prvkov, ktorý je na prvý pohľad súčasťou firemnej kultúry a DNA spoločnosti,“ zhodnotil porotca Ivan Čobej, dizajnér a spolumajiteľ firmy BRIK Kremnica.

EFFECTIVITY

Priestory EFFECTIVITY; Zdroj: CBRE

 

 

KATEGÓRIA INOVATÍVNA KANCELÁRIA

MICROSOFT SLOVAKIA

O tom, že konverzie priemyselných objektov sú v trende, presviedča i táto ocenená realizácia.

Vynikajúcim rámcom pre návrh autorov z RULES architekti a Werderewski je určite samotná zrekonštruovaná budova Pradiareň 1900, vzhľadom na svoju pôsobivú architektúru aj výstižne prezývaná "Priemyselný palác".

Do priestorov s vysokými stropmi a originálnymi liatinovými stĺpmi vložili elegantný, jednoduchý koncept s pokrokovými technológiami. Pri práci môžu zamestnanci využívať zóny s rozličnou atmosférou.

„Microsoft má podľa mňa najlepšie premyslený koncept, ktorý najviac reflektuje moderný prístup k práci, skúsenosť s pandémiou, slobodu výberu pracovného miesta a variabilitu prostredia. S atypickým priestorom si architekti poradili elegantne a pekne podporili rôzne nálady pre rôzne zóny,“ povedal Filip Muška, Workplace & Change Management Leader, CBRE Česká republika.

MICROSOFT
Priestory MICROSOFT; Zdroj: CBRE

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Dôležitý projekt na Nivách sa ukončuje, prinesie aj nápaditú pobytovú strechu

Vo viac ako storočnej pamiatke v centre Košíc sa bude opäť bývať

Najväčší rezidenčný, cenovo dostupný projekt na území bratislavskej Trnávky sa rozrastá

 

Zdroj: Novostavby.sk, CBRE

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 17. 06. 2021
  • Tlačiť