Novostavby.sk

Vo viac ako storočnej pamiatke v centre Košíc sa bude opäť bývať

  • 10. 06. 2021
  • Tlačiť

Zhodnotené veľmi zjednodušene, do oživenia starších stavieb treba investovať viac, a to nielen finančne. Obnova vyžaduje nemalé úsilie, skúsenosti, schopnosti vysporiadať sa so špecifickými podmienkami a rovnako dobrú dávku vkusu dôležitú pri práci s historickým dedičstvom. Odmenou sú, ako sme na našom blogu už niekoľkokrát ukázali, priestory so svojskou atmosférou.

V dnešnom článku predstavujeme štýlové bývanie, ktoré vzniká vo viac ako storočnej nehnuteľnosti v košickom Starom Meste. 

tostov_palac
Tostov palác; Zdroj: ELIT-BYT DEVELOPMENT

 

Výrazná architektúra

Pamiatkovo chránený Tostov palác rekonštruuje spoločnosť ELIT-BYT DEVELOPMENT. Bytový dom z roku 1912 dal vybudovať László Toszt, kresťansko-socialistický politik pôsobiaci aj ako mešťanosta Košíc, na základe návrhu známeho maďarského architekta Dénesa Györgyiho. 

Objekt s prevažujúcim historizujúcim štýlom sa nachádza na aktívnej Moyzesovej ulici, na západnom okraji najväčšej pamiatkovej rezervácie na Slovensku. Pozornosť priťahuje zapamätateľným, symetrickým priečelím s charakteristickými prvkami ako výrazné vstupné pole, vežičky, zaujímavo členené okná a pekný tehlový obklad. Neďaleko nájdeme ďalšiu realizáciu developera, rezidenčnú novostavbu s názvom Rezidencia Zbrojničná.

tostov_palac_vstup
Tostov palác; Zdroj: ELIT-BYT DEVELOPMENT

 

V pamiatke budú opäť byty

Tostov palác mal počas svojej existencie rôzne využitie. Prvý majiteľ mohol vzhľadom na jeho priestrannosť niektoré časti prenajímať, neskôr bol skonfiškovaný štátom a za socializmu v ňom sídlil Dom československo-sovietskeho priateľstva. Istý čas patril Univerzite P. J. Šafárika, ktorá tu zriadila dekanát a časť pracovísk Prírodovedeckej fakulty. 

Po rekonštrukcii sa mu prvotná funkčná náplň v podstate vráti. 

Do centra Košíc prináša pestrú skladbu bytov, od garsóniek po štvorizbové jednotky a mezonety v podkroví. Všetky sa budú odovzdávať ukončené v štandarde podľa voľby klienta, súčasťou vybavenia sú interiérové dvere, obklady, dlažby, ostatné podlahové povrchy, zariaďovacie predmety v kúpeľniach a WC od spoločnosti GROHE a maľba interiéru. Zaujímavosťou ponuky je určite projekt interiérového dizajnéra zahrnutý v cene nehnuteľnosti, ktorá pokrýva i dozor nad samotnou realizáciou.

V rámci pozemku budú vybudované parkovacie kapacity, umiestnené vo dvore v podzemí a okolie bytového domu ďalej doplní okrasná výsadba.

tostov palac_kuchyna
Tostov palác-interiér; Zdroj: ELIT-BYT DEVELOPMENT

tostov_palac_interier
Tostov palác-interiér; Zdroj: ELIT-BYT DEVELOPMENT

tostov_palac_obyv
Tostov palác-interiér; Zdroj: ELIT-BYT DEVELOPMENT

 

Zaujímavosti z rekonštrukcie

Developer v čo najväčšej miere obnovuje pôvodné steny a priečky, odstránené s úmyslom prispôsobiť sa minulým zmenám v spôsobe využitia. Efektné okná sa nahradia novými, kopírujúcimi originálne výplne. Skladať sa budú z dvoch rámov s jedným sklom vloženým zo strany exteriéru a dvomi platňami na vnútornej strane. Uvidíme zreštaurovaný tehlový obklad a na streche bola už použitá terakotová bobrovka.

Ku koncu mája bola vyhotovená vonkajšia hydroizolácia základov, drenáž, hydroizolačná injektáž stien a prebehla výmena strechy. Developer odhaduje, že v priebehu júna a júla bude ukončená renovácia fasády a začnú inštalácie rozvodov kúrenia, vody, kanalizácie a elektriny v interiéroch. 

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Najväčší rezidenčný, cenovo dostupný projekt na území bratislavskej Trnávky sa rozrastá

Pri lese v Trenčíne nájdete novú štvrť rodinných domov

Unikátna sála vznikne na Trnavskom mýte, kapacitou prekoná pôvodný Istropolis

 

Zdroj: Novostavby.sk

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 10. 06. 2021
  • Tlačiť