Novostavby.sk

Unikátna sála vznikne na Trnavskom mýte, kapacitou prekoná pôvodný Istropolis

  • 01. 06. 2021
  • Tlačiť

Minulý rok odprezentovala spoločnosť Immocap víziu pod názvom Nový Istropolis, ktorú chce zhmotniť na mieste ikonického komplexu Domu odborov Istropolis na Trnavskom mýte. Pôvodná funkcia územia má zostať zachovaná, dôležitou súčasťou plánovaného projektu bude totiž aj nové kultúrno-kongresové centrum s unikátnou veľkokapacitnou sálou s flexibilným využitím.

novy_istropolis_exterier
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

 

Nová štvrť navrhnutá odborníkmi

Atraktívna, na základe vizualizácií veľmi „trendy”, polyfunkčná štvrť Nový Istropolis bola pripravená v spolupráci s holandským architektonickým štúdiom KCAP a ateliérom Cityförster. V celkovom koncepte sa do súčasnej estetiky primiešavajú zjavné odkazy na originálny Istropolis, okrem veľkoleposti vlastnej pre tento typologický druh sa niektoré vydarené charakteristické dizajnové prvky majú uplatniť najmä v interiéri. 

Na spomínanej sále sa podieľalo tiež známe londýnske štúdio Charcoalblue, odborníci na poradenstvo kongresových a koncertných siení. 

novy_istropolis_namestie
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

novy_istropolis_vnutroblok
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

novy_istropolis_interie
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

 

Variabilná sála pre rôzne podujatia

Hlavný priestor kultúrno-kongresového centra vybavený dvomi balkónmi bude flexibilný, s kapacitou až 3 000 miest na sedenie, pričom v prípade kombinácie sedenia a státia sa doň zmestí viac ako 5 000 osôb. Adaptovateľnosť pre potreby rozmanitých udalostí zabezpečia modulárne časti, sála sa pomocou vertikálnych akustických stien bude môcť rozčleniť na tri samostatné fóra na dvoch podlažiach, dve na prízemí a jedno na balkóne. V rovnakom čase tak môžu prebiehať tri odlišné podujatia.

Navrhované parametre napríklad dovoľujú organizáciu konferencie s počtom 3 000 ľudí alebo udalosti s pódiom umiestneným v centre s 2 240 miestami s eleváciou. Klasického koncertu sa vie naraz zúčastniť 2 017 osôb, popového so štandardným pódiom 5 000 a s centrálne situovaným 5 242 osôb.

„Účelom novovznikajúceho priestoru je spájať ľudí, zdieľať podujatia alebo vytvárať nové zážitky. Aj preto v projekte  navrhujeme vysoko modernú, dynamickú a flexibilnú sálu, ktorá má svoj vlastný charakter a architektonickú osobitosť, aby sme na jednom mieste vedeli obslúžiť širokú škálu funkcií,“ vysvetľuje Gavin Green, spoluzakladateľ a Senior Partner v Charcoalblue. 

novy_istropolis_sala
Nový Istropolis - sála - klasický koncert; Zdroj: Immocap

novy_istropolis_koncert
Nový Istropolis - sála - popový koncert; Zdroj: Immocap

novy_istropolis
Nový Istropolis - sála - konferencia ; Zdroj: Immocap

sala_prierez_novy_istropolis
Nový Istropolis - sála - varianty usporiadania; Zdroj: Immocap

 

Prínos pre Bratislavu

Pre kultúrno-spoločenské účely poslúži i foyer, prispôsobiteľný pre rôzne aktivity aj menších skupín návštevníkov, a to vďaka riešeniu, ktoré zahŕňa prístupové rampy a medziposchodia s „ohniskami“ doplnenými klasickým alebo amfiteátrovým sedením. V projekte bude ďalej zrealizované „Konferenčné centrum“ s možnosťou zriadenia 20 až 30 zasadacích miestností s rozdielnou výmerou, vznikne „VIP zóna“, mediálne centrum, stravovacia časť a 200-izbový kongresový hotel so 4* poskytujúci priamy prístup do kongresovej sekcie centra.

novy_istropolis_vonku
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

 

Podľa analýz investora sa stavbou podobných zariadení pozdvihla ekonomická úroveň vo viacerých európskych mestách ako Lisabon, Dublin či Ľubľana. Komplexná realizácia zámeru by tak mohla pre Bratislavu a v konečnom dôsledku snáď i pre celú krajinu priniesť množstvo pozitív. 

Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap uvádza: „Nový Istropolis bude disponovať sálou, ktorej riešenie bude výnimočné aj pre celú Strednú Európu, lebo nám záleží, aby sme Bratislavu posunuli na úroveň európskych metropol. Veríme, že aj vďaka tomu sa do hlavného mesta podarí prilákať zaujímavé špičkové podujatia, ktoré budú stimulom nielen pre ekonomiku mesta a krajiny, ale prinesú aj nové inšpirácie a zážitky.“

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Príroda v okolí nového projektu prezrádza, že sme na Záhorí

NATUR resort vo Vysokých Tatrách ponúka i do zeme zapustené apartmány

Nové bývanie, rekreácia aj investícia pri lese na severe Dúbravky

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 01. 06. 2021
  • Tlačiť