Novostavby.sk

Zanedbanú plochu pri Račianskej ulici nahradí nový park

  • 29. 04. 2021
  • Tlačiť

Viac ako 4 roky trvajúci proces výstavby projektu Urban Residence od spoločnosti Lucron bude zavŕšený vznikom nového verejného parku. Pôjde o výsledok spolupráce developera s mestskou časťou Bratislava-Nové Mesto a brnianskym krajinným ateliérom Divo. 

urban_residence_park_zhora_vizualizacia
Urban Residence - park, vizualizácia; Zdroj: Lucron

 

Realizácia viacúčelovej zelenej plochy s rozlohou 6 000 m² sa zahajuje v čase postupného ukončovania rezidenčného komplexu, pred kolaudáciou je jeho posledná etapa, výškový objekt „C“. Do obľúbenej, aktívnej oblasti s dôležitými dopravnými tepnami, množstvom rôznorodých rezidenčných projektov so zelenými dvormi a so známym parkom Račianske Mýto pribudne ďalší atraktívny priestor, uvoľnenie v hustnúcej zástavbe. 

urban_residence_park_vizualizacia
Urban Residence - park, vizualizácia; Zdroj: Lucron

 

Premena zanedbaného územia

Zároveň, pôvodne zanedbané územie v širšom centre hlavného mesta, v okolí bývalej Filiálky sa zrevitalizovalo a získalo mestský charakter. Do priechodného parteru obytnej stavby osadenej pozdĺž Račianskej ulice boli umiestnené obchodné prevádzky a služby, pričom projekt Urban Residence sme v minulosti už viackrát spomínali v súvislosti s netradične riešeným vnútroblokom. Silným motívom sa stali zatrávnené terénne vlny s výsadbou a odpočinkovými miestami.

urban_residence_park_vizualizacia
Urban Residence - park, vizualizácia; Zdroj: Lucron

 

Park pre všetky skupiny obyvateľov

Koncept parku bol vytváraný s prihliadnutím na súčasné požiadavky na kvalitné verejné prostredie, ktoré by malo byť aj dostatočne pestré, inkluzívne. Do úvahy sa brali potreby širokej skladby obyvateľov.

Zoltán Müller, generálny riaditeľ spoločnosti Lucron uvádza: „K návrhu sme pristupovali v duchu koncepcie smart mesta, preto je náš park ohľaduplný k životnému prostrediu, a zároveň inkluzívny pre všetkých svojich obyvateľov. Pomocou vybavenia parku chceme vytvoriť priateľské prostredie, v ktorom budú spolu vychádzať rodiny s deťmi, psičkári, či zdravotne znevýhodnení, jednoducho ľudia rôzneho veku a zamerania.“

Pri výbere vhodnej výsadby pomohli skúsenosti záhradných odborníkov z úradu mestskej časti Bratislava - Nové Mesto. „S tvorbou zelených plôch v rôznych častiach Bratislavy máme bohaté skúsenosti, za všetky spomeniem aspoň projekt Jama alebo park Gaštanica. Tento nový park je zaujímavý aj tým, že na mieste, kde bol doslova betón, zrazu budú stromy, lavičky, detské ihrisko či ohradený výbeh pre psy, O parku na Filiálke sa v minulosti mnohí veľa narozprávali, som rád, že teraz sme sa dostali ku konkrétnemu výsledku. Vzniká tu park, ktorý bude slúžiť ľuďom,“ hovorí novomestský starosta Rudolf Kusý.

urban_residence_park_realizacia
Urban Residence - park; Zdroj: Lucron

urban_residence_park_realizacia_detail
Urban Residence - park; Zdroj: Lucron

 

Prehrievania územia zmiernia vzrastlé stromy, gledíčia trojtŕňová, čerešňa vtáčia, hrab, uvidíme tiež okrasný ker tavoľník, ktoré sú odolné voči mestskému znečisteniu a v našom podnebí sa udomácnili. Vybavenie parku zahŕňa aj detské ihrisko a prvky ako domček či trampolína, pingpongové stoly, lavičky so stolmi, pitnú fontánku i ohradený výbeh pre psy s napájadlami.

V dotknutých miestach v súčasnosti prebiehajú sadové úpravy, stavba oplotenia výbehu a prípravné práce pre realizáciu spevnených plôch. 

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Univerzita v Trenčíne sa prestavuje na bytový dom

V obľúbenej bratislavskej štvrti nájdete rôznorodé bývanie

Rezidenčná štvrť s promenádou pri rieke vznikne v Poprade

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 29. 04. 2021
  • Tlačiť