Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

V centre Košíc obnovili obchodný dom z obdobia socializmu

  • 04. 05. 2021
  • Tlačiť

Architektúra z obdobia socializmu vzbudzuje protichodné reakcie a odpoveď ako sa vysporiadať s týmto dedičstvom nebude istotne jednoznačná. Napriek častokrát nie veľmi ohľaduplnému vstupu do mestských štruktúr sa totiž mnohým stavebným počinom nedajú uprieť zjavné kvality, ktoré možno oceniť i dnes. Pri niektorých sa aj z tohto dôvodu pristupuje k prerábkam a adaptáciám pre aktuálne potreby.

OD_URBAN
OD URBAN; Zdroj: ARKON

 

Investovať do objektu s rokom ukončenia výstavby 1968 sa napríklad rozhodla spoločnosť ARKON, v centrálnej časti Košíc kompletne zrekonštruovala obchodný dom, označený novým názvom OD URBAN. Pre verejnosť sa otvoril dňa 22.04.2021, po viac ako roku trvania stavebných prác. 

URBAN_int
OD URBAN; Zdroj: ARKON

 

Jedným z jasných a v podobne atraktívnej lokalite aj žiaducich cieľov bolo oživenie mestského prostredia. Budova umiestnená na území najväčšej pamiatkovej rezervácie na Slovensku, na nároží Hlavnej ulice a Kasárenského námestia bola predstavená v známej, ale osvieženej podobe, so zachovanou charakteristickou fasádou a interiérom pozmeneným v duchu súčasných trendov. 

Pôvodný projekt vypracovala architekta Růžena Žertová, ktorá zadefinovala tiež parametre efektného obvodového plášťa. Zaujímavé fasádne tvarovky z liateho betónu navrhla akademická sochárka Jana Bartošová Vilhanová, osadené sú pred prvým až tretím poschodím a svojím stvárnením pripomínajú renesančnú bosáž. Stavbu odľahčuje vrchné ustupujúce poschodie a presklený parter „komunikujúci“ so svojím aktívnym mestským okolím.

OD_URBAN_ext
OD URBAN; Zdroj: ARKON

URBAN_EXT
OD URBAN; Zdroj: ARKON

Za projektom rekonštrukcie stojí tím v zložení koncepčných architektov z pražského štúdia ABMV world a projektant Marek Šatánek z M PROJECT. V porovnaní s obnoveným originálnym vonkajším vzhľadom objektu podstúpil jeho interiér aj výraznejšie úpravy. Odstránením stropnej konštrukcie bola vytvorená galéria a v konečnom dôsledku veľkolepejší, svetlejší priestor pre pripravovanú stravovaciu zónu, tzv. food court. 

URBAN_inta
OD URBAN; Zdroj: ARKON

URBAN_eskalator
OD URBAN; Zdroj: ARKON

Na piatich nadzemných a jednom podzemnom podlaží ponúka OD URBAN  8 000 m² obchodných a 1 600 m² administratívnych plôch. Momentálne najväčšou prevádzkou v obchodnom dome sú potraviny LIDL, k ďalším značkám, ktoré tu zákazníci nájdu patrí DM Drogerie Markt, GECO Tabak, Alb, Pepco, kníhkupectvo MARTINUS či Fusakle, skladbu doplní MiStore, Daffer a Benu Lekáreň. Na najvyššom poschodí boli vytvorené kancelárske priestory.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Zanedbanú plochu pri Račianskej ulici nahradí nový park

Areál nových domov pri Prešove poskytne „dovolenkové“ služby

Univerzita v Trenčíne sa prestavuje na bytový dom

 

Zdroj: Novostavby.sk, ARKON

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 04. 05. 2021
  • Tlačiť

Diskusia