Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Objem úverov na bývanie v júni medziročne stúpol o 12,2 %

  • 07. 08. 2018
  • Tlačiť

Stav úverov na bývanie na Slovensku ku koncu júna sa v medziročnom porovnaní zvýšil o 12,2 %. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska.

Medziročným nárastom tak objem úverov na bývanie ku koncu šiesteho mesiaca dosiahol 26,22 mld. eur. Z toho objem úverov stavebného sporenia bol na úrovni 2,35 mld. eur. V medziročnom porovnaní sa zvýšil o 4 %. Domácnosti sa tak zrejme snažili podľa NBS ešte využiť priaznivejšie podmienky pri poskytovaní úverov na nehnuteľnosti.

Lídrom na trhu ostáva Slovenská sporiteľňa

Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,59 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 21,61 % a Tatra banka s 13,99 %. ČSOB mala podiel 12,25 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 82,98 %.

Rast spotrebných úverov zabezpečených nehnuteľnosťou

Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Zdroj: SITA, Stavebné noviny


  • 07. 08. 2018
  • Tlačiť

Diskusia