Novostavby.sk

V obľúbenej bratislavskej štvrti nájdete rôznorodé bývanie

  • 20. 04. 2021
  • Tlačiť

Na Račianskom mýte vieme, že sme v meste. Okolo tohto dôležitého dopravného uzla sa rozprestiera jedna z charakteristických a vyhľadávaných bratislavských štvrtí, priťahuje život a s tým spojené nové nápady, zhmotnené vo forme povšimnutiahodných projektov. A či už sa jedná o staršiu alebo súčasnú výstavbu, v štruktúre nájdeme množstvo príkladov, ktoré ukazujú ako rôznorodo môže vyzerať bývanie.

racianske_myto_proxenta_blumental
Račianske mýto; Zdroj: Novostavby.sk

 

Kvalitné podmienky pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva mal poskytnúť súbor Unitas, vybudovaný začiatkom 30. rokov na Šancovej ulici. Vtedy novinka, dnes národná kultúrna pamiatka, priniesla pavlačové domy rozmiestnené v zeleni a určite ohúrila realizáciou bazéna. V 50. rokoch sa na Račianskej začalo stavať prvé panelové sídlisko na Slovensku prezývané „Februárka“. V kontexte doby svojho vzniku sa hodnotí naozaj pozitívne, aj vzhľadom na pekné začlenenie riadkovo organizovaných bytových domov a pavilónov s obchodmi do už existujúceho prostredia.

stein2
Stein2; Zdroj: Novostavby.sk

racianske_myto_spilka
Spilka; Zdroj: Novostavby.sk

racianske_myto_legiodomy
Račianske mýto a Spilka v pozadí; Zdroj: Novostavby.sk

 

Odlišný urbanistický prístup sa prezentuje na mieste po pivovare Stein. Z tradície kompaktnej staromestskej zástavby, vo veľkej miere prítomnej v okolí, sa snaží vychádzať rezidencia STEIN2 od YIT Slovakia spolu so STEIN2 Offices developera AMW Development. Vnútrobloky sa otvárajú do priestranstva pri Študentskom domove Juraja Hronca a ďalej nadväzujú na revitalizované Kmeťovo námestie. Pýchou komplexu je rozhodne obnovená pamiatkovo chránená Spilka, bývalá kvasiareň so svojou osobitou kupolou.

namestie_mateja_korvina
Námestie Mateja Korvína; Zdroj: Novostavby.sk

mytna_ulica
Mýtna ulica, Blumental a PROXENTA Residence; Zdroj: Novostavby.sk

blumental
Námestie Mateja Korvína, Blumental; Zdroj: Novostavby.sk

 

Nové plochy v meste, chránené pre rezidentov a živé otvorené aj pre verejnosť, uviedol do užívania developer CORWIN na pozemkoch po tabakovej továrni. V rámci súboru Blumental pozostávajúceho z rezidenčnej a administratívnej časti vytvoril obytný dvor i námestie, výstavbou navyše zatraktívnil a ďalej definoval uličný priestor Radlinského a Mýtnej. Nárožie uvedených komunikácií zdôraznila obytná budova od spoločnosti Proxenta, ktorá sa stala jej sídlom. PROXENTA Residence poskytuje dobrý prehľad o dianí na Račianskom Mýte, pričom dvojizbové byty v obľúbenej a dostupnej lokalite predstavujú zaujímavú investičnú príležitosť. Prekvapiť môže parkovanie, podstatne ho tu uľahčuje automatický systém zakladačov.

Proxenta_residence

Račianske mýto - PROXENTA Residence; Zdroj: Novostavby.sk

byty_na_beskydskej_10
Byty na Beskydskej 10; Zdroj: Novostavby.sk

byty_premiere
Byty Premiére; Zdroj: Novostavby.sk

 

Svoje susedstvo zohľadňuje Vila Ľadová z dielne VI Group, prispôsobuje sa, ale zároveň v ňom vyniká. Dve hmoty s rozdielnou podlažnosťou reagujú na výšku vedľa stojacich objektov a vymedzujú vnútorný dvor. Fasády však osviežia. Nezvyčajným, svietivo modrým náterom a jednoduchými, no v konečnom dôsledku ľahko extravagantnými výrazovými prostriedkami. Neďaleko na Beskydskej ulici sa nachádza nenápadná novostavba, Byty na Beskydskej 10 od spoločnosti Schöndorf. Predlohou pre historizujúce priečelie bola pôvodná nezachovaná budova. Naopak, bezpochyby výraznú realizáciu, 23-podlažnú vežu Byty Premiére od FINEP na Šancovej, vnímame ako dominantný prvok v širokom okolí.

vila_ladova_sancova
Vila ľadová; Zdroj: Novostavby.sk

vila_ladova_ladova
Vila ľadová; Zdroj: Novostavby.sk

Dôkazom, že pre realizáciu odlišných rezidenčných projektov je v oblasti Račianskeho mýta stále miesto budú Lofty Kominárska, na pomery Bratislavy ešte stále zriedkavý počin na nároží Račianskej a Kominárskej. Konverzia tlačiarní Svornosť predstaví výstredné bývanie s vysokými stropmi a širokými možnosťami prispôsobiť priestor vlastným požiadavkám. Do portfólia rovnakého developera patrí i príjemná prestavba Bytový dom Račianska situovaná hneď vedľa.

byty_premiere_park
Račianske mýto - Park; Zdroj: Novostavby.sk

park_racianske_myto
Račianske mýto - Park; Zdroj: Novostavby.sk

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Rezidenčná štvrť s promenádou pri rieke vznikne v Poprade

Bývanie aj podnikanie pohodlne na jednej adrese

Bývanie, v ktorom sú inteligentné technológie samozrejmosťou

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 20. 04. 2021
  • Tlačiť