Novostavby.sk

Pekné bývanie pri lese pripomenie tradičný ľudový dom

  • 31. 03. 2021
  • Tlačiť

Na výzvu nakresliť dom zareaguje väčšina náčrtom jednoduchého objektu so šikmou strechou. Tento archetyp, s ktorým sa stretávame naprieč celou krajinou, a nielen tou našou, inšpiroval aj tvorcov z projekčno-stavebnej spoločnosti IDEÁLNE DOMY, s.r.o.. V projekte s názvom Lietava - 4 domy pri lese sa rozhodli spojiť tradičný obraz bývania s vymoženosťami dnešnej doby.

lietava_4_domy_pri_lese_celok
Lietava - 4 domy pri lese; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

 

Sympatická architektúra

Miesto realizácie nájdeme na východnom konci katastra obce Lietava v časti Majer. Povedie k nemu nová, slepá komunikácia, od nej sa parcely zvažujú priamo k hranici lesa. Pokojné susedstvo je zastavané len minimálne. Kontakt s mestom Žilina vzdialeným 7 kilometrov zabezpečuje autobusová linka premávajúca 16-krát za deň.

Autori, Ing. arch. Romana Vantarová a Ing. Ing. arch. Peter Matúš, čerpali z tvaroslovia slovenskej ľudovej architektúry a zároveň mysleli na okolité prírodné prostredie. V návrhu spoznávame už známu, sympatickú hmotu ukončenú sedlovou strechou. Pridať k nej súčasné prvky, oživiť dom veľkými presklenými plochami a zaistiť pekné výhľady dovoľuje kvalita súčasných výrobkov. Na vonkajších plochách sa kombinuje omietka s obkladom z termodreva, ktoré vzhľadom na vodorovnú orientáciu pripomína systém výstavby starších dreveníc.

lietava_4_domy_pri_lese_terasa
Lietava - 4 domy pri lese; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

lietava_4_domy_pri_lese_dvor
Lietava - 4 domy pri lese; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

lietava_4_domy_pri_lese
Lietava - 4 domy pri lese; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

 

Kvalitný štandard v ponuke

V komornom súbore Lietava - 4 domy pri lese nás bude vítať štvorica čistých a vyvážených priečelí. V prednej časti pozemkov sa vytvorí miesto pre predzáhradky a parkovanie s drevenými prístreškami. Ich konštrukcie spolu so samotnými domami a klesajúcim terénom pomáhajú na dvoroch, v už aj tak kľudnej lokalite, navodiť ešte lepší pocit súkromia. 

lietava_4_domy_pri_lese_ulica
Lietava - 4 domy pri lese; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

lietava_4_domy_pri_lese_parkovanie
Lietava - 4 domy pri lese; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

 

V rámci dispozície má prirodzene najdôležitejšie postavenie hlavný spoločenský priestor s dostatkom svetla zahŕňajúci obývaciu izbu spojenú s kuchyňou a jedálňou. Otvára sa do krajiny a podľa typu pôdorysu sa zútulní pecou. V objektoch sú navrhnuté ešte tri spálne, kúpeľne a technická miestnosť. Úžitkové plochy rodinných domov dosahujú 98,9 a 115,6 m², výmery parciel sa pohybujú od 602 do 630 m².

Developer IDEÁLNE DOMY, s.r.o. odovzdáva novostavby v štádiu „holodom“, s exteriérom dokončeným podľa dostupných vizualizácií. V prípade záujmu klientov je možné vyhotoviť interiér v programe „Vysoký štandard“. Patria sem drevené lepené dubové parkety, veľkoformátové gresové obklady a dlažby talianskej značky Refin rozmerov až 750 mm na 1500 mm, štýlová sanita, bezfalcové dvere a ďalšie dizajnovo príjemné doplnky.

lietava_4_domy_pri_lese_interier
Lietava - 4 domy pri lese; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

lietava_4_domy_pri_lese_vana
Lietava - 4 domy pri lese; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

 

Napredovanie projektu

Projekt v súčasnosti disponuje právoplatným stavebným povolením na vybudovanie prístupovej asfaltovej cesty, očakáva sa, že v najbližšej dobe bude schválené rozšírenie prípojok inžinierskych sietí a následne aj výstavba rodinných domov. V priebehu marca boli zahájené prípravné aktivity súvisiace s realizáciou novej komunikácie. Za priaznivých podmienok sa ukončenie stavebných prác predpokladá koncom tohto alebo začiatkom budúceho roku.

lietava_pozemky_majer
Lietava - 4 domy pri lese - pozemky; Zdroj: IDEÁLNE DOMY, s.r.o.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Efektná fasáda projektu Guthaus sa formuje, v rámci prác sa obnoví aj bunker

Celoročné bývanie i rekreácia s výhľadmi na Vysoké Tatry

Apartmány inšpirované loftami s miestom pre „home office“

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 31. 03. 2021
  • Tlačiť