Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Extravagantné nájomné bývanie s parčíkom v Trnave

  • 01. 07. 2021
  • Tlačiť

Trnava sa chystá rozšíriť ponuku nájomného bývania ďalšou výstavbou. K dispozícii má svoje vlastné pozemky a veľmi zaujímavú architektonickú štúdiu.

Autorom návrhu je laureát ocenenia CE ZA AR, Šercel Švec, s.r.o.. V rámci rovnakého mesta sa podieľal aj na vcelku sviežej revitalizácii staršieho vnútrobloku a na našom blogu sa dostal do pozornosti v súvislosti s atraktívnym dovolenkovým rezortom HillSide v lyžiarskom stredisku Kubínska hoľa. 

TTnajombyva
Bytový dom na Tamaškovičovej ulici - riešené územie; Zdroj: Mesto Trnava

 

 

Stavba zohľadňuje okolie

Základným východiskom pri tvorbe projektu s názvom Bytový dom na Tamaškovičovej ulici bolo dopovedanie existujúcej urbanistickej štruktúry a vytvorenie plôch vhodných pre trávenie voľného času nájomníkov. Budúce miesto realizácie sa rozprestiera pri uliciach Tamaškovičova a Nitrianska, ktorá ďalej pokračuje ako rýchlostná komunikácia R1. Cestou je rozdelené na dve časti, v súčasnosti sa na ňom nachádza staré futbalové ihrisko a nekultivovaná zeleň. 

Na terénne danosti a okolitú rezidenčnú zástavbu reaguje architektúra gradáciou, funguje ako prechod medzi bytovými a rodinnými domami, pričom v členení fasád sa prezentuje snaha zladiť sa s mierkou menších stavieb. V záujme zabezpečiť čo najlepšie podmienky bývania sa priečelie s oknami z hlavných obytných miestností otáča na juhozápad smerom do dvora, ktorý pred rušnou cestou chráni samotný objekt. Architekti rátali s alternatívou v podobe realizácie drevostavby, hmotové riešenie sa prispôsobuje prípadnému použitiu masívnych CLT panelov. K výhodám patrí proces výstavby, je rýchly, suchý a teda možný vykonávať i v zimnom období. 

najombd
Bytový dom na Tamaškovičovej ulici; Zdroj: Mesto Trnava

TTnajombyv
Bytový dom na Tamaškovičovej ulici; Zdroj: Mesto Trnava

 

Spoločná terasa

Skladba bytového domu pozostávajúceho z dvoch sekcií zahŕňa 21 jedno- a dvojizbových jednotiek s lodžiami a jeden až dva prenajímateľné priestory umiestnené v parteri. Jednotlivé podlažia, a tým pádom aj byty, sa postupne smerom hore rozširujú o 100 mm na každú stranu. Na najnižšom, do terénu čiastočne zapustenom poschodí vznikne garáž, kobky, práčovňa, sušiareň a zázemie prevádzok. Na streche v úrovni 4 nadzemného podlažia bude vybudovaná spoločná terasa s miestom pre pestovanie zeleniny vo vyvýšených záhonoch. 

 

Dôraz na zeleň

Dôležitú zložku v celom koncepte tvorí zeleň, na prvej časti pozemku sa okrem rastlého terénu (stromoradie pri ceste a kvitnúce trvalky pri vstupe) zakladá na strešných konštrukciách. Druhá plocha sa vyhradila pre parčík s multifunkčným ihriskom a parkovacími státiami, súčasťou územia budú tiež dažďové záhrady, do ktorých sa odvedie voda z bytového domu, spevnených povrchov a spomínaného športoviska.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Drevostavba luxusných apartmánov zaujme presnosťou

Rodinné bývanie s exkluzívnymi bytmi a príjemným dvorom

Nad prepojením dvoch brehov Dunaja sa zamyslia i študenti

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 01. 07. 2021
  • Tlačiť

Diskusia