Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Sky Park od Zahy Hadid – retro komunitný  priestor i moderné kancelárie

  • 25. 07. 2018
  • Tlačiť

Komplex Sky Park, ktorý je vo výstavbe v bývalej bratislavskej priemyselnej zóne na Čulenovej ulici, verejnosti ponúkne nielen veľký mestský park, ale uprostred neho aj unikátny komunitný priestor. V ďalšej etape prídu na rad aj dve originálne veže s kancelárskymi priestormi Sky Park Offices.

Zdroj: Penta Investments

Projekt Sky Park, ktorý buduje Penta Real Estate, má na Slovensku prvenstvo nielen vďaka špičkovému autorstvu architektonického projektu od štúdia Zaha Hadid Architects, ale po prvýkrát je v modernom developmente v Bratislave integrovaná aj rekonštruovaná národná pamiatka. Je ňou bývalá tepláreň z roku 1944, dielo jedného z významnejších klasikov slovenskej architektúry Dušana Jurkoviča. Z kotolne a turbínovej haly, ktoré sú významnou súčasťou slovenského priemyselného staviteľstva vznikne po rekonštrukcii industriálny multifunkčný priestor.

Zdroj: Penta Investments

Súhra historického a moderného štýlu

Autorom konceptu a architektonického návrhu rekonštrukcie teplárne je ADOM. M STUDIO známeho architekta Martina Paška. Ateliér má skúsenosti s priemyselnými pamiatkami, v minulosti sa podieľal na viacerých rekonštrukciách industriálnych pamiatok, napríklad aj oceňovanej Elektrárne Piešťany. Tím architektov dlho hľadal ideálny model pre využitie priestoru, vdýchnutie nového života do Jurkovičovej teplárne a jeho udržateľnosť. „Do budovy a jej plášťa sme takmer nezasahovali. Umiestnené nové funkcie si vyžiadali iba niekoľko nových únikových východov na prízemí a nový svetlík v strešnej konštrukcii kotlovej haly na presvetlenie átria a nových coworkingových priestorov. Z pôvodných troch násypníkov využívame a sprístupňujeme dva z nich a vložením nových funkcií ich zapájame do života,“ hovorí Ing. arch. Martin Paško. Architektonické riešenie využíva voľný vnútorný priestor v hale kotolne a v turbínovej hale pre vstavbu nových konštrukcií a vytvára nové plochy a podlažia. Jurkovičova tepláreň tak poskytne unikátny coworkingový priestor pre ľudí a spoločnosti z kreatívneho priemyslu, architektov, start-upy a menšie IT firmy a zároveň bude otvorená aj širokej verejnosti. „Už samotná atmosféra industriálnych priestorov podporuje kreativitu. My architekti vytvárame podmienky pre dobré fungovanie celej budovy, ideálne sa snažíme prepojiť jednotlivé zóny, eliminovať bariéry, v interiéri vytvárať netradičné priestory podporujúce komunikáciu a tímovú prácu. Navrhovať zelené priestory, oddychové a relaxačné zóny, ukázať návštevníkovi tie najkrajšie miesta, ponúknuť mu jedinečný zážitok, aby sa v budove dobre cítil a chcel sa sem vrátiť. To je presne to, čo pomôže kreatívnej atmosfére,“ dodáva Martin Paško.

Zdroj: Penta Investments
Zdroj: Penta Investments

Komunitné a spoločenské centrum

Zámerom investora bolo vytvoriť komunitnú atmosféru a verejný priestor určený na spoločenské podujatia, eventy a výstavy, ktorý by ponúkal kvalitnú reštauráciu a kaviareň. Budova v strede živého moderného komplexu a parku je k tomu priam predurčená. „Po vstupe do budovy sa návštevníkovi otvorí atraktívny priestor vstupného átria s pohľadom na novú elegantnú presklenú budovu s bohatou interiérovou zeleňou, recepciou a lobbycafe so sedením,“ hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate pre Slovensko. Komplexná rekonštrukcia budovy Jurkovičovej teplárne si vyžiada investíciu viac ako 11 miliónov EUR. Jej dokončenie sa očakáva v priebehu roka 2020 spolu s prvou fázou rezidenčných veží. Industriálna pamiatka od velikána slovenskej architektúry sa tak stane integrálnou časťou projektu Sky Park od Zahy Hadid.

Zdroj: Penta Investments

Multifunkčný komplex si žiada kancelárie

Spolu s rekonštrukciou teplárne sa v tomto roku začala aj výstavba Sky Park Offices, prvej z dvoch kancelárskej veží. Tá na 31-tisíc m2 prenajímateľnej plochy ponúkne nájomcom najmodernejšie kancelárske priestory vybavené inovatívnymi technológiami. Jej súčasťou bude aj viac ako 1200 m2 určených pre drobné obchodné prevádzky a takmer 500 parkovacích miest. Autorom tejto budovy je nemecký architektonický ateliér Vietzke & Borstelmann Architekten a dokončená by mala byť v treťom kvartáli roka 2020.

Zdroj: Penta Investments
Zdroj: Penta Investments

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk


  • 25. 07. 2018
  • Tlačiť

Diskusia