Novostavby.sk

Mezonet ako efektný kompromis. Kde ich nájdeme?

  • 18. 03. 2021
  • Tlačiť

Byt alebo dom? Vyriešiť túto skôr príjemnú dilemu vám snáď pomôže kompromis, za ktorý sa dá považovať tvz. mezonet. S trochou nadhľadu ho vieme charakterizovať ako dom vložený do ďalšieho objektu, rozkladá sa totiž na viacerých podlažiach a disponuje vlastným vnútorným schodiskom.

vajna
Vajnorská 21; Zdroj: Sympatia GroupSúkromie a výhľady

Mezonety vznikali za účelom získania priestrannejšej rezidencie prepojením nad sebou ležiacich bytov, napríklad realizáciou nadstavieb k starším budovám. S cieľom poskytnúť podobný komfort sa budujú i dnes, pôvodne skôr ojedinelá forma bývania sa zvykne zaraďovať do luxusnejšej časti ponuky v mnohých projektoch. Záujemcom obyčajne doprajú nadštandardnú výmeru, a keďže sa spravidla osádzajú na najvyšších poschodiach, rozhodne aj pocit exkluzivity. Rozľahlé terasy s dobrou úrovňou súkromia a pekné výhľady už potom neprekvapujú.

Ako výhoda a rovnako nevýhoda sa uvádza práve „viacpodlažnosť“. Uľahčuje a zefektívňuje rozdelenie dispozície na dennú a nočnú zónu, pričom prirodzene dovoľuje dosiahnuť efekt v podobe otvoreného veľkolepého priestoru použitím galérie. Potrebné schodisko, ktoré môže zároveň fungovať ako architektonický skvost, však nemusí vyhovovať každému.

vajn
Vajnorská 21; Zdroj: Sympatia Group

 

Ponuka mezonetov sa rozširuje

Na trhu s novostavbami sa s mezonetmi stretávame čoraz častejšie. V rámci Bratislavy ich nájdeme v rôznych atraktívnych lokalitách, napríklad na Vajnorskej ulici v objekte s názvom Vajnorská 21 z portfólia spoločnosti Sympatia Group. V štýlovej prestavbe staršej administratívnej budovy navrhnutej štúdiom CAKOV+PARTNERS sa nachádzajú na vrchnom 7. až 8. podlaží, z veľkých terás sa otvárajú výhľady smerom na Malé Karpaty. Na Račianskej ulici sú zase situované dva kusy s pôsobivými terasami, a to na 11. a 12. podlaží vežového objektu C vybudovaného v rámci rezidenčného komplexu Urban Residence od developera Lucron.

rezjelen
Rezidencia Jelenecká; Belevis, s.r.o.

Klientov, pre ktorých je bývanie v dome dôležité má potenciál presvedčiť projekt Čerešne fine living od ITB Development a architektonického štúdia Architekti Šebo Lichý. V rezidenčnom súbore v Dúbravke bolo naplánovaných niekoľko mezonetových jednotiek a niektoré z nich umiestnené na prízemí, potešia peknými predzáhradkami. V Ružinove, v bytovom súbore MORUŠE pripravovanom developerskou a projektovou spoločnosť VI GROUP sa počíta so 7 mezonetmi. 

Sady Jarovce od HSC Real Estate, s.r.o. v Jarovciach prinášajú 3 viacpodlažné jednotky s komfortnými výmerami. V rovnakej mestskej časti sa nachádzajú Dve sýpky od investora Dynastion a autora projektu, známeho ateliéru ADOM M Studio. Projekt so špeciálnou atmosférou, za ktorú vďačí prestavbe starších sýpok zahŕňa objekty s priestrannými mezonetmi a veľkými terasami.

Mimo Bratislavy, na okraji Nitry sme predstavili bytový dom Rezidencia Jelenecká od Belevis, s.r.o.. a generálneho projektanta, architektonickej kancelárie CSANDA – PITERKA. Ponuku ozvlášťňujú mezonety situované v strešnom priestore. V centre s výhľadmi na nitrianske pamätihodnosti ich objavíme v polyfunkčnom komplexe Rezidencia Tabáň od developera Proxenta.

 

Vzdušné dispozície ponúkajú aj lofty

Bývanie na niekoľkých podlažiach môže byť jedným zo znakov tvz. loftov, ktoré pôvodne vznikali konverziami priemyselných objektov. Záujemcov môže osloviť odlišná estetika, dominuje otvorený, pomocou vertikálnych konštrukcií len minimálne členený priestor a pochopiteľne, materiály charakteristické pre industriálne stavby. Kde niečo takéto nájsť si ukážeme v niektorom z nasledujúcich článkov.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Apartmány inšpirované loftami s miestom pre „home office“

Priestranné byty v kľudnej a dostupnej lokalite

Administratívne budovy ponúkajú okrem estetiky i pokrokové riešenia

 

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 18. 03. 2021
  • Tlačiť