Novostavby.sk

Sympatická štvrť v areáli „Cvernovky“ sa formuje, prinesie i väčšie byty

  • 18. 02. 2021
  • Tlačiť

Príležitosť bývať v sympatickej štvrti ZWIRN sa otvára pre ďalších záujemcov. Po úspešnom predpredaji prvej etapy bol spustený i jej oficiálny predaj. Pokroky zaznamenali aj ďalšie časti projektu, právoplatné územné rozhodnutie nedávno získal tretí rezidenčný blok s administratívou, v ktorom vznikne viac rodinne orientovaných bytov.

zwirn1
ZWIRN1; Zdroj: YIT Slovakia

 

ZWIRN

Projekt developera YIT Slovakia transformujúci areál Bratislavskej cvernovej továrne sa snaží priblížiť život v osvedčenej blokovej zástavbe s kľudnejšími zelenými dvormi, architekti z ateliéru Compass našli námet v susedných obytných štvrtiach. K výhodám kompaktnej štruktúry sa okrem spomínaných vnútroblokov zaraďuje aj vytváranie u ľudí pozitívne vnímaného, jasne definovaného uličného priestoru. Atraktívnou súčasťou zóny je dnes už obnovená a skolaudovaná národná kultúrna pamiatka Pradiareň 1900, pre veľkolepú architektúru prezývaná „Priemyselný palác“.

mapa zwirn
ZWIRN; Zdroj: YIT Slovakia

 

ZWIRN 1

Výstavba etapy situovanej na severe predmetného územia bola zahájená minulú jeseň. V šiestich sedem- až osempodlažných sekciách bude k dispozícii 267 bytových jednotiek a parkovacie kapacity v podzemnej garáži s počtom takmer 490 státí. Najväčší podiel, skoro polovica ponuky, bol vyčlenený dvojizbovým bytom, ďalej nasledujú trojizbové. Vybavenie zahŕňa prvky z kvalitných materiálov ako drevené podlahy, hliníkové okenné profily a exteriérové žalúzie, ku každému bytu prislúcha balkón, terasa alebo lodžia, prípadne ich kombinácia. Zrealizované bude tiež stropné chladenie a podlahové kúrenie. 

zwien
ZWIRN 1-výstavba; Zdroj: YIT Slovakia

zwirnc
ZWIRN 1-výstavba; Zdroj: YIT Slovakia

zwirna
ZWIRN 1-výstavba; Zdroj: YIT Slovakia

zwirnb
ZWIRN 1-výstavba; Zdroj: YIT Slovakia

Do konca roka 2020 boli na stavenisku vyhotovené kompletné podzemné tesniace konštrukcie technológiou MIP (Mix-in-place). V súčasnosti sa vykonávajú zemné práce, kotvenie podzemnej tesniacej steny a prebieha príprava na uskutočnenie základových konštrukcií – pilót. Druhý februárový týždeň boli zemné práce na úrovni 2. podzemného podlažia a lokálne v plnej hĺbke. Začiatok prác na skelete developer odhaduje na marec 2021. 

Zároveň sa dokončuje hrubá stavba podzemných garáží pre Pradiareň 1900, dosiahla už posledné podlažia. Pokračujú práce na príjazdovej ceste a podzemnom kruhovom objazde, ktorý slúži pre vjazd do garáže pre Pradiareň, ZWIRN 1 a neskôr aj ZWIRN 2. Celkové ukončenie etapy ZWIRN 1 pripadá na druhú polovicu roka 2023.ZWIRN OFFICE 

Najvyšší objekt štvrte navrhnutý v nároží Košickej a Svätoplukovej dosiahne 13 nadzemných podlaží, svojou kvalitou by mal zodpovedať certifikácii BREEAM úrovne Excellent. Na trh prinesie 10 150 m² kancelárskych plôch, pričom vzhľadom na živú mestskú lokalitu sa v parteri počíta so 440 m² pre obchodné prevádzky, naplánované je i zázemie pre cyklistov. Pekné výhľady na meniace sa okolie poskytne pobytová terasa s časťou vyhradenou pre všetkých užívateľov, umiestnená na 7. nadzemnom podlaží. Trojpodlažná garáž vybudovaná v podzemí poskytne miesto pre 548 automobilov, ďalších 12 kusov môže parkovať na teréne. 

K technológiám zodpovedajúcim nárokom dnešnej doby, ktoré budú zakomponované do projektu patrí napríklad inteligentný riadiaci systém budovy (BMS) a komplexný bezpečnostný a monitorovací systém budovy. Stavebné práce by mali začať koncom roka, uvedenie do prevádzky sa odhaduje v polovici roku 2024. 

zwirn office
ZWIRN OFFICE; Zdroj: YIT Slovakia

 

ZWIRN 3

Tretí rezidenčný blok sa vybuduje ako druhý v poradí. Nadväzuje na administratívnu sekciu ZWIRN OFFICE, s ktorou ohraničí pripravovaný park a námestie. V rámci 159 bytov a 39 apartmánov obrátila spoločnosť YIT Slovakia pozornosť na rodinné bývanie a rovnako zníženie počtu tzv. štartovacích jednotiek. Pri trojizbových bytoch bude podľa developera v súlade s tradíciou staromeštianskeho bývania navrhnutá výhodná dispozícia smerujúca na minimálne dve svetové strany, umožniť má aj zriadenie pracovného kúta a prípadné umiestnenie práčky či sušičky do samostatnej odvetranej miestnosti. Zahájenie realizácie sa predpokladá v prvom štvrťroku 2022, jej koniec v 2024.

zwirn3
ZWIRN 3; Zdroj: YIT Slovakia

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Drevostavba luxusných apartmánov zaujme presnosťou

Rodinné bývanie s exkluzívnymi bytmi a príjemným dvorom

Nad prepojením dvoch brehov Dunaja sa zamyslia i študenti

 

 

Zdroj: Novostavby.sk, YIT Slovakia

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 18. 02. 2021
  • Tlačiť