Novostavby.sk

Domy v škandinávskom štýle s recyklovateľnou konštrukciou

  • 25. 02. 2021
  • Tlačiť

V malej obci situovanej na východe Slovenska sa rozbieha projekt, ktorý uvádzame ako jedno zo zaujímavých spestrení medzi aktuálnymi rezidenčnými novostavbami. Terasy Trsťany od investora LSB s.r.o. pútajú pozornosť príjemným dizajnom inšpirovaným v súčasnosti obľúbeným tvz. škandinávskym štýlom a tiež netradičným nosným systémom. Je 100 % recyklovateľný a pri jeho realizácii nevzniká odpad.

ttd
Terasy Trsťany; Zdroj: LSB s.r.o.

Súbor rodinných domov vznikne v malej obci Trsťany situovanej len 15 km od Košíc, na mierne svažitej ploche z juhu ohraničenej biokoridorom. Jednotlivé pozemky sú rozmiestnené po oboch stranách novovybudovanej komunikácie, spoločnosť LSB s.r.o. tu zastreší výstavbu 11 z celkového počtu 24 objektov, na zvyšných sa budú podielať súkromní investori.

 

Čisté dispozície

Za sympatickou architektúrou stojí košický architektonický ateliér Atrium Architekti, ktorý za prestavbu s názvom Mlyn v Humennom získal prestížnu Cenu Dušana Jurkoviča 2017.

Ponuka pozostáva z dvoch typov jednopodlažných stavieb označených podľa tvaru pôdorysov písmenami „X“ a „L“. V prvom prípade bude k dispozícii päť a v druhom tri až štyri izby, čo zodpovedá 140 m² a 122 m² úžitkovej plochy. Rozloženie pôdorysov je čisté a logické, presklené otvory zo všetkých obytných miestností smerujú na súkromné terasy, na západnú a južnú stranu. S dispozíciami ladí aj vonkajšia prezentácia rodinných domov, na vizualizáciách vidíme jednoduchosť v hmote i vo výraze.

ttc
Terasy Trsťany; Zdroj: LSB s.r.o.
tt
Terasy Trsťany; Zdroj: LSB s.r.o.

 

S architektúrou ladí i nosný systém

Zámer priniesť bývanie spĺňajúce nároky na súčasný dizajn, užívateľskú pohodu a nemenej dôležitý ohľad k životnému prostrediu podporujú viaceré plánované riešenia. Ľahká tenkostenná oceľová konštrukcia tvoriaca nosný systém sa navrhuje na mieru pomocou inteligentného softvéru, digitálne sa riadi tiež samotný výrobný proces. Každý prvok bude vytvarovaný presne na základe toho kam patrí, na stavenisku potom nezostáva žiaden zbytočný odpad. Realizácia je rýchla a bez mokrých procesov, oceľ sa dá navyše na 100% recyklovať.

ttb
Terasy Trsťany; Zdroj: LSB s.r.o.

tte
Terasy Trsťany; Zdroj: LSB s.r.o.

tta
Terasy Trsťany; Zdroj: LSB s.r.o.

 

Koncept projektu zohľadňujú tiež zelené bezúdržbové strechy systému Knauf, funkčný a estetický prvok funguje ako podstatná zložka v dizajne rodinných domov a ich okolia. O komfort v interiéri sa postará tepelné čerpadlo vzduch - voda značky Panasonic, ktoré zabezpečuje ohrev TÚV a vykurovanie, v tomto prípade podlahové, osadené budú šesťkomorové výplne s trojsklom. Nehnuteľnosti sa odovzdávajú v stave holodom, súčasťou sú dva prístrešky pre automobily. 

ttw
Terasy Trsťany - miesto realizácie; Zdroj: LSB s.r.o.

 

Bývať sa bude už tento rok

Prvá etapa výstavby s tromi rodinnými domami práve začína, jej ukončenie pripadá na jún tohto roku. Zahájenie druhej a tretej je plánované v júni a decembri 2021, záver sa odhaduje v novembri 2021 a máji 2022, pričom jednotlivé kolaudácie by mali prebehnúť najneskôr do troch mesiacov od ukončenia stavebných prác. Zrealizované aktivity zahŕňajú verejný vodovod, elektrinu, kanalizáciu, led osvetlenie ulice, asfaltovú cestu a dláždené chodníky. 

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Doba praje kreativite a schopnosti promptnej reakcie na dopyt. Na otázky odpovedá VI GROUP

Sympatická štvrť v areáli „Cvernovky“ sa formuje, prinesie i väčšie byty

Drevostavba luxusných apartmánov zaujme presnosťou

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 25. 02. 2021
  • Tlačiť