Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Doba praje kreativite a schopnosti promptnej reakcie na dopyt. Na otázky odpovedá VI GROUP

  • 23. 02. 2021
  • Tlačiť

VI GROUP je developerská a projektová rodinná spoločnosť, ktorá v rámci Bratislavy zrealizovala viacero výrazných projektov. Každý z nich si drží svoj vlastný charakter, čo ich spája je tvorivosť pri návrhu fasád. 

Na Šancovej svieti nezvyčajná sivomodrá omietka a tenké biele šambrány Vily Ľadová. V Petržalke, v areáli po gumárenských závodoch Matador upúta výškou Matadorka a farbami neďaleké Septimo 2, v jej severnej časti pritiahnu pozornosť bytové domy Starý háj a Muchovo námestie. V prvom prípade tehlovým obkladom, pri druhom zaujímavými balkónmi.

Minulý rok predstavil developer aj ďalšie projekty. MORUŠE v Ružinove s efektným hmotovým riešením a väčší rezidenčný komplex RNDZ, ktorý oživí zatiaľ neveľmi populárnu račiansku miestnu časť Východné.

vilalad
Vila Ľadová; Zdroj: VI GROUP

 

Stručné informácie o vybraných, aktuálnych projektoch z portfólia developera nájdete pod rozhovorom. Na otázky o svojich stavbách a tiež fungovaní v „korona kríze“ odpovedá za VI GROUP konateľ Ing. arch. Juraj Duška a projektová manažérka Ing. arch. Barbora Vargová ArtD..

 

 

 

VI GROUP založili architekti, myslíte si, že je táto skutočnosť pri realizácií projektov výhodou? 

Z nášho pohľadu určite áno. Architekt dokáže vnímať stavbu i stavebný proces z perspektívy jemu vlastnej, čo považujeme za nespornú výhodu. 

 

Aké kvality má podľa Vás spĺňať dobrý rezidenčný projekt? 

Je to kombinácia rôznych faktorov – fungujúce urbanistické vzťahy, kvalita architektúry a jej schopnosť primerane sa odlíšiť, logické funkčno - prevádzkové vzťahy, „čisté” a univerzálne dispozície jednotlivých bytov ako i použitie vhodných technických riešení a materiálov. 

 

Ktorú z Vašich realizácií považujete za najvydarenejšiu a prečo? 

Za veľmi úspešný projekt považujeme Matadorku, ktorá vzhľadom na svoje parametre bola pre nás istou výzvou a zároveň i motiváciou. S odstupom času môžeme jednoznačné povedať, že úspešnou. Ak mám však odpovedať ako architekt tak osobná “srdcovka” je Vila Ľadová – ako z hľadiska architektúry, tak i z hľadiska veľkosti projektu a samozrejme i lokality. 

 

Súčasná pandémia komplikuje situáciu asi vo všetkých odvetviach, ovplyvnila aj výstavbu na Vašich staveniskách?

V prípade väčších partnerov stavebný proces napredoval bez výraznejších komplikácií a zaváhaní. Pri menších partneroch to už bolo o niečo horšie. Samozrejme, na jar bola situácia o niečo opatrnejšia ako na jeseň, nakoľko sme všetci čelili novej skutočnosti. Aktuálna situácia je stabilizovaná a pripravované projekty postupujú kontinuálne. 

 

Ako sa správajú klienti, vnímate zmeny v dopyte po bytových i nebytových priestoroch? Ak áno, ako na tieto zmeny reagujete?

Za nás vieme zhodnotiť rezidenčný sektor a ten, vzhľadom na aktuálnu veľmi úzku ponuku na realitnom trhu, nereflektuje (aspoň zatiaľ) zmeny v dopyte, skôr naopak.  

 

V portfóliu máte aj apartmánový dom, Vilu Zuberec na Orave? Ako sa pozeráte na rekreačné nehnuteľnosti v dnešnom „korona“ kontexte?  

Vila Zuberec je ukážkovým príkladom doby. Projekt bol pripravený už v roku 2008, no ekonomická situácia niekoľko rokov nepriala rekreačným nehnuteľnostiam do takej miery ako je to dnes. Danú problematiku vnímame teda z viacerých strán – jedna je prirodzená potreba ľudí na zmenu prostredia, ktorú vlastné rekreačné bývanie dokáže ideálne naplniť a to hlavne v čase pandémie. Práve preto je posledné obdobie rovnako charakteristické nárastom cien rekreačných nehnuteľností. S tým však súvisí aj to „ale”, nakoľko možnosť takejto individuálnej rekreácie je samozrejme úzko spätá s ekonomickou kondíciou a kúpyschopnosťou.

 

Poväčšinou sa rozpráva len o negatívnych efektoch „korona krízy“. Zaznamenali ste počas tohto obdobia aj nejaké, možno nečakané, úspechy? 

V uplynulom roku evidujeme asi najsilnejšie letné mesiace z hľadiska predaja nehnuteľností, čo musíme úprimne skonštatovať, že v predchádzajúcich rokoch sme mávali presne opačnú skúsenosť.

 

Odhadnúť ďalší vývoj je určite zložité. Napriek ťažkostiam, pokračujete v prípravách nových projektov, prípadne prehodnocujete pôvodné plány?

V rámci developmentu je trošku špecifická situácia, nakoľko povaha našej práce je založená z veľkej časti na dlhodobých projektoch. Fungujeme teda skôr ako „bežci na dlhé trate” a to predovšetkým vzhľadom na komplikovanosť povoľovacích procesov, to je však problematika na samostatnú tému. Takže ak máme priamo odpovedať na Vašu otázku - aktuálne neprehodnocujeme pôvodné plány, no s rešpektom sledujeme situáciu a jej ďalší vývoj aby sme vedeli reagovať v rokoch nasledujúcich. 

 

Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré, vidíte v aktuálnom stave priestor pre nové príležitosti?

Je normálne a prirodzené, že veci a súvislosti sa v čase striedajú a menia. Reflektovať požiadavky trhu v období prosperity a ekonomického napredovania nie je ťažké. No práve v čase krízy sa trh dokáže prirodzene prečistiť od rôznych špekulatívnych subjektov. Tento fakt vnímame z nášho pohľadu pozitívne, nakoľko aj vďaka kríze sa vytvára stabilnejšie trhové prostredie. 

Snaha reflektovať na dopyt a ponúknuť služby alebo tovar zákazníkovi je však v aktuálnom „korona kontexte“ náročnejšia ako kedykoľvek predtým. Na druhej strane súčasná doba veľmi praje kreativite a schopnosti promptnej reakcie na dopyt. Nesporne významnú rolu v tomto procese zohrávajú dostupné technológie. Veľký priestor vidíme práve vo využívaní „výdobytkov techniky“, ktoré aktuálne ukazujú svoj význam a ďalší potenciál. 

MORUŠE - rezidenčný projekt v bratislavskom Ružinove

Na trh s nehnuteľnosťami pribudne 134 bytov a apartmánov plus 21 obchodných prevádzok. Stavba pozostáva z dvoch častí, vežovej desaťpodlažnej a druhej, s výraznejším horizontálnym rozmerom. V projekte sú zakomponované dve zelené átriá a priestor pre komunitné záhrady. Prebieha výberové konanie na generálneho zhotoviteľa.

Architektúra zaujme až sochárskym prístupom a kontrastom dvoch hmôt.

MORUSEb
MORUŠE; Zdroj: VI GROUP

MORUSE
MORUŠE; Zdroj: VI GROUP

MORUSEat
MORUŠE; Zdroj: VI GROUP

 

 

RNDZ - rezidenčný komplex v bratislavskej Rači

V troch obytných blokov bude vytvorený aj priestor pre komerciu v parteri. Momentálne prebieha výberové konanie na generálneho zhotoviteľa.

Projekt prinesie do zatiaľ prehliadanej lokality oživenie, pribudnú chýbajúce prevádzky obchodu a služieb.

RNDZb

RNDZ; Zdroj: VI GROUP

RNDZc
RNDZ; Zdroj: VI GROUP

RNDZa
RNDZ; Zdroj: VI GROUP

RNDZ
RNDZ; Zdroj: VI GROUP

 

 

Septimo 2 - rezidenčný projekt v bratislavskej Petržalke

Prestavba staršieho skeletu je pokračovaním neďaleko umiestneného bytového domu Septimo a ponúka 35 bytov a apartmánov. V januári prebiehalo ukončovanie a kolaudácia, stavba sa v dohľadnej dobe odovzdá klientom.

Na Septimo 2 nadväzuje Septimo 2 Offices s obchodnými priestormi na prízemí a administratívou na vyšších podlažiach.

septimo2
Septimo2; Zdroj: VI GROUP

 

Vila Zuberec - rekreačná nehnuteľnosť v Zuberci

Apartmánový dom s 58 jednotkami je situovaný v blízkosti lyžiarskych stredísk Milotín a Janovky SKI centrum. Výstavba bola ukončená a apartmány odovzdané majiteľom.

Užívatelia majú k dispozícii recepciu s občerstvením, lyžiareň, menší wellness a práčovňu. Majitelia apartmánov sa môžu zapojiť do hotelového programu a svoju nehnuteľnosť tak ďalej zhodnotiť.

vilazuberecb
Vila Zuberec; Zdroj: VI GROUP

vilazubereca
Vila Zuberec; Zdroj: VI GROUP

vilazuberec
Vila Zuberec; Zdroj: VI GROUP

 

 

Matadorka - bytový komplex s polyfunkciou v bratislavskej Petržalke

Projekt vybudovaný v areáli po gumárenských závodoch Matador bol úspešne ukončený a tiež odovzdaný klientom. V rámci rezidenčnej časti bolo zrealizovaných 335 bytov a apartmánov, v parteri vznikli priestory pre 15 prevádzok.

Vežová stavba dosahujúca 29 podlaží poskytuje pôsobivé výhľady, na dvore umiestnenom vo výške 4 nadzemného podlažia boli vytvorené komunitné záhrady, posilňovňa a multifunkčné ihrisko.

 

amatadorka
Matadorka; Zdroj: Novostavby.sk

matadorka
Matadorka; Zdroj: Novostavby.sk

amatadorkaa
Matadorka; Zdroj: Novostavby.sk

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Sympatická štvrť v areáli „Cvernovky“ sa formuje, prinesie i väčšie byty

Drevostavba luxusných apartmánov zaujme presnosťou

Rodinné bývanie s exkluzívnymi bytmi a príjemným dvorom

 

Zdroj: Novostavby.sk, Barbora Vargová, Juraj Duška

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 23. 02. 2021
  • Tlačiť

Diskusia