Novostavby.sk

Administratívne budovy ponúkajú okrem estetiky i pokrokové riešenia

  • 09. 03. 2021
  • Tlačiť

Počas prebiehajúcej korona krízy si mnohí po prvýkrát vyskúšali prácu z domu. V obore skúsenejším zamestnancom zvyčajne vyhovuje, pre „juniorov“ je osožnejšie pracovať v tíme.

Jedna z tém, ktorá sa vynorila ako prirodzená reakcia na tento nebývalý experiment, sa týkala práve vhodnej podoby kancelárskych budov. V snahe o návrat k pôvodnému spôsobu života, so zdôrazňovaním potreby udržiavania sociálnych kontaktov, sa začali častejšie skloňovať požiadavky na flexibilné a hygienicky dobre udržiavateľné priestory. 

nta
Nivy Tower; Zdroj: HB Reavis

Aktuálna situácia podnecuje integráciu riešení, ktoré umožňujú prácu aj za nutnosti dodržiavania komplikovaných opatrení. Navyše možno predpokladať, že najmä vo verejných budovách sa budeme s rôznymi nápadmi súvisiacimi s ochranou zdravia stretávať čoraz častejšie.

 

Snaha ponúknuť viac

Ako sa ponuka na trhu s nehnuteľnosťami vyvíja sme si mohli všimnúť v posledných rokoch. Administratívne objekty budované s ohľadom na trend trvalej udržateľnosti sa v portfóliách developerov pomaly stávajú štandardom. Na efektívnosť, pôvodne hlavne energetickú spojenú s úsporami nákladov, nadväzujú nemenej dôležité stránky, environmentálna a sociálna, pričom na potvrdenie kvality stavby slúži hodnotenie v podobe certifikácie. K tým najčastejším zaraďujeme LEED alebo BREEAM. 

Do dnešného príspevku sme vybrali niekoľko zaujímavých charakteristík týkajúcich sa nehnuteľností poskytujúcich kancelárske priestory, ktoré by prípadných klientov mohli zaujať.
LAKESIDE PARK 02

Projekt, ktorý sa aktuálne realizuje je rozšírením existujúcej administratívnej budovy LAKESIDE PARK 01 na nároží ulíc Tomášikova a Vajnorská v mestskej časti Bratislava-Nové Mesto. Ukončenie výstavby pripadá na 1Q 2022. 

Po ukončení má kvalita objektu zodpovedať certifikácii úrovne LEED GOLD. K pozitívam patrí dobrá dopravná dostupnosť pomocou MHD a tiež vlaku, neďaleko sa nachádza Železničná stanica Bratislava-Nové mesto. Príjemným spestrením je i blízky areál jazera Kuchajda.

Kancelárske priestory o celkovej ploche 14 370 m² sa budú rozkladať na 12 podlažiach, dobré podmienky v nich zaistí kompletný HVAC systém (v preklade kúrenie, ventilácia a klimatizácia), vzduchotechnika sa postará o automatickú dezinfekciu a prívod čerstvého vzduchu. Ten zabezpečia aj otvárateľné okná plánované v každej kancelárii.

pla
LAKESIDE PARK 02; Zdroj: Immocap

lp
LAKESIDE PARK 02; Zdroj: Immocap

lpb
LAKESIDE PARK 02; Zdroj: Immocap

Flexibilný prístup pri návrhu pracoviska a prípadnú expanziu dovoľuje vloženie vlastného vnútorného schodiska. Zdravšie návyky, napríklad dochádzanie na bicykli, uľahčí zriadenie zóny určenej práve pre užívateľov tohto dopravného prostriedku. Okrem odkladacích miest v nej nájdu šatne a sprchy. Parkovacie státia budú vytvorené v podzemí a okolí projektu LAKESADE PARK. BCT2 - Business Center Tesla

Administratívny komplex je umiestnený v Košiciach, v časti s dobrou dopravnou dostupnosťou. Momentálne pozostáva z dvoch budov, BCT1 disponuje prenajímateľnou plochou 17 650 m² s typickým podlažím od 1 000 do 7 500 m² a pokračovanie s označením BCT2 14 538 m² s typickým podlažím o rozsahu 2 299 m². 

bct
BCT2; Zdroj: Penta Real Estate

bctb
BCT2; Zdroj: Penta Real Estate

bcta
BCT2; Zdroj: Penta Real Estate

 

BCT2 bolo ohodnotené certifikátom LEED GOLD. Zvolený konštrukčný systém, ktorý tak ako je zvykom pri tomto typologickom druhu dovoľuje do veľkej miery variabilný návrh pracoviska, a to menšie kancelárie výhodné práve v súčasnej situácii i vytvorenie zasadacích miestností. Do budovy bol vytvorený 24-hodinový prístup, vo výbave sú otvárateľné okná, rýchlovýťahy, 50 miest pre bicykle, 370 parkovacích miest a tiež nabíjacie stanice pre elektromobily.

Pri výbere vhodnej budovy môže zavážiť estetika. Architektonické riešenie BCT2 sa prezentuje striedmosťou a jednoduchými líniami, pričom poteší reprezentatívne vstupné lobby a upravené okolie objektu.
EINPARK Offices

Objekt získal certifikáciu LEED PLATINUM a na prvý pohľad upúta fasádou s nádychom luxusu, kultivovanou a pritom hravou. Vybudovaný bol na dopravne rušnej Einsteinovej ulici v bratislavskej Petržalke, spolu s rezidenčnou vežovou stavbou EINPARK Rezidencie tvorí komplex EINPARK. 

eob
EINPARK; Zdroj: CORWIN

eod
EINPARK Offices; Zdroj: CORWIN

eo
EINPARK Offices; Zdroj: Novostavby.sk

eoc
EINPARK Offices; Zdroj: CORWIN

 

EINPARK Offices ponúka kancelárske plochy o výmere 16 000 m² s typickým podlažím dosahujúcim cez 2 700 m². Obsluhujú ju tri vertikálne jadrá so schodiskami a výťahmi. O tepelný komfort užívateľov sa starajú tepelné čerpadlá na princípe voda-voda, kúrenie zabezpečujú podlahové konvektory umiestnených pri fasáde, zrealizované boli chladiace stropné trámy. V zasadacích miestnostiach bola inštalovaná vzduchotechnika s automatickou reguláciou prívodu vzduchu na základe nameraných hodnôt CO₂. V budove sú osadené aj otváravé okná, tienenie zabezpečujú exteriérové žalúzie.

Okolo projektu vedie cyklotrasa a priamo pod oknami sa nachádza zastávka MHD, k výhodám môžeme zaradiť i Sad Janka Kráľa vzdialený v pešej dostupnosti. Parkovacie kapacity nájdeme na teréne a v podzemných garážach, zahŕňajú 328 státí pre automobily, 75 pre bicykle a súčasťou je tiež 14 kusov nabíjacích staníc pre elektromobily.  

 

Nivy Tower

Hmotovo a výrazovo striedmy objekt si aktuálne drží pozíciu najvyššej administratívnej budovy v Bratislave. Okrem statusu, ktorý toto prvenstvo poskytuje zaujme aj dosiahnutá certifikácia, a to nielen tejto vežovej stavby. Vznikla totiž ako jeden z dielov rozsiahleho projektu, novej štvrte pod názvom Nové Nivy. Tá ako celok získala certifikáciu BREEAM Communities na úrovni Excellent, pričom jedna z tu situovaných budov, Twin City Tower, je ako jediná na Slovensku pomerne čerstvým držiteľom certifikátu WELL Core & Shell, dokonca na úrovni Gold.

Vzhľadom na aktívnu výstavbu v lokalite prezývanej tiež „Nové centrum Bratislavy” pracujú užívatelia naozaj v „centre diania“ a z vyšších poschodí sa im naskytnú zaujímavé výhľady na masívnu transformáciu okolia. Nivy Tower dosahuje 29 podlaží plus 2 technické. V blízkosti nájdeme Stanicu Nivy vo výstavbe, zastávky MHD a cyklotrasu.

ntd
Nivy Tower; Zdroj: Novostavby.sk

ntc
Nivy Tower; Zdroj: Novostavby.sk
ntb
Nivy Tower; Zdroj: Novostavby.sk

nt
Nivy Tower; Zdroj: HB Reavis

Kancelárske plochy pokrývajú okolo 31 000 m² a umožňujú flexibilný prístup pri návrhu dispozícii. Objekt ponúka viaceré rozumné riešenia ako napríklad vzduchotechniku eliminujúcu riziko opätovného nasatia znečisteného vzduchu, prirodzené vetranie, tepelný komfort a energetika so zabezpečením optimalizácie pomocou počítačových simulácií, detektory CO2, detekciu únikov vody. K znižovaniu jej spotreby prispievajú nízkoprietokové zariaďovacie predmety. 

Okrem toho prispievajú ku komfortu zamestnancov rýchlovýťahy, bezkontaktné vstupy, inteligentné parkovanie či zázemie pre cyklistov a ostatných športovcov. Navyše, služby, ktoré sú v rámci Nivy Tower k dispozícii možno spravovať prostredníctvom mobilnej aplikácie.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

 

Nový dovolenkový rezort v Nízkych Tatrách si zapamätáte

Pekné dvory poskytujú kúsok slobody i v časoch korony II.

Bývanie poskytujúce kúsok slobody i v časoch korony I.

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 09. 03. 2021
  • Tlačiť