Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Sky Park od Zahy Hadid – svetová architektúra v centre Bratislavy

  • 11. 07. 2018
  • Tlačiť

Projekt Sky Park zaujal už vo fáze prípravy odborníkov i širokú verejnosť nielen zvučným menom ateliéru autora architektonického návrhu, ale aj pôsobivým konceptom a veľkorysou nádielkou zelene v novom mestskom parku, ktorému bude kraľovať zachránená národná kultúrna pamiatka. Ako prvé si bude môcť verejnosť užívať tri rezidenčné veže, ktorých odovzdanie avizuje Penta Real Estate v priebehu roku 2020.

Príbeh tohto výnimočného projektu začal ešte v roku 2010, kedy Penta ako investor vypísala medzinárodnú architektonickú súťaž na revitalizáciu bývalej industriálnej zóny medzi ulicami Čulenova, Továrenská a Bottova. Víťazom súťaže sa vtedy stalo štúdio Zaha Hadid Architects s projektom, ktorý dal veľký dôraz na riešenie zelených plôch spolu s rekonštrukciou národnej kultúrnej pamiatky – Jurkovičovej teplárne. V tom čase plánovaný komplex zahŕňal 5 výškových budov a jeho 1. etapa odštartovala na prelome rokov 2016 – 2017 výstavbou troch rezidenčných veží s výškou 103,8 m a počtom podlaží 31. Predbežný záujem o byty v Sky Parku ohromil aj samotných developerov.

Čo prinášajú rezidencie Sky Park

Tvorba Zahy Hadid je známa organickou architektúrou a konceptom prepracovaným do najmenších podrobností. Z tohto pohľadu bude Sky Park pre investora veľkou výzvou i záväzkom. „Výstavba projektu bude v Bratislave skutočným unikátom. Kvalitatívny, materiálový a technologický nadštandard je pre nás v tomto projekte prioritou,“ hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ pre Slovensko v Penta Real Estate v spoločnosti Penta Investments. Bývanie vo vežiach bude pre nových obyvateľov predstavovať skvelú lokalitu v centre mesta s kvalitnou dispozíciou a výhľadom na Bratislavský hrad a Staré mesto. To všetko uprostred nového veľkého mestského parku. V pôvodnom projekte sa rátalo s viac ako 700 bytmi a 1100 parkovacími miestami, koncom roka 2017 však k trom vežiam rezidenčnej časti pribudla na dokúpenom susediacom pozemku štvrtá veža s totožnými parametrami. S ňou pribudlo 264 bytových jednotiek a ďalších 372 parkovacích miest. Súčasťou veží budú aj priestory na retail a občiansku vybavenosť na rozlohe viac ako 2000 m2. „Sme veľmi radi, že náš projekt bol verejnosťou prijatý pozitívne, momentálne je už takmer celý vypredaný,“ dodáva Jozef Šimek, vedúci oddelenia predaja v Penta Real Estate.

Príjemné mestské prostredie pre všetkých

Okolo veží sa bude rozprestierať mestský park o celkovej rozlohe viac ako 30-tisíc m2, čím sa veľkosťou zaradí k takým bratislavským parkom ako je Medická či Grasalkovičova záhrada. „Nový bratislavský park bude skutočne zaujímavo riešený. Bude totiž tvorený mikro-záhradami v kombinácii s veľkými zelenými plochami ľahko prístupnými pre okoloidúcich,“ hovorí Juraj Nevolník. Dominantou parku bude vzácny industriálny artefakt Jurkovičova tepláreň, ktorá bude poctou jednému z velikánov slovenskej architektúry Dušanovi Jurkovičovi. Po kompletnej rekonštrukcii poskytne unikátny komunitnú atmosféru a verejný priestor určený na spoločenské podujatia. Spolu s rekonštrukciou teplárne sa v tomto roku začala aj výstavba Sky Park Offices, prvej z dvoch kancelárskej veží.

Pocta kráľovnej kriviek in memoriam

Autorka projektu Zaha Hadid sa dokončenia svojho diela už nikdy nedočká, keďže nás predčasne opustila 31. marca 2016, v našej metropole však po nej ostane jedinečná pamiatka. Zaha patrila nepochybne medzi najvplyvnejšie ženy 21. storočia. Typickou pre jej tvorbu bola hra s krivkami a geometrickými tvarmi pri práci na svojich futuristických objektoch, ktoré sa vymykajú bežným predstavám o budovách. Počas života sa zaslúžila o významné projekty ako napríklad Talianske národné múzeum umenia 21. storočia v Ríme,  Plavecký olympijský štadión v Londýne, Rosenthalove centrum súčasného umenia v Cincinatti v USA a budovu opery Guangzhou Opera House v Číne. Okrem toho však výrazne ovplyvnila aj svet dizajnu a módy. Spolupracovala s takými menami ako Nadja Swarovski, Donna Karan či Karl Lagerfeld, ktorý ju označil za „Coco Chanel“ 21. storočia.

SkyPark4
Zdroj: Penta Investments
SkyPark1
Zdroj: Penta Investments
SkyPark2
Zdroj: Penta Investments
SkyPark3
Zdroj: Penta Investments
SkyPark5
Zdroj: Penta Investments
SkyPark6
Zdroj: Penta Investments
SkyPark7
Zdroj: Penta Investments

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk


  • 11. 07. 2018
  • Tlačiť

Diskusia