Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Bývanie poskytujúce kúsok slobody i v časoch korony I.

  • 22. 12. 2020
  • Tlačiť

Tak ako sa vyvíjame a čelíme rozličným výzvam, meníme svoje názory na najrôznejšie oblasti. K prehodnoteniu mnohých potrieb ohľadom bývania sme pristúpili v poslednom roku, za prispenia špecifickej situácie v súvislosti so šírením vírusu Covid-19. 

Poukázala na dôležitosť kvality vonkajšieho prostredia, ktorá sa síce komunikuje už dlhšie, no pri nutnosti obmedzovať pohyb a dodržiavať určité hygienické opatrenia sa táto téma opäť prejavila ako jedna z kľúčových.

 

zahradne mesto

Záhradné vily v Záhradnom meste; Zdroj: Novostavby.sk

Poteší príroda i mestské parky

Samozrejme, aktuálne sa za výhodnú dá považovať adresa v tesnej blízkosti prírody. Možnosť vykonávať aktivity na čerstvom vzduchu nám však doprajú i mestské parky alebo dnes v mnohých prípadoch atraktívne riešené plochy v bezprostrednom okolí rezidenčných stavieb. 

V tomto článku sa zameriame na výber novostavieb, pri ktorých tvorí výraznú časť kulisy práve zeleň, a to často aj v centrálnej mestskej lokalite. Záhradné mesto

Developer: ARCHIKÓD

Pod názvom sa skrýva nová štvrť rozrastajúca sa neďaleko severnej hranice bratislavskej Dúbravky. Tvorcovia projektu sa rozhodli oživiť a inovovať ideály rovnomenného konceptu „Záhradné mesto“ z prelomu 19. a 20. storočia, ktorý reagoval na nepriaznivé, rozvojom priemyslu ovplyvnené podmienky v mestách. Odpoveďou sa mali stať nové sebestačné štruktúry osídlenia so silnou lokálnou komunitou, budované v zdravom prostredí.

V súlade s týmito východiskami sa dúbravské Záhradné mesto postupne realizuje na okraji prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Menšie súbory, Villa Vista, Villa Rustica, Pekná vyhliadka, Záhradné vily, Vila Rustica Terasy a rovnako Tarjanne od YIT Slovakia, si udržiavajú Vlastný charakter. Spoločná je voľnejšia organizácia zástavby, v architektúre vynikajú konštrukcie balkónov a terás poskytujúcich výhľady do okolitej krajiny.

Zážitok z exteriéru bude najsilnejšie sprostredkovaný v časti Vila Rustica Terasy, k návrhu hmotového riešenia tu výrazne prispieva práve terén a zeleň sa dostáva priamo k objektom.

zahradne mestoc

Záhradné vily v Záhradnom meste; Zdroj: ARCHIKÓD

zahradne mestoa
Záhradné mesto; Zdroj: Novostavby.sk

zahradne mestob
Záhradné mesto; Zdroj: Novostavby.sk

 

PROMENADA LIVING PARK

Developer: ICT Istroconti

Výstavba polyfunkčného komplexu prebieha v naozaj zaujímavej lokalite v nitrianskom Starom meste. Pridanú hodnotu pre budúcich obyvateľov nepredstavuje len pešia dostupnosť do historického centra, miesto realizácie sa nachádza na brehu rieky Nitra a zároveň susedí s parkom Brezový háj.

Pobyt na lodžiach rezidentom spríjemnia výhľady na mesto, pod vlastnými oknami zase objavia príťažlivé nábrežie zahŕňajúce promenádu, cyklotrasu, zelené a športové plochy.

 

plpc

PROMENADA LIVING PARK; Zdroj: ICT Istroconti

plpb
PROMENADA LIVING PARK; Zdroj: ICT Istroconti

 

WellPark

Developer: LICITOR development, s.r.o.

Realizácia upútala architektúrou i umiestnením. Zo zapamätateľnej stavby sa možno nečakane, vzhľadom na polohu v centre Žiliny, otvárajú príjemné „zelené” pohľady. 

Osadená je na okraji parku Sad na Studničkách, ktorý v hustej mestskej zástavbe pôsobí ako vítané osvieženie. Manželov, architektov Klenovičových, z A.R.K. ateliéru podnietil aj k odlišnému prístupu, WellPark vložili do zelene ako ďalšie sochárske dielo. V súťaži Stavba roka 2019 získal cenu v kategórii „Nápaditý architektonický koncept“.

wellpc
WellPark; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

wellpark
Sad na Studničkách, WellPark; Zdroj:  Novostavby.sk

wellpb
Ihrisko v Sade na Studničkách pri WellParku; Zdroj: Novostavby.sk

 

Pod Vinicou

Developer: Arca Capital

Výhradne rezidenčný súbor pozostávajúci zo 6 objektov vzniká v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto v lokalite Biely Kríž. Ako už samotný názov napovedá, v dohľade, smerom na západ, nájdeme vinice, podobne ako začiatok lesa s turistickými chodníkmi do Malých Karpát. 

Na celkovej atmosfére miesta sa okrem okolitej prírodnej zložky bude podieľať plánovaná výsadba medzi bytovými domami, park s detským ihriskom a do istej miery extenzívne vegetačné strechy.

pva
Pod Vinicou; Zdroj: Arca Capital
pvb
Pod Vinicou; Zdroj: Arca Capital

pv
Pod Vinicou; Zdroj: Arca Capital

 

 

Sofora

Developer: DEVAK, s.r.o.

Komorný bratislavský projekt stojí v dopravne frekventovanom nároží Svätoplukovej a Záhradníckej ulice. Napriek rušnému prostrediu nás môže milo prekvapiť aj táto developerská aktivita. 

Jej rezidenčná časť smeruje do priľahlého Kukorelliho parku a zeleň uvidíme i v architektonizovanej podobe. Vysadená bude na štýlovom, menšom nádvorí medzi dvomi časťami Sofory a pokryje i fasádu.

soforaa
Sofora; Zdroj: Novostavby.sk

soforab
Sofora; Zdroj: Novostavby.sk

sofora
Sofora; Zdroj: Novostavby.sk

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Príležitosti sú aj počas krízy. Na otázky odpovedá PROXENTA

Zo Starého Mesta do Petržalky by mohla viesť „kultúrna os“

MORUŠE obohatia ponuku bývania v Ružinove

 

Zdroj: Novostavby.sk

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 22. 12. 2020
  • Tlačiť

Diskusia