Novostavby.sk

Priemyselný palác na Nivách bol otvorený

  • 08. 12. 2020
  • Tlačiť

Pradiareň na Svätoplukovej ulici zvykli v minulosti prezývať „Priemyselný palác“. Označenie nebolo rozhodne prehnané, dôkazom o jeho výstižnosti je stále, aj viac ako storočie po zahájení výstavby, veľkolepá architektúra budovy bývalej Bratislavskej cvernovej továrne. Dnes, pod menom Pradiareň 1900, ponúka už skolaudovaná národná kultúrna pamiatka atraktívne obchodné a administratívne priestory.

pradh
Pradiareň 1900; Zdroj: Novostavby.sk

 

Miesto si pamätá

Elegantný objekt predstavuje doklad jednej významnej éry vo vývoji hlavného mesta, pripomína industriálne predmestie, ktorým oblasť Mlynských nív pôvodne bola. V rámci komplexnej transformácie areálu cvernovej továrne bude zároveň fungovať ako základ pre identitu vznikajúcej, výrazne mestskej štvrte ZWIRN patriacej do portfólia rovnakého skúseného developera YIT Slovakia. Ten si dôležitosť stavby prirodzene uvedomuje. 

Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia, uvádza:Pradiareň považujeme za srdce celého ZWIRNu, preto sme si na jej podobe dali obzvlášť záležať a na projekt si prizvali na Slovensku najskúsenejších spolupracovníkov.“ 

 

pradf
Pradiareň 1900; Zdroj: Novostavby.sk

pradg
Pradiareň 1900; Zdroj: Novostavby.sk

Za konverziou stojí v záležitostiach pamiatkovej obnovy skúsená architektonická kancelária Bouda Masár architekti. So súhlasom KPÚ vrátili Pradiarni pôvodný vzhľad navrhnutý Davidom Valentínom Junkom a odstránili mladšie nánosy, napríklad prestavby zo 60. rokov minulého storočia. Zoznam chránených prvkov zahŕňa fasády, liatinové stĺpy, výzdobu na stĺpoch v štýle art deco, secesné točité schodisko, traverzový strop, dubové vlysy v podlahe, dve nádrže na vodu určenú pre prípad požiaru a tiež samotnú hmotu budovy. Pomocou nového presklenia sa k nej pripája objekt Silocentrála obnovený nad rámec pamiatkovej ochrany. 

 

 

Priestor pre tvorivosť

Osobitosť priestorov Pradiarne 1900 láka. S pracoviskom sa možno do veľkej miery pohrať, veľkorysé svetlé výšky podlaží dovoľujú ozvláštnenie vložením ďalších horizontálnych konštrukcií - ostrovčekov a vytvoriť tak plochy špecializované pre rozličné aktivity. K ich atraktivite bezpochyby prispieva aj udelenie certifikátu BREEAM Excellent, stavba bola upravená pre súčasné potreby a spĺňa prísne energetické štandardy.

pradi
Pradiareň 1900; Zdroj: YIT Slovakia

pradb
Pradiareň 1900; Zdroj: YIT Slovakia

 

Otvorenie pripadlo na 1. december, prvým nájomcom sa stala spoločnosť Microsoft. Pre svoj chod si prispôsobila 3. podlažie, pričom pre dizajn interiérov sa našla inšpirácia v slovenskom folklóre i pôvodnej náplni objektu. Na pracovisku bola osadená drevená mapa Slovenska a použité prvky nití.

V súlade s nárokmi rôznych pracovných činností majú zamestnanci k dispozícii „open space” aj menšie miestnosti pre sústredenú prácu. V zákazníckej zóne sa nachádza tvz. „Collaboration area” určené pre vzájomnú komunikáciu a spoluprácu zákazníkov a zamestnancov. Pre rozličné akcie s kapacitou až 70 osôb poslúži „Multipurpose room” - viacúčelová miestnosť.

pradd
Pradiareň 1900; Zdroj: YIT Slovakia

prad
Pradiareň 1900; Zdroj: YIT Slovakia

 

Projekt vymedzí už čiastočne zrealizované námestie. Do tohto hlavného spoločenského priestoru územia bude orientovaná reštaurácia s terasou od spoločnosti Medusa. K ďalším potvrdeným nájomcom, ktorých šarmantná konverzia očarila sa zaraďuje spoločnosť MTBIKER zameraná na produkty pre cyklistov, na prízemí si zriaďuje svoj prvý showroom. Miesto pre vlastné sídlo, showroom a klientské centrum tu našiel aj sám developer. 

Na stavebné rekonštrukcie, elektroinštalácie, technickú správu a zachovanie pôvodných stavieb s architektonickým odkazom sa špecializuje prvý nájomca Silocentrály, BK, a.s.. 

prade
Pradiareň 1900; Zdroj: YIT Slovakia

pradc
Pradiareň 1900; Zdroj: YIT Slovakia

 

Štvrť ZWIRN pri Pradiarni 1900 rastie

V októbri sa susedstve obnovenej pamiatky začala formovať obytná časť projektu ZWIRN s 268 bytovými jednotkami a 490 parkovacími miestami umiestnenými v podzemí, ohraničená Košickou a Páričkovou ulicou. Momentálne prebieha budovanie podzemných garáží pre prvý z troch blokov plánovanej zástavby. Ukončený by mal byť na jar roku 2023.

Vyše sto rokov starý objekt sa vďaka svojej architektúre a novému účelu nestráca ani v prostredí podstupujúcom výrazné zmeny. Oživená Pradiareň 1900 sa v blízkej budúcnosti stane zaujímavou a charakteristickou súčasťou v tentokrát rezidenčnej štvrti. 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Bývanie s peknými výhľadmi zabezpečil jednoduchý krok

Najvyššia bytová stavba na Slovensku oslávila plnú výšku originálnou glajchou

Príležitosti sú aj počas krízy. Na otázky odpovedá PROXENTA

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 08. 12. 2020
  • Tlačiť