Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Zanedbané miesta sa pretvárajú. Na otázky odpovedá LICITOR development

  • 11. 12. 2020
  • Tlačiť

WellPark, Piano Residence a NORTH GATE sú realizácie, o pokroku ktorých sme na našom blogu písali niekoľkokrát. Všetky tri patria do portfólia developerskej a investičnej spoločnosti LICITOR development, s.r.o., ktorá je v žilinskom prostredí známa už viac ako 10 rokov. 

Projekty zaujali najmä pozornosťou venovanou architektonickému riešeniu, obzvlášť žiaducou vzhľadom na centrálnu polohu polyfunkčných stavieb a rozhodne príjemnou v prípade revitalizácie priemyselných objektov v Martine. 

Na otázky o architektúre a tiež o tom, ako spoločnosť LICITOR development, s.r.o. reaguje na súčasnú „korona krízu“ nám odpovedá jej CEO, Patrik Kurimský.


WellPark; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

Vo Vašom portfóliu sa nachádzajú viaceré zaujímavé projekty, konkrétne WellPark napríklad získal ocenenie v súťaži STAVBA ROKA 2019 v kategórii „Nápaditý architektonický koncept“. Akú dôležitosť prikladáte kvalite architektúry a do akej miery sa na návrhu stavieb podieľate?

Architektúra sa stáva spoločenským zážitkom a pomáha vytvárať puto k určitému miestu, čím sa zvyšuje potenciál životnej i komunitnej úrovne. Dlhotrvajúcu hodnotu pretavenú v podobe nových a kvalitných developerských projektov sa snažíme priniesť i my. Vyhľadávame opustené, zanedbané miesta a snažíme sa premieňať ich podobu v súlade s ideou našej spoločnosti, a to tvoriť „Stavby budúcnosti s úctou k minulosti“.

Dúfame, že naše stavby budú verejnosťou aj s odstupom niekoľkých dekád vnímané ako tie, ktoré do daného prostredia vniesli pridanú hodnotu. Projekty kreujeme tak, aby zlepšovali každodenný život obyvateľov a podporovali sociálnu interakciu. Takýmto projektom je i ocenený a spomínaný projekt Wellpark, kde už v súčasnosti možno vidieť malú komunitu, ktorá sa s projektom zžila, čo možno pozorovať v priľahlom parku, ktorý býval pôvodne prázdny a bez života. Dnes opäť rozkvitol spoločenským životom a krikom detí.

A aby sme zodpovedali poslednú časť otázky, musíme podotknúť, že za všetkými našimi projektmi je spoločná snaha celého nášho tímu ako i manželov, architektov Klenovičových z A.R.K. ateliéru, s ktorými už dlhoročne spolupracujeme. Z našich spoločných myšlienok a nápadov tak vznikajú nielen stavby, ale priam umelecké diela.Máte vedomosť ako Vaše projekty, aj vzhľadom na ich nie úplne všedný dizajn, vníma verejnosť? Predsa len pretvárate výrazné miesta v žilinskom centre.

Naše stavby spĺňajú nielen základné požiadavky, ale vďaka svojmu riešeniu dokážu inšpirovať a na okolie pozitívne vplývať. Dokazuje to dokončený projekt WellPark, ktorý vyrástol na zabudnutom mieste v Sade na Studničkách, kde vo veľkej miere boli použité prírodné materiály, pričom v kombinácii s oceľovou konštrukciou, prvkami cortenu či betónu vzniklo veľmi netradičné a aj príjemné riešenie. 

Zaujímavo však pôsobí i aktuálne rozostavaný projekt Piano Residence. Dlho prázdna a opustená budova bude po jej kompletnej prestavbe poskytovať pohodlie spojené s mestským životom a pre lokalitu prinesie nové možnosti. Zelené strechy v oboch uvedených projektoch dokazujú, že sme mysleli na estetiku i životné prostredie. Tieto plochy dokonale dotvárajú atmosféru a tiež poskytujú miesto na vrátenie vegetácie tam, kde je jej nedostatok. V zimnom období zároveň chránia pred chladom a v lete slúžia ako ochrana budovy pred prehriatím. Pozitívny vplyv majú i na okolité stavby a ulice, ktoré sa môžu pri vyšších teplotách prehrievať.Dávate priestor tiež mladým, začínajúcim firmám. Akú máte motiváciu?

Presne tak, rozhodli sme sa nechať otvorené ruky mladým firmám, čo nám na oplátku prinieslo kreatívne a inovatívne riešenia pri mnohých detailoch v interiéri už viackrát spomínaného projektu WellPark. Ich služby sme využili i pri zariaďovaní útulných apartmánov s avantgardným vybavením z drevených prvkov a prírodných materiálov, ktoré dnes ponúkajú komfortné krátkodobé ubytovanie. Na mieru vyrobené dizajnové obrazy z recyklovaných materiálov a stavebného odpadu sú osadené rovnako i v spoločných priestoroch chodieb a schodísk.

 

WellPark; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

 

Súčasná pandémia komplikuje situáciu asi vo všetkých odvetviach, ovplyvnila aj výstavbu Vašich projektov?

Tvrdiť, že nás táto situácia nijakým spôsobom neovplyvnila by bolo veľmi neúprimné, avšak vďaka rozvážnej reakcii a snahe celého tímu LICITOR development nám projekty naďalej napredujú. Príkladom je neprerušený priebeh stavebných prác a dodávok na projekte Piano Residence, kde sa nám aj napriek prísnym opatreniam podarilo dodržať viaceré časové míľniky a stavba by nemala skončiť vo výraznejšom časovom sklze. Počas prísnych vládnych opatrení sme sa zamerali predovšetkým na administratívnu prípravu projektov a aj v „Homeoffice režime“ sme ich dokázali posunúť ďalej k realizácii.

Rovnako nepochybujeme o ich kvalite a veríme, že budú mať minimálne taký úspech ako náš dokončený a ocenený projekt WellPark.Ako reagujú klienti, vnímate zmeny v dopyte po bytových i nebytových priestoroch?

V otázke bývania sú Slováci pomerne konzervatívni. Uprednostňujú súkromné vlastníctvo pred inými formami bývania, čo je poznačené najmä socializmom, pričom záujem o kúpu nehnuteľností na obyvateľa patrí stále k najvyšším v Európe. V správaní mladej generácie však už možno pozorovať odlišné, spontánnejšie myslenie. Nálady kupovať nové bývanie dramaticky neupadli ani počas súčasnej krízy a v dohľadnej dobe očakávame určité vytriezvenie z obáv pred ďalšou vlnou pandémie spolu s návratom k štandardným spotrebiteľským návykom. Zároveň si myslíme, že s prudkým rastom záujmu o kúpu oproti predchádzajúcemu obdobiu 2015-2019 ešte minimálne rok nebudeme môcť rátať. Bývanie však prirodzene zostáva jednou zo základných potrieb.Poväčšinou sa rozpráva len o negatívnych efektoch „korona krízy“. Zaznamenali ste počas tohto obdobia aj nejaké, možno nečakané, úspechy? 

Prakticky denne analyzujeme realitný trh a aj napriek krátkemu rozvíreniu jeho hladiny môžeme skonštatovať, že pretrváva trend, v ktorom dopyt prevyšuje samotnú ponuku dostupného bývania v dnes preferovaných lokalitách a projektoch novostavieb. Nepredpokladá sa teda pokles cien, naopak skôr ich stabilita či budúci nárast priamo úmerne súvisiaci nielen s rastúcimi mzdami, ale i nákladmi na výstavbu.

My sa, okrem výstavby rezidenčných objektov, venujeme i priemyselnému a logistickému developmentu. Aktuálne rozširujeme náš projekt North Gate v meste Martin o ďalších 40 000 m², ktorý po dokončení bude najväčším brownfieldovým logistickým projektom severného Slovenska. Nadviazali sme v ňom spolupráce s veľkými úspešnými slovenskými spoločnosťami, medzi najväčšie patrí príprava projektu pre Martinus.

 

 


O vybraných projektoch developera:

WellPark - polyfunkčný objekt na okraji historického centra Žiliny a parku Sad na Studničkách

Stavba bola úspešne dokončená, skolaudovaná a priestory odovzdané majiteľom. V prevádzke je kaviareň, barber, realitná kancelária a lízingová spoločnosť, obyvatelia bytov sú už nasťahovaní, rovnako funguje i krátkodobý prenájom apartmánov (www.licity.sk). 

Vďaka netradičnému architektonickému riešeniu z dielne A.R.K. ateliér bolo WellParku v súťaži Stavba roka 2019 udelené ocenenie v kategórii „Nápaditý architektonický koncept“. V rámci budovy poteší príjemné zelené átrium.

WellPark; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.
WellPark; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

wellparka
WellPark; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

WellPark - átrium; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

 

 

Piano Residence - polyfunkčný objekt na nároží ulíc Vojtecha Tvrdého a Jána Milca, centrum Žiliny

Ukončený bol nosný skelet , na 90% sú hotové vnútorné inštalácie a osadené výplne okenných otvorov, pokračuje realizácia strechy, začalo sa zatepľovanie. V interiéri sa pracuje na vnútorných omietkach.

Okrem bývania, administratívnych a obchodných priestorov prinesie i apartmány pre krátkodobý prenájom. K zaujímavostiam realizácie, ktorú navrhol, rovnako ako vyššie uvedený WellPark A.R.K. ateliér, patrí kombinácia staršieho zachovaného objektu s novou, súčasne ladenou architektúrou

Piano Residence; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

Piano Residence; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

Piano Residence; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

 

NORTH GATE - bývalé Závody ťažkého strojárstva - ZŤS v Martine 

Ukončené už boli prerábky stavieb označených ako NORTH GATE T4 - Skúšobňa motorov a NORTH GATE T10 - Traktoráreň. Začali búracie práce, odstránená bola 17. loď haly Veľkej Obrobne, do konca roka 2020 sa počíta s búraním ďalších. Ide o prvú etapu revitalizácie, pričom rekonštrukcia oceľového skeletu a realizácia jeho opláštenia by mala prebehnúť v 1Q 2021. Ukončenie tejto fázy je predbežne naplánované do konca 2021. 


Projekt zaujme sviežim dizajnom industriálnych objektov a po ukončení stavebných prác sa stane najväčšou obnovou priemyselných areálov v severnej časti Slovenska.

NORTH GATE; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

NORTH GATE; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

NORTH GATE; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

NORTH GATE; Zdroj: LICITOR development, s.r.o.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Zo Starého Mesta do Petržalky by mohla viesť „kultúrna os“

MORUŠE obohatia ponuku bývania v Ružinove

Veselé bývanie v sympatickej obci

 

Zdroj: Novostavby.sk, Patrik Kurimský

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 11. 12. 2020
  • Tlačiť

Diskusia