Novostavby.sk

Najvyššia bytová stavba na Slovensku oslávila plnú výšku originálnou glajchou

  • 01. 12. 2020
  • Tlačiť

Pri prechádzke oblasťou Mlynské nivy už pomaly zabúdame, že ide o pôvodne industriálne predmestie Bratislavy. Prácu i bývanie tu síce nájdeme aj dnes, prostredie však nadobúda výrazne odlišný charakter. Najnovšie nás o tom presviedča pohľad na projekt KLINGERKA od J&T REAL ESTATE (JTRE), ktorý sa po zrealizovaní 115 metrovej hrubej stavby stal najvyšším bytovým objektom na Slovensku.

bklin
Klingerka a glajcha; Zdroj: JTRE

 

Originálna glajcha

Dôležitý mílnik na stavenisku bol oslávený tradičným osadením glajchy na najvrchnejší bod budovy. Žeriav sem po viac ako 10 minutách dopravil takmer dvojmetrovú „špulku“, cievku na nite s ihlou a upevnenými rôznofarebnými stuhami označenými menami dodávateľov. Za jej originálnou podobou je zámer pripomenúť si nie tak dávnu históriu územia, inšpiroval sa ňou i názov projektu, na ktorom sa nachádzalo ubytovanie pre zamestnancov Klingerovej textilnej továrne na spracovanie juty, tvz. Klingerova kolónia. Pozostatky robotníckej štvrte nájdeme dodnes v zástavbe rodinných domov na severe od aktuálneho staveniska. 

 

kling
Klingerka; Zdroj: Novostavby.sk

klingc
Klingerka; Zdroj: Novostavby.sk

 

KLINGERKA a inovácie

Jednotlivé podlažia KLINGERKY v počte 36 pribúdali rýchlosťou 1 za 10 dní. Dodávateľ stavebných prác STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o. dokončil konštrukciu v plnej výške v určitom predstihu, a to napriek nutnosti priebežne reagovať na špecifické potreby vo výstavbe. Výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán uvádza:„Kolegovia museli často vyvinúť a s dodávateľmi na mieru vyrobiť úplne nové produkty. Tieto prototypy použili po otestovaní po prvý raz práve na najvyššej obytnej budove na Slovensku.“ 

Okoloidúci si mohli všimnúť netradičné „levitujúce“ lešenie, pozostávajúce zo zavesených lávok kotvených do šplhacieho debnenia. Uvedené riešenie bolo na Slovensku použité po prvýkrát. 

„Vzhľadom k tvaru a výške stavby nebola možnosť postaviť klasické lešenie. Jeho hustota, ako aj hustota kotvenia, by prakticky znemožnili montáž fasády,“ vysvetľuje Peter Medľa, projektový manažér JTRE. Zároveň, tento spôsob dovoľuje urýchliť realizáciu spevnených plôch v okolí objektu. Na návrhu sa podieľali profesijný špecialista JTRE na obvodové plášte budov, Marek Rura, spolu s dodávateľom lešenia, spoločnosťou PERI spol. s r.o., a dodávateľom fasády H & O Construktion. 

K zaujímavostiam stavby patrí tiež fasádny plášť s viacerými špecialitami, napríklad prototypom, nerezovovou „C“ kotvou s vlastnou tepelnou podložkou. Pre balkóny bol vyvinutý oceľovo-hliníkový systém preskleného zábradlia, inovácie zahŕňajú aj vetraciu klapku s vysokou odolnosť voči vetrom hnanému dažďu so samoregulačným uzatváracím mechanizmom. 

 

klingb
Klingerka; Zdroj: Novostavby.sk

klinga
Klingerka; Zdroj: Novostavby.sk

 

 

Súčasť rozsiahlej premeny

KLINGERKA je súčasťou rozsiahlejšej transformácie priemyselného územia. Developer na ňu plánuje nadviazať tvorbou novej polyfunkčnej štvrte v susedstve vymedzenej ulicami Plátenícka, Mlynské nivy, Košická a Prístavná, pričom v rámci štruktúry bude dominovať svojou výškou. Pripravovaný koncept by mal fungovať ako prechod medzi umiernenou nízkopodlažnou zástavbou Klingerovej kolónie a formujúcim sa, aktívnym „novým centrom“ Bratislavy s prevahou vežových stavieb.

 

aklin
Nová štvrť s Klingerkou; Zdroj: JTRE

klinstvrt
Nová štvrť pri Klingerke; Zdroj: JTRE

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Príležitosti sú aj počas krízy. Na otázky odpovedá PROXENTA

Zo Starého Mesta do Petržalky by mohla viesť „kultúrna os“

MORUŠE obohatia ponuku bývania v Ružinove

 

Zdroj: Novostavby.sk, JTRE

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 01. 12. 2020
  • Tlačiť