Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Zo Starého Mesta do Petržalky by mohla viesť „kultúrna os“

  • 24. 11. 2020
  • Tlačiť

Projekt Nové Lido situovaný na pravý breh Dunaja bol predstavený aj ako riešenie pre rozšírenie malého bratislavského centra, vzhľadom na vybranú polohu sa pre tento účel prirodzene ponúka. Atraktivitu zatiaľ nerealizovaného zámeru aktuálne umocnila vízia spoločnosti J&T REAL ESTATE (JTRE), ktorá do predmetného územia umiestňuje národné kultúrne a kongresové centrum. Postaviť by ho chcela s podporou štátu.

NKKC
Národné kultúrne a kongresové centrum; Zdroj: JTRE

 

Kultúrna os

Pôvodný koncept sa obohacuje a dostáva hlbší význam. Navrhovaný promenádny most sa stáva, okrem bezpochyby žiaduceho prepojenia dvoch bratislavských nábreží, súčasťou silnejšej idey, a to vytvorenia tvz. kultúrnej osi. 

Jej výraznými bodmi budú Slovenské národné divadlo v Starom Meste a multifunkčné kultúrne a kongresové zariadenie na petržalskej strane. Osadiť sa má v jednom z piatich plánovaných priestorov Nového Lida, na hlavnom námestí. Sieť galérií, múzeí, koncertných sál a divadiel tak môže pokračovať až na druhý breh Dunaja. 

K výhodám, ktoré dokladujú vhodnosť lokality projektu patrí dostupnosť, v rámci mesta ju zabezpečí napríklad plánovaná električková trať vchádzajúca priamo do územia s prestupovým uzlom na železnicu za Einsteinovou. Vybuduje sa i prístav osobnej rekreačnej lodnej dopravy. 

 

NKKCc
Národné kultúrne a kongresové centrum; Zdroj: JTRE

 

„Národné kultúrne a kongresové centrum je projekt, aký sa stavia raz za generáciu. Bude významnou slovenskou scénou, ktorá dá priestor rôznorodým funkciám, formám a žánrom. Pomôže tak naštartovať záujem o kultúru a cestovný ruch tvrdo zasiahnuté súčasnou situáciou a svojou multifunkčnosťou dostane Slovensko aj na svetovú mapu kongresov. Vďaka umiestneniu v novej časti centra Bratislavy v blízkosti významných kultúrnych inštitúcií a v priamom kontakte s Dunajom získa medzinárodný význam a bude reprezentovať Slovensko pred celým svetom,“ vysvetľuje Peter Korbačka, predseda predstavenstva JTRE.

 

NKKCa

Národné kultúrne a kongresové centrum; Zdroj: JTRE

NKKCd
Národné kultúrne a kongresové centrum; Zdroj: JTRE

 

Spolupráca renomovaných ateliérov

Na prvotnom koncepte sa podieľal známy slovenský ateliér Compass vedený Jurajom Benetinom, ktorý sa dostal do pozornosti aj v súvislosti s nedávno udeleným ocenením Osobnosť architektúry a stavebníctva v rámci cien ASB Gala 2020. Návrh konzultovali so zahraničnými odborníkmi so skúsenosťami z realizácií kultúrno-spoločenských objektov, s britským ateliérom Ian Ritchie Architects a štúdiom Efterklang, renomovaným škandinávskym špecialistom na akustiku kultúrnych podujatí a priestorov. 

NKKCb
Národné kultúrne a kongresové centrum; Zdroj: JTRE

 

Živé a flexibilné centrum

Centrum by nemalo zostávať aktívne len počas podujatí. „Náš koncept v Novom Lide vytvára nový verejný priestor voľne prístupný ľuďom. Otvorenosť a prepojenosť centra s okolím podporuje aj architektonické riešenie, keď sa priestor v parteri voľne prelína s priestorom námestia prepojeného s mestským bulvárom a parkom,“ hovorí architekt Juraj Benetin. Vzdušné riešenie prinesie aj inú špecialitu, strechu fungujúcu ako pobytová terasa s amfiteátrom, poskytujúca pekné výhľady na centrum Bratislavy.

Priestory budú flexibilné a spĺňajúce náročné medzinárodné požiadavky, prevádzka bude prebiehať v jednej hlavnej a dvoch menších sálach, ktoré sa dajú ďalej deliť na menšie časti podľa aktuálnej potreby. Hlavná sála bude disponovať kapacitou 3 000 sediacich alebo až 5 000 stojacich návštevníkov. Vybavenie komplexu zahŕňa tiež hotel. K vyššej úrovni verejných priestorov rozhodne prispejú i parkovanie odsunuté pod terén.

 

NKKCe
Národné kultúrne a kongresové centrum; Zdroj: JTRE

 

Konkurencia

Developer sa chce uchádzať o štátnu dotáciu a pre získanie čo najlepšej podoby projektu plánuje vypísať medzinárodnú súťaž. Zrealizovaný objekt môže odovzdať do rúk štátu, alebo ho v prípade prejaveného záujmu vie ďalej prevádzkovať bez požiadavky na ďalšiu finančnú participáciu. 

O podporu pre vybudovanie národného kultúrneho centra sa uchádza i ďalší developer, konkurenciou „petržalskej verzie“ z dielne JTRE je vízia predstavená spoločnosťou Immocap na mieste ikonického komplexu Istropolis na Trnavskom mýte. Spolupracovali na nej holandské architektonické štúdio KCAP s partnerským ateliérom Cityförster a tiež odborníci na dizajn a poradenstvo koncertných a kongresových priestorov zo štúdia Charcoalblue.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

MORUŠE obohatia ponuku bývania v Ružinove

Veselé bývanie v sympatickej obci

Veľký ružinovský projekt stále rastie, 8. etapa je v predaji

 

Zdroj: Novostavby.sk, JTRE

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 24. 11. 2020
  • Tlačiť

Diskusia