Novostavby.sk

Bory pokračujú na ceste k živej mestskej štvrti

  • 10. 11. 2020
  • Tlačiť

O premenách krajiny súvisiacich s budovaním rozsiahleho projektu BORY z portfólia Penta Real Estate sme sa boli presvedčiť minulý rok v októbri. Od tejto doby sa na stavenisku zaznamenali ďalšie pokroky. Finalizuje sa druhá etapa bývania s názvom Bory Bývanie 2, do štádia realizácie sa dostala tretia a momentálne sú aktívne prípravy štvrtého obytného súboru.

boryk
Bory Bývanie 3, vedľa 1. etapy a nemocnice; Zdroj: Penta Real Estate

 

Nielen satelit

Od počiatkov tvorby bol komunikovaný zámer, podľa ktorého má v rámci dvoch bratislavských mestských častí Lamač a Devínska Nová Ves vzniknúť plnohodnotná štvrť schopná naplniť všetky bežné potreby svojich nových obyvateľov. V prvej fáze vyrástla obchodná zóna s viacerými prevádzkami zahŕňajúca i nákupné centrum Bory Mall, určitý čas sledujeme tiež formovanie nemocnice novej generácie zo siete Svet Zdravia, pričom ku komfortu miestnych prispeje i stavba škôlky.

Bory
Bory Bývanie 3, BB1 v pozadí; Zdroj: Penta Real Estate

borya
Bory Bývanie 3; Zdroj: Penta Real Estate

Ako sme spomínali v predošlom článku, na cestu k živej polyfunkčnej mestskej štvrti sa BORY posunuli zahájením rezidenčnej výstavby. Aj keď aktuálne ešte nie je známy celkový počet etáp ani ich časový harmonogram, v horizonte 5 až 10 rokov by malo do oblasti pribudnúť okolo 2 000 bytových jednotiek, t.j. odhadom približne 7 000 rezidentov, ostatné  podľa developera závisí od konsolidácie parciel v predmetnom území. Každopádne, pri Bory Bývanie 4 sa pokračuje v získavaní požadovaných povolení, právoplatné územné rozhodnutie už bolo nadobudnuté.


boryb
Bory Bývanie 3; Zdroj: Penta Real Estate

boryc
Bory Bývanie 3; Zdroj: Penta Real Estate

borym
Bory Bývanie 3; Zdroj: Penta Real Estate

 

Pokrok v projektoch Bory Bývanie

Fasády na Bory Bývanie 2 boli ukončené v septembri, postupne sa spúšťa kolaudačný proces a odovzdávanie bytov by malo prebehnúť počas 2Q 2021. Bory Bývanie 3 pozostávajúce z 8 bytových domov napreduje. Na mieste bolo osadených 7 žeriavov, v októbri sa betónovali základy a realizovali prvé železobetónové zvislé konštrukcie. Napriek ťažkostiam, ktoré vo všeobecnosti spôsobuje pandémia vírusu Covid-19 by mal byť harmonogram výstavby dodržaný a noví majitelia sa začnú sťahovať v prvom polroku 2023. 

 

boryf
Bory Bývanie 3; Zdroj: Penta Real Estate

borye
Bory Bývanie 3; Zdroj: Penta Real Estate

 

Rastie záujem o väčšie nehnuteľnosti

Vplyv „korona krízy“ však podľa developera badať v dopyte. Klienti sa výraznejšie zaujímajú o rozmernejšie nehnuteľnosti, pravdepodobne z dôvodu zabezpečenia najmä dlhodobého bývania. Možné je tiež prehodnotenie situácie záujemcami, ktorí pôvodne kúpu odkladali v očakávaní zníženia cien a potrebu väčšiehoí bytu sa nakoniec rozhodli riešiť napriek ekonomickej neistote. 

 

boryg
Bory Bývanie 3; Zdroj: Penta Real Estate

boryh
Bory Bývanie 3; Zdroj: Penta Real Estate

boryi
Bory Bývanie 3; Zdroj: Penta Real Estate

 

BORY ako príklad

Doposiaľ predstavené súbory spája určitá jednotnosť v architektúre. Snáď najvýraznejším exteriérovým prvkom sa stali obľúbené tieniace prvky, ktoré vidíme na mnohých novostavbách. Okrem ukončeného prvého obytného súboru BB1 ich objavíme na niektorých objektoch v BB2, zatiaľ čo bodové domy zdobí „len“ raster okenných otvorov, ustúpené nárožia najvyšších podlaží a farebne odlíšené lodžie. Perforované, v tomto prípade statické panely prinesú súčasný šmrnc aj do nasledujúcej fázy, BB3. Príbuzný rukopis neprekvapuje, posledné dva súbory navrhol ateliér Vallo Sadovsky Architects.

Pozitívny motív v rezidenčných častiach určite predstavuje snaha udržať dobrú úroveň vonkajšieho prostredia. Vnútrobloky doplní výsadba zelene, jazierko, detské i multifunkčné ihriská, workout zostavy, bežecká dráha a cyklotrasy.

 

boryj
Bory Bývanie 3; Zdroj: Penta Real Estate

boryl
Bory Bývanie 3; Zdroj: Penta Real Estate

 

Projekt BORY je rozhodne zaujímavé sledovať, a to nielen pre jeho veľkosť. Podobne ako Slnečnice totiž funguje ako cenný príklad súčasného prístupu, aj developerov, k tvorbe nových mestských štvrtí.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Veselé bývanie v sympatickej obci

Veľký ružinovský projekt stále rastie, 8. etapa je v predaji

Výstavba rezortu na Kubínskej holi napreduje

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 10. 11. 2020
  • Tlačiť