Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Súťaž neobvyklého rozsahu na vytvorenie identity starého sídliska

  • 15. 12. 2020
  • Tlačiť

Jedným z veľkých mínusov, ktorý sa pravidelne vyčíta prostrediu v okolí panelových bytových domov je jeho nedostatočná kvalita. S lokálnymi snahami o nápravu sa v jednotlivých vnútroblokov síce stretávame čoraz častejšie, obytným súborom ako celku však zvyčajne chýba ucelená koncepcia. Podobný problém sa týka aj sídliska Linčianska zo 70. rokov v Trnave.

Mesto sa ho rozhodlo riešiť súťažou. Vypísaná bola v spolupráci s ateliérom 2021 architekti.

 

suttt
Vizualizácia - víťazný návrh; Zdroj: Mesto Trnava

 

Neobvyklý rozsah

K zaujímavostiam a rozhodne pozitívnym krokom v procese hľadania čo najlepšieho návrhu s názvom „Revitalizácia verejných priestranstiev v rámci obytného súboru Generála Goliana/Trnava” patrí najmä netradične veľký rozsah riešeného územia. Zahŕňa 9 obytných dvorov a 1 centrálne priestranstvo s vyústením viacerých objektov občianskej vybavenosti. Zámerom bolo zabezpečiť jednotný rukopis a identitu výslednej podoby sídliska. 

sutttc
Situácia - víťazný návrh; Zdroj: Mesto Trnava

 

Jednoznačný víťaz

Verejná anonymná jednokolová architektonicko-krajinárska súťaž našla v polovici októbra svojho víťaza. Podľa vyjadrenia odbornej poroty dokonca jednoznačného. 

V návrhu spoločnosti PLURAL s.r.o. oslovila hodnotiteľov „ľahkosť a odvaha nájsť a sústrediť sa na najpodstatnejšie body územia”. Tvorivý tím, v zložení Martin Jančok, Michal Janák, Maroš Kostelanský, Zuzana Kovaľová a Ján Augustín, týmto prístupom výrazne prispel k uskutočniteľnosti projektu. Témy, ktoré sa sprvu javili ako neriešené, napríklad plochy predzáhradok či absencia vážnejších vstupov do dopravnej situácie, by mohli skomplikovať a oddialiť realizáciu. A, schopnosť identifikovať významné body vedúce k žiaducej zmene prostredia nakoniec aj presvedčila.

 

suttta
Vizualizácia - víťazný návrh; Zdroj: Mesto Trnava

sutttb
Vizualizácia - víťazný návrh; Zdroj: Mesto Trnava

 

Bežecký chodník spája 

Dôležitým znakom víťaznej koncepcie sa stala hierarchia priestranstiev. Postavenie miestneho centra s vybavenosťou bolo potvrdené doplnením kolonády, esteticky nevyhovujúce trhovisko sa obnovuje a vybavuje skladacími predajnými pultami, s ním susediace menšie námestie sa stáva univerzálne využívanou plochou. Existujúca centrálna os sídliska sa zase zdôrazňuje lineárnym parkom napomáhajúcim spomaleniu pohybu, doposiaľ tranzitný priestor sa tak premieňa a ponúka možnosť zastaviť sa, odpočívať alebo komunikovať s ostatnými.

Každý z 9 dvorov nadobudne vlastný charakter, navrhnutá bola športová aréna, lúka aj skatepark, pričom ako ich funkčné pojítko funguje bežecký chodník o dĺžke 1 500 metrov. Hustá výsadba plánovaná vo všetkých vnútroblokoch má vytvoriť intímnejšiu atmosféru, vybrané boli odolné listnaté druhy stromov.

 

V prípade úspešnej realizácie môže obytný súbor Generála Goliana predstavovať dobrý príklad komplexného prístupu pri zatraktívnovaní starších sídlisk, v ktorom je bonusom práve nová svieža identita celku.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Zanedbané miesta sa pretvárajú. Na otázky odpovedá LICITOR development

Zo Starého Mesta do Petržalky by mohla viesť „kultúrna os“

MORUŠE obohatia ponuku bývania v Ružinove

 

Zdroj: Novostavby.sk, 2021.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 15. 12. 2020
  • Tlačiť

Diskusia