Novostavby.sk

Premena „Cvernovky" pokračuje

  • 17. 09. 2020
  • Tlačiť

Premena areálu po Bratislavskej cvernovej továrni pokračuje. Stavebné práce na ZWIRN 1 od YIT Slovakia budú zahájené začiatkom októbra, právoplatné stavebné povolenie potvrdil Stavebný úrad Bratislava-Ružinov v priebehu posledných dní.

zwirnaaaa

ZWIRN; Zdroj: YIT Slovakia

 

Prvý blok v susedstve s Pradiarňou

Novú obytnú štvrť ZWIRN sme spomínali ako zaujímavý príklad blokovej zástavby v oblasti s pribúdajúcimi výškovými budovami. 

Vzniká v ružinovskej miestnej časti Nivy, na ploche ohraničenej komunikáciami Svätoplukova, Páričkova a Košická. Úvodná etapa, naplánovaná v nároží posledných dvoch menovaných ulíc, sa v rámci postupnej transformácie industriálnej oblasti pridá k ďalším dvom aktivitám z portfólia toho istého developera. Na severe riešeného územia sa nachádza tiež bytový dom Pari a atraktívna konverzia národnej kultúrnej pamiatky, Pradiareň 1900, ktorá spolu s prvým blokom vymedzuje budúce námestie.

 

zwirn1
ZWIRN; Zdroj: YIT Slovakia

 

Miesto oživí vybavenosť

ZWIRN 1 pozostáva z troch bytových domov vytvárajúcich vnútorný dvor. Vo výsledku prinesie 268 bytov a približne 490 miest situovaných v podzemnej garáži, vzhľadom na potenciál lokality sa parter vyhradil pre oživujúcu občiansku vybavenosť. Obchodné prevádzky v počte 59 majú pokrývať cez 6 000 m². Využívať sa budú môcť nové kaviarne, reštaurácie, obchody alebo služby vybavenosti ako kaderníctvo, čistiareň či zdravotné zariadenie, konkrétna náplň je momentálne v štádiu rokovaní s prevádzkovateľmi. Koniec realizácie tohto celku pripadá na jarné mesiace roku 2023.

Na kolaudáciu sa pripravuje Pradiareň 1900. Jej priestory sa chystajú pre finálne interiérové úpravy jednotlivých klientov, sťahovanie prvých možno očakávať už v decembri. Im a taktiež obyvateľom ZWIRNu 1 poslúžia podzemné garáže, ktoré sú vo výstavbe s časťou námestia, ich ukončenie sa odhaduje na jeseň 2021. Na Košickej ulici bude vybudovaná nová oddelená cyklotrasa, príslušný projekt revitalizácie sa v súčasnosti nachádza v povoľovacom konaní.

 

zwirn1a
ZWIRN; Zdroj: YIT Slovakia

 

Veľký záujem verejnosti

Konverzie historických budov sa tešia čoraz väčšej popularite, výnimkou nie je ani Pradiareň. Pre veľký záujem plánuje developer podujatie s cieľom ukázať objekt verejnosti, termín a obsah sa upresní podľa aktuálnych opatrení prijímaných v súvislosti s pandémiou.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Rezidenčný projekt v „Malom Rime" prepojí dve časti mesta

Čo ponúknu Ovocné sady?

"Trendy" štvrť na mieste ikonického socialistického komplexu

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 17. 09. 2020
  • Tlačiť