Novostavby.sk

Vodný element ako pridaná hodnota nehnuteľnosti

  • 06. 10. 2020
  • Tlačiť

Vodný tok predstavuje atraktívny prvok formujúci urbanizované prostredie, pekné príklady riešenia nábrežných oblastí môžeme vidieť naprieč celým svetom. Potenciál, ktorý po estetickej stránke voda ponúka sa snaží využiť tiež developer ICT Istroconti, v Nitre na brehu rieky Nitra stavia komplex PROMENADA LIVING PARK.

plpe
PROMENADA LIVING PARK; Zdroj: ICT Istroconti

 

Bývanie pri rieke láka

Lokalitu vzniku polyfunkčného objektu možno považovať za naozaj výnimočnú a z viacerých dôvodov priaznivú. Vzhľadom na výbornú predajnosť zjavne pritiahla dostatok záujemcov, voľných zostalo len posledných pár bytov.

Miesto realizácie sa nachádza pri vstupe do centra. Vzdialené je len pár minút chôdze od historických monumentov, reštaurácií a obchodov, z jednej strany susedí s príjemným parkom Brezový háj, z druhej strany preteká spomínaná rieka, ktorá pravdepodobne pôsobí ako najvýraznejšie lákadlo. Príbuzný koncept sa totiž s pozitívnymi ohlasmi stretol už na území hlavného mesta. Eurovea situovaná na brehu Dunaja, spájajúca obchodné, administratívne i obytné priestory, sa so svojím sympatickým nábrežným priestorom veľmi rýchlo stala obľúbeným miestom pre trávenie voľného času.

 

plpd
PROMENADA LIVING PARK; Zdroj: ICT Istroconti

plpc
PROMENADA LIVING PARK; Zdroj: ICT Istroconti

 

Kontakt s riekou zaistia lodžie

Nitriansky projekt zahŕňa obchodné centrum (PROMENADA) a obytnú časť (LIVING PARK) pozostávajúcu z troch blokov označených A, B, C. Pridanou hodnotou pre budúcich obyvateľov by mali byť výhľady. Po celej šírke priečelí prebiehajú lodžie orientované smerom k vodnému toku a historickému centru mesta, ku každému bytu bola navrhnutá aspoň jedna. 

Naplánovaných je celkovo 89 dvoj- až štvorizbových bytových jednotiek, pričom najväčšie dosahujú výmery do 120 m². Súčasťou bude keramický obklad v kúpeľniach a toaletách, štruktúrovaná kabeláž pre digitálnu kvalitu signálu, domáci audiotelefón (vrátnik), príprava na chladenie. Klienti si môžu vybrať bežný a za príplatok vyšší štandard vyhotovenia bytu.

 

plpf
PROMENADA LIVING PARK; Zdroj: ICT Istroconti

Kým fasády nákupného centra ozvláštni pálený tehlový obklad, charakteristickým prvkom obytných blokov sa v súlade s koncepciou založenou na kontakte s riekou stanú práve lodžie doplnené o exteriérové tieniace prvky. Celkový zámer podporí tiež vybudovanie promenády s cyklotrasou, zelenými a športovými plochami.

 

Pokrok na stavbe

V priebehu septembra sa uskutočňovali posledné búracie a zemné práce, ukončovalo sa špeciálne zakladanie, tak ako aj hrubá stavba. Prizvané už boli nasledovné profesie: elektroinštalácie, zdravotechnika, vzduchotechnika, kúrenie, chladenie, pokladajú sa izolácie spodnej a vrchnej stavby, pribúdajú samočinné hasiace zariadenia spolu so zariadeniami na odvod tepla a dymu.

 

plpa
PROMENADA LIVING PARK - začiatok septembra; Zdroj: ICT Istroconti

plpb
PROMENADA LIVING PARK - začiatok septembra; Zdroj: ICT Istroconti

Podobne ako pri iných projektoch boli na stavenisku PROMENADA LIVING PARK zavedené opatrenia za účelom minimalizovania šírenia vírusu COVID 19. Jeho výskytu sa zatiaľ predišlo. Plánovaný harmonogram realizácie sa pri hrubej stavbe spomalil približne o mesiac, zásobovanie základnými stavebnými materiálmi nebolo v tomto prípade zastavené ale iba spomalené.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

O prestížnu Cenu v kategórii bytové domy súťažia 3 renomované slovenské ateliéry

Prvý slovenský mrakodrap má základy

V návrhu kampusu pre ESET sa architekti postavia aj k výzvam, ktoré priniesla pandémia

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 06. 10. 2020
  • Tlačiť