Novostavby.sk

"Trendy" štvrť na mieste ikonického socialistického komplexu

  • 27. 08. 2020
  • Tlačiť

Osud Istropolisu spolu s priľahlou oblasťou rozpútal v priebehu minulého roka emotívne reakcie. Okrem názorov presadzujúcich zbúranie dlhodobo chátrajúcich stavieb sa objavili aj viaceré náhľady členov odbornej verejnosti. Volali po adaptácií tohto ikonického komplexu a akceptovaní kultúrno-spoločenskej funkcie územia.

nid
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

 

Kontinuita bude predsa zachovaná

Dnes už je situácia jasnejšia, ďalšie smerovanie predstavil majiteľ, spoločnosť Immocap, v polovici júla po 2,5 roku príprav. Prezentovaná vízia dostala názov Nový Istropolis, spolupracovalo na nej holandské architektonické štúdio KCAP s partnerským ateliérom Cityförster. Na výsledku sa budú podielať tiež odborníci na dizajn a poradenstvo koncertných a kongresových priestorov zo štúdia Charcoalblue.

Trnavské mýto môže očakávať podstatnú zmenu, určitá kontinuita v lokalite však zostane predsa zachovaná. V roku 2017 pri akvizícii pozemkov sa developer zaviazal udržať pôvodnú funkčnú náplň, vzniknúť by tu podľa developera mal kultúrno-spoločenský stánok dosahujúci vysokú úroveň riešenia. Tá sa prejaví v exteriéri a rovnako aj interiéri projektu. Developer sa chce zároveň uchádzať o to, aby sa Národné kultúrne a kongresové centrum stalo súčasťou práve tejto vízie a nebola tým pádom financovaná len zo súkromných zdrojov.

nii
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

nia
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

 

 

Vznikne “trendy” štvrť

Vizualizácie odhaľujú predstavu „trendy” mestskej štvrte s atraktívnou architektúrou, pestrej, aktívnej a lákavej, predstavu silno kontrastujúcu s aktuálnym stavom, keďže napriek polohe miesta realizácie na jednom z najfrekventovanejších bratislavských dopravných uzlov sa život od Domu odborov zjavne odkláňa. Okolie je prevažne prázdne i v najaktívnejších denných hodinách, podobne ako priľahlé vozovky sa stalo prevažne tranzitným priestorom.

 

istropolisa
Dom odborov Istropolis; Zdroj: Novostavby.sk

 

istropolisd
Dom odborov Istropolis; Zdroj: Novostavby.sk

istropolis
Dom odborov Istropolis; Zdroj: Novostavby.sk

Vzhľadom na akceptovanie originálneho funkčného využitia územia by mohol Nový Istropolis predstavovať interpretáciu starého komplexu, ktorá už pochopiteľne zohľadňuje súčasné názory na užívateľsky príťažlivé mestské prostredie. Vízia je totiž komunikovaná ako schopná uspokojiť záujmy rôznych skupín obyvateľov. Vo verejných priestoroch, prístupných počas celého dňa, nájdu návštevníci cyklotrasy, promenádu, množstvo zelene i park, atmosféru doladia prvky drobnej architektúry, napríklad fontány. 

nie
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

nih
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

 

Inšpirácia v pôvodnom Dome Odborov

V architektonickom návrhu neobjavíme len inšpiráciu vo veľkoleposti typickej pre realizácie z obdobia socializmu, ktorá sa navyše prirodzene spája s podobným typologickým druhom stavieb. Hlavne vo vnútorných priestoroch by sa mali uplatniť charakteristické dizajnové prvky pôvodného Istropolisu, v exteriéri pravdepodobne uvidíme špecifické stožiare s osvetlením. Hmoty a členenie fasád si ponechali veľkorysý prístup. 

Ak sa prezentované vízie naplnia, v Bratislave pribudne sála s počtom 3000 miest na sedenie, v prípade kombinácie sedenia a státia dosiahne kapacitu 5000 ľudí. Flexibilné riešenie navyše umožní usporiadanie rôznych typov podujatí ako sú koncerty či kongresy. 

nif
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

nij
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

nig
Nový Istropolis; Zdroj: Immocap

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Slnečnice už dekádu menia juh Petržalky

Zmeny v cenách bytov? Reaguje realitná kancelária HERRYS

Dovolenka na Slovensku - výber rezortov 2. Od Donovál po Tatranskú Lomnicu

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 27. 08. 2020
  • Tlačiť