Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Bývalý dom odborov Istropolis čaká zásadná prestavba

  • 17. 07. 2020
  • Tlačiť

Istropolis čaká v najbližších rokoch zásadná prestavba, ktorá do Bratislavy prinesie svetovú architektúru. Trnavské mýto sa stane domovom najmodernejšieho kultúrno-spoločenského centra, aké hlavnému mestu dlhodobo chýba a desaťročiami zanedbaný priestor sa zmení na modernú a otvorenú štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov.

Spoločnosť Immocap, ktorá je vlastníkom Istropolisu a prislúchajúcich pozemkov, predstavila svoju víziu Nového Istropolisu, ku ktorej dospela v spolupráci s renomovaným holandským architektonickým štúdiom KCAP a ich partnerským štúdiom Cityförster. Projekt má ambíciu priniesť do Bratislavy multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum svetovej úrovne v šate špičkovej architektúry a zaradiť Bratislavu medzi vyspelé európske metropoly.

Nový Istropolis
Zdroj: Immocap

„Na vízii Nového Istropolisu sme pracovali 2,5 roka a sme hrdí, že môžeme predstaviť projekt, ktorý zlepší kvalitu života Bratislavčanov v mnohých smeroch. Náš zámer mení mŕtvu nefunkčnú zónu v oblasti Trnavského mýta na vitálnu štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov,“ povedal Martin Šramko, generálny riaditeľ spoločnosti Immocap.

Nový Istropolis
Zdroj: Immocap

Nový Istropolis by mal mať multifunkčnú sálu, v ktorej bude možné zorganizovať rôzne typy podujatí naraz. Jej pódium tak poslúži napríklad akustickým, rockovým, džezovým, popovým koncertom, všetkým typom eventov a kultúrnych podujatí a menším či väčším konferenciám a kongresom.

Nový Istropolis
Zdroj: Immocap

Okrem renomovaných architektov si developer prizval do projektu aj svetovú špičku v oblasti komplexného poradenstva a navrhovania koncertných a kongresových sál. Štúdio Charcoalblue je zárukou toho, že Nový Istropolis ponúkne umelcom tie najlepšie technické podmienky a návštevníkom nevšedné umelecké zážitky. Charcoalblue stojí napríklad za Kráľovským Shakespearovým divadlom vo Veľkej Británii, Anglickým národným divadlom v Londýne,  sídlom nadácie bývalého prezidenta USA Obamu v Chicagu alebo novým Centrom umenia v New Yorku, ktoré stojí na mieste bývalého Svetového obchodného centra.

Nový Istropolis
Zdroj: Immocap

„Ja by som uvítala, aby bola nová bratislavská sála atraktívna zvonku, mala by byť architektonickým skvostom, mať krásne, kvalitné zázemie pre umelcov a  diváci by sa v nej mali cítili komfortne a mali by mať dokonalý akustický zážitok,“ povedala Adriana Kučerová, operná speváčka.

Nové kultúrno-spoločenské centrum by malo priniesť  kapacitu  3000 miest na sedenie a 5000 miest v kombinácii sedenie a státie. Z pôvodnej veľkosti pre približne 1200 návštevníkov tak projekt posúva Istropolis do čísel, ktoré odrážajú reálne potreby Bratislavy a naplno využívajú potenciál lokality Trnavského mýta, ako aj potenciál kultúrno-kongresovej turistiky, v ktorej dnes Bratislava zaostáva.

Nový Istropolis
Zdroj: Immocap

Na mieste schátraného Istropolisu okrem kultúrno-spoločenskej sály svetovej úrovne vyrastie vitálna štvrť plná zelene a verejných priestorov, kde nebudú chýbať park s promenádou, fontány či cyklotrasy. Verejné priestory budú prístupné návštevníkom po celý deň, pričom na námestí budú vytvorené podmienky na podporu a rozvoj komunitných aktivít, akými sú napríklad sezónne trhy.

Projekt Nového Istropolisu mení Trnavské mýto zásadným spôsobom a priestor má tak šancu stať sa  dôležitým novým centrom mesta, ktoré bude prirodzeným stredobodom miestnej komunity a pritiahne návštevníkov nielen z mesta a iných častí Slovenska, ale aj zo susedných krajín.

Autor: Pipo

  • 17. 07. 2020
  • Tlačiť

Diskusia