Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Na toto si dajte pozor, keď budete poisťovať váš dom a domácnosť

  • 14. 07. 2020
  • Tlačiť

Poistenie vášho vlastného majetku sa neoplatí brať na ľahkú váhu. Poškodená strecha pri búrke, vyvalené garážové dvere či vytopenie susedov sú len zlomkom zo škôd a nepríjemností, ktoré kryje kvalitné poistenie domu a domácnosti. Takáto poistka vás môže chrániť aj vtedy, keď spôsobíte škodu na elektrokolobežke alebo sa poškodí solárny panel na streche vášho domu. Preto sa pri poisťovaní vášho bytu, domu alebo domácnosti nikam neponáhľajte a vyberajte s rozumom. Poradíme vám, ako na to.

Zvoľte komplexnú ochranu vášho majetku

Niektorí ľudia si myslia, že poistenie nehnuteľnosti automaticky chráni aj to, čo v nej majú uložené. To však nie je pravda. Poistenie bytu alebo domu chráni nehnuteľnosť ako takú a pomôže vám v prípade, keď vám napríklad silný vietor rozbije okná alebo poškodí vchodové dvere. Poistenie domácnosti chráni jej vybavenie, ako sú napríklad cennosti, športové náčinie či elektronika. Najvýhodnejšie riešenie je kombinácia týchto dvoch typov poistení, aby ste si takto chránili váš dom, byt či garáž a tiež aj to, čo máte v nej.

Vyhnite sa podpoisteniu

K podpoisteniu dochádza vtedy, keď má klient svoju nehnuteľnosť poistenú na nižšiu sumu, než je jej skutočná hodnota. Často sa to stáva v prípade, keď je dom či byt zrekonštruovaný a jeho hodnota stúpne, ale klient neaktualizuje svoju poistnú zmluvu. V praxi to potom vyzerá tak, že ak má nehnuteľnosť hodnotu 120 tisíc eur a je poistená napríklad iba na 95 tisíc eur, pri totálnom zničení vyplatí poisťovňa klientovi iba 95 tisíc eur, čím nepokryje skutočnú hodnotu poistenej nehnuteľnosti. Preto po každej rekonštrukcii, dokončení prístavby alebo akejkoľvek inej zmene na vašej nehnuteľnosti, nezabudnite skontrolovať vašu poistnú zmluvu.

Poistite si všetky riziká, ktoré potrebujete

Jedným z častých omylov klientov je ten, že keď si uzatvoria poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti, tak sú automaticky poistení proti všetkým škodám, ku ktorým môže dôjsť na ich majetku. Jednotlivé typy poistenia majú pritom rôzne rozsahy krytia, to znamená, že každá poistka kryje inú kombináciu rizík. Mnohí klienti často ani nevedia, aké konkrétne riziká sú zahrnuté v ich poistnej zmluve. Preto si vždy vopred ujasnite, pred akými škodami chcete byť chránený a hľadajte takú ponuku, ktorá najviac zodpovedá vašim požiadavkám. Dôslednému preštudovaniu poistnej zmluvy sa síce nevyhnete, ale vyberiete si také poistenie majetku, aké potrebujete.

Neorientujte sa iba podľa ceny

Poistenie domácnosti a nehnuteľnosti nie je produkt, pri ktorom sa oplatí vyberať iba podľa ceny. Čo je lacné, nemusí byť vždy najlepšie. Poistenie majetku, ktoré zahŕňa viac pripoistení, síce môže byť o niečo drahšie, zároveň to ale znamená, že vás bude kryť v prípade mnohých problémov a komplikácii. Zaručíte si tak poistné plnenie pri rôznych škodách a v konečnom dôsledku môžete v prípade poistnej udalosti naozaj ušetriť.

Využite asistenčné služby

Pomocnú ruku od poisťovne v podobe asistenčných služieb klienti najčastejšie využívajú v rámci povinného zmluvného poistenia alebo cestovného poistenia. Vaša poisťovňa vám však môže byť nápomocná aj v prípade, keď sa zabuchnete, premnoží sa u vás hmyz alebo budete potrebovať inštalatéra. Niektoré poisťovne v rámci poistenia domu a domácnosti poskytujú aj asistenčné služby, ktoré vám pomôžu pri množstve problémov a nepríjemností spojených s vaším bývaním. V rámci rozšírených balíkov poistenia majetku dokonca ponúkajú aj rozšírené asistenčné služby, ktoré vedia zabezpečiť aj administratívnu alebo právnu asistenciu. Preto určite nebude na škodu, ak si pri výbere vášho poistenia domu a domácnosti budete všímať aj to, či vami vybraná poistka zahŕňa aj túto formu pomoci.

PR článok

 


  • 14. 07. 2020
  • Tlačiť

Diskusia